ДИПЛОМНІ КУРСОВІ РЕФЕРАТИ


ИЦ OSVITA-PLAZA

Охорона праці та безпека в надзвичайних ситуаціях

Пошук по сайту

 

Пошук по сайту

Головна » Охорона праці та безпека в надзвичайних ситуаціях

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 

Виявлення небезпек слід проводити як відносно повсякденно виконуваної роботи, так і відносно рідко виконуваних дій і виникаючих ситуацій (наприклад: періодично здійснюваної роботи, роботи, виконуваної від випадку до випадку, год надзвичайних ситуацій).
Прикладами рідко виконуваних робіт і виникаючих ситуацій, які слід урахувати при виявленні небезпек, є:
– дії по підтримці в чистоті будинків і споруджень або встаткування; тимчасове перенастроювання процесу;
– позапланові роботи з підтримки працездатності встаткування; запуск/зупинка виробництва або встаткування;
– візити зовнішніх осіб (наприклад: виїзди «у поле», візити споживачів і постачальників, ознайомлення, екскурсії);
– ремонтно-відбудовчі роботи;
– екстремальні погодні умови;
– аварії на допоміжних мережах і об'єктах (наприклад: постачання енергією, водою, газом і т.д.);
– тимчасово здійснювані роботи;
– надзвичайні ситуації.
Виявлення небезпек слід здійснювати відносно всіх осіб, що мають доступ у зону виконання робіт (наприклад: споживачі, відвідувачі, представники сервісних організацій, персонал постачальників, а також власні працівники), при цьому враховувати:
– небезпеки й ризики, що супроводжують їхньої власної діяльності;
– небезпеки, пов'язані з використанням продукції, що поставляється ними, або надаваними послугами;
– ступінь знайомства цих осіб із зоною виконання робіт; їхня поведінка.
При оцінюванні небезпек і ризиків, пов'язаних із процесами, устаткуванням і виробничим середовищем, необхідно брати до уваги людські фактори, такі, як здатності, поведінка й недоліки - OHSAS 18001:2007). Людські фактори слід ураховувати завжди, коли відбувається контакт устаткування й людину, ухвалюючи при цьому в увагу такі обставини, як легкість застосування/використання встаткування, потенційна можливість здійснення оператором помилкових дій, стресовий стан оператора і його утома.
При обліку людських факторів у ході виявлення організацією небезпек слід прийняти в увагу наступне, включаючи їх взаємодію:
– характер виконуваної роботи (схему зони виконання робіт, доступну операторові інформацію, напруженість роботи, фізичні зусилля, наявність зразків/шаблонів);
– виробниче середовище (тепло, світло, шум, якість повітряного середовища);
– поведінка людини (темперамент, звичаї/звички, позиції);
– психологічні здатності (пізнавальна здатність, уважність);
– фізіологічні здатності (біомеханічні, антропометричні/фізичні відмінності людей).
У деяких випадках небезпеки можуть мати місце або виникати поза зоною виконання робіт, але вони можуть впливати на осіб, що перебувають у цій зоні (наприклад: поява токсичних матеріалів в ході робіт на сусідніх виробничих дільницях). Якщо ці небезпеки можливі, їх необхідно також виявляти.

