ПЕЙТИНГЕРОВІ ТАБЛИЦІ (Tabula Peutingeriana) — найдавніша серед збережених часом карта світу, названа так за ім’ям одного з її власників. П.т. складаються з 11-ти склеєних аркушів пергаменту, що являють собою довгу смугу-сувій, яка намотувалася на дерев’яний циліндр. Примірник, що зберігся, виготовлений в 12 або 13 ст. і є копією карти, складеної в перші століття н. е. В її основу покладено офіц. довідник шляхів Рим. імперії, що призначався для держ. службовців. На П.т. ті області, що прилягали до пн. узбережжя Чорного моря, містять скупу інформацію: поміж Дунаєм (в якого ясно зображено 5 його гирл) і Доном спочатку позначені незаселені місця аж до Гіпаніса (Пд. Бугу), а далі вказані сарматське плем’я роксоланів і боспоряни на Кримському п-ові. Рим. шляхи за Дунай не продовжено, хоча за археологічними джерелами відомо про їхнє існування. Локалізація роксоланів і відсутність римських шляхів свідчать, що, на відміну від ін. аркушів, ця частина прототипу П.т. не доповнювала-
Pecalides Simon. «Epithalamium in nuptias… Ioannis Foelicis Herbult… et… Elizabetae Zaslavianae de Ostrog». Львів, 1601. Титульний аркуш.
мужність у придушенні Косинського повстання 1591—1593, описує Острог, хвалить «тримовну гімназію». Католики звинувачували його в «русинстві», 1601 опублікував у Львові латиномовний «Епіталамій» на честь шлюбу відомих протекторів православ’я — Яна-Щасного Гербурта та княжни Єлизавети Заславської. Схвально писав про діячів укр. історії. Тв.: Про Острозьку війну під П’яткою проти низових. В кн.: Українська поезія ХVI століття. К., 1987.
Ви переглядаєте статтю (реферат): «ПЕЙТИНГЕРОВІ ТАБЛИЦІ» з дисципліни «Енциклопедія історії України»