Оцінка ризиків
Загальні положення
Ризик - це комбінація ймовірності виникнення небезпечної події або впливу і важкості травми або погіршення стану здоров'я, які можуть бути викликані подією або впливом.
Оцінка ризику є процесом оцінювання ризику, викликаного небезпекою, з урахуванням адекватності всіх існуючих заходів керування й ухвалення рішення про те, чи є ризик прийнятним
Прийнятним є такий ризик, який знижений до рівня, який організація схильна прийняти з урахуванням її зобов'язань за законом, її політики в області «охорони праці» і її цілей в області «охорони праці».
ПРИМІТКА. Деякі посилальні документи використовують термін «оцінка ризику», щоб охопити весь процес виявлення небезпеки, оцінки ризиків і встановлення заходів керування ними.
Методи оцінки ризиків
Організація може використовувати різні методи оцінки ризиків як частина загальної стратегії для обліку різних виробничих ділянок і областей діяльності. Якщо з'являється ймовірність нанесення шкоди, при оцінці ризиків слід прийняти в увагу існуючі заходи керування ризиками. Оцінці ризиків слід бути деталізованої настільки, яка достатня для визначення відповідних заходів управління
Деякі з методів оцінки ризиків є складними й підходять тільки для спеціальних або особливо небезпечних видів діяльності. Наприклад, оцінки ризиків для хімічного підприємства можуть зажадати складних математичних розрахунків щодо ймовірності подій, які можуть привести до виникнення хімічних речовин, що можуть впливати на працівників у їхній зоні виконання робіт або на населення. У багатьох країнах законодавчо встановлені галузеві норми й правила для випадків, коли потрібно застосовувати такі складні методи.
У багатьох випадках оцінки ризиків у галузі охорони праці можуть бути отримані за допомогою простих методів, у т.ч. якісних. Подібні методи звичайно в значній мірі засновані на розсудливості, оскільки меншою мірою застосовують кількісні показники. У деяких випадках такі методи є допоміжними й використовуються як механізм первинних оцінок з метою визначення необхідності більш детальних оцінок.
При оцінці ризиків слід провести консультації із працівниками й відповідним чином залучити їх до проведення оцінки, а також урахувати правові й інші вимоги. Де це застосовне, слід прийняти в увагу провідні вказівки, випущені наглядовими органами.
Організації слід урахувати можливі обмеження в якості й точності даних, використовуваних при проведенні оцінки ризиків, і те, як це може відбитися на остаточних результатах оцінки. Чим вище ступінь невизначеності цих даних, тем з більшою обережністю необхідно підходити уводити, увести до ладу встановленню того, що ризик є прийнятним.
Інші підходи до оцінки ризиків
Деякі організації розробляють узагальнені оцінки ризиків для типових видів діяльності, які можуть бути присутнім на різних виробничих майданчиках або у віддалених підрозділах. Такі узагальнені оцінки можуть бути корисними в якості початкової крапки для більш конкретних оцінок, але їх необхідно «підбудовувати» стосовно до конкретних ситуацій. Подібний підхід може підвищити швидкість і ефективність процесу оцінки ризиків, а також погодженість оцінок ризиків для схожих виробничих завдань.
У тих випадках, коли застосовуваний в організації метод оцінки ризиків використовує для оцінки ваги або ймовірності нанесення шкоди описові форми, їх слід чітко визначити. Наприклад, необхідно дати чітке визначення таким термінам, як «імовірно» і «неймовірно», щоб різні особи інтерпретували їхнім погодженим образом.
Організації слід розглянути ризики, що стосуються чутливої (наприклад вагітні жінки) і легко вразливої (наприклад недосвідчені робітники) групи осіб, а також будь-які специфічні проблеми сприйняття в осіб, що брав участь у виконанні конкретних робіт (наприклад можливе неточне сприйняття інструкцій особами, що страждають дальтонізмом).
Організації слід оцінювати, як при оцінці ризиків ураховується кількість осіб, які можуть потрапити під вплив конкретної небезпеки. Небезпеки, які можуть бути причиною нанесення шкоди великій кількості людей, слід розглядати з особливою старанністю навіть у тих випадках, коли ймовірність настання таких наслідків дуже мала.
Оцінка ризику нанесення шкоди від впливу хімічних, біологічних або фізичних факторів може зажадати вимірів інтенсивності впливу за допомогою відповідних інструментальних методів або за допомогою зразків. Отримані значення слід зіставити з відповідними граничними значеннями або стандартами. Організації слід забезпечити, щоб при оцінці ризиків ураховувалися як - короткострокові, так і довгострокові наслідки впливів, а також можливий додатковий синергетичний ефект, викликуваний множинністю факторів, що впливають.
У деяких випадках оцінку ризиків проводять на основі прикладів, щоб розглянути всі можливі варіанти відмінностей у ситуаціях і місцях виникнення небезпек. У таких випадках слід подбати про те, щоб ці приклади в достатньому ступені й адекватно представляли всі ситуації й місця виникнення небезпек, у відношенні яких проводиться оцінка ризиків.
Менеджмент змін
Організації слід здійснювати менеджмент усіх змін, які можуть торкнутися її небезпек і ризики в галузі охорони праці або вплинути на них, і управляти цими змінами. Це стосується змін у структурі організації, персоналі, системі менеджменту, процесах, видах діяльності, використовуваних матеріалах і т.д. Такі зміни слід оцінювати шляхом виявлення відповідних небезпек і оцінки ризиків до того, як зміни будуть впроваджені.
Організації слід розглядати небезпеки й потенційні ризики, пов'язані з новими процесами або операціями, на стадії їх розробки, так само як і зміни в організації.
Приклади тем для включення в чек-лист щодо ідентифікації небезпек
В.1 Фізичні фактори
 слизька або нерівна поверхня; робота на висоті; падіння предметів з висоти; неадекватність місця проведення робіт;
 погана ергономіка (обладнання робочого місця, що не враховує людські фактори);
 затиски частин тіла, опіки й інші небезпеки, що виникають від устаткування;
 небезпеки, пов'язані із транспортом, як на дорозі, так і усередині приміщень або на виробничому майданчику, що ставляться як до пасажирів, так і до пішоходів ( пов'язані з перевищенням швидкості рухи, зовнішніми габаритами транспортного засобу й умовами дороги);
 пожежі й вибухи ( пов'язані з кількістю й видом легкозаймистих речовин);
 шкідливі джерела енергії, такі, як електрика, радіація, шум або вібрація (пов'язані з дозами отриманої енергії);
 запасена (схована) енергія, яка може різко вивільнитися й бути причиною фізичних каліцтв ( пов'язана з кількістю енергії);
 часто повторювані операції, які можуть вести до розладу верхніх кінцівок ( пов'язані із тривалістю виконання таких операцій);
 нестандартна температура на робочім місці, що може привести до переохолодження або тепловому удару;
 примус персоналу виконувати роботи, що ведуть до фізичних травм (пов'язані з характером: примусу);
 іонізуючі випромінювання ( від ікс- або гамма-випромінювачів або радіоактивних матеріалів);
 неіонізуюче випромінювання, наприклад: світлове, магнітне, радіохвилі. В.2 Хімічні фактори
Пов'язані з матеріалами небезпеки для здоров'я або небезпеки одержання травм внаслідок:
 вдихання пар, газів або часток;
 контактів частин тіла із цими матеріалами або поглинання цих матеріалів тілом; проковтування;
 нагромадження, несумісності або розкладання матеріалів.
В.З Біологічні фактори
Містять у собі біологічні субстанції, алергени або патогены (такі, як бактерії або віруси), які можуть:
 потрапити в організм при подиху;
 передаватися контактним шляхом, у т.ч. при введенні рідин у тіло (наприклад при використанні шприців), при укусах комах і т.д.;
 потрапити в організм при ковтанні (наприклад при вживанні забруднених продуктів).
В.4 Соціально-психологічні фактори
До них ставляться ситуації, які можуть приводити до негативних соціально- психологічним наслідкам, таким, як стрес (включаючи посттравматичний стрес), занепокоєння (тривога), утома, депресія, у т.ч.:
 надмірне навантаження;
 зникнення зв'язку або втрата керованості;
 фізичні параметри виробничого середовища на робочім місці;
 фізичний примус;
Виявлені в досліджені реального підприємства ризики
Робоче місце Безпека Ризик



1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 


Онлайн замовлення

Заказать диплом курсовую реферат

Інші проекти




Діяльність здійснюється на основі свідоцтва про держреєстрацію ФОП