«БУКВАРЬ ЮЖНОРУССКІЙ» — книжечка для початкового навчання грамоти дорослих українців рідною мовою в безплатних недільних школах. За царату на Наддніпрянській Україні не було жодної шк., в якій би навчання велося укр. мовою. Уклав «Б.ю.» Т. Шевченко восени 1860 у СанктПетербурзі і тут же видрукував на поч. 1861 власним коштом тиражем 10 000 прим. «Б.ю.» був першим у серії задуманих поетом навч. підручників (лічба, етнографія, географія, історія). Невеличка книжечка (24 с.) містить абетку друкованих і рукописних літер (окремі кириличні літери вилуче-
«Букварь южнорусскій». 1861. Титульний аркуш.
обл. Складається з городища (дитинець і посад), відкритого поселення, 2 курганних та 2 ґрунтових могильників. Городище розташов. на березі р. Роставиця (прит. Росі, бас. Дніпра). Пл. — бл. 1 га. По периметру воно оточене подвійною системою земляних валів та ровами. Пд. схил додатково укріплений ще 4 рядами валів. На сусідньому останці розміщена ще одна укріплена валом ч. — посад. Біля укріплень городища — с-ще площею понад 20 га. На ньому, як і на городищі, були відкриті ґрунтові безінвентарні поховання. Кургани некрополя містяться в урочищах «Строків ліс» та «Могилки під берізками». Тут виявлені поховання в ямах, навколо яких викладені кам’яні кола. Неординарний характер пам’ятки говорить про її важливе значення в системі Пороської оборонної лінії. Літ.: Іванченко Л.І., Покас П.М. Комплекс пам’яток X—XIII ст. біля села Буки. В кн.: Проблеми історії та археології давнього населення УРСР. К., 1989. Л.І. Іванченко.
но), а також традиційні тексти для читання по складах, власні (Т.Шевченка) переспіви Псалмів Давидових. Тут же подано україномовні й за укр. редакцією церковнослов’ян. мови п’ять щоденних молитов (три тексти україномовні без літери «ъ»). У розділі «Лічба» видруковано цифри й таблицю множення до 100. Книжечка містить також дві думи — про Олексія Поповича та Марусю Богуславку, а також 13 нар. прислів’їв, пройнятих ідеями патріотизму й моралі. Думи розкривали учням героїчну боротьбу козаків із своїми поневолювачами за відродження укр. д-ви, формували державницькі ідеали, ідейно-естетичні погляди. Осн. ч. тиражу букваря Т.Шевченко надіслав своїм приятелям в Україну для продажу учням недільних шкіл Києва, Полтави, Чернігова та ін. міст. Виручені гроші залишались у касах недільних шкіл для їх потреб. Рос. церк. кер-во Києва й Чернігова перешкоджало поширенню єретичного, як на їхню думку, Шевченкового букваря, та й самі недільні шк. незабаром було закрито. Літ.: Прийма Ф.Я. Шевченко і недільні школи на Україні. В кн.: Збірник праць Чотирнадцятої наукової шевченківської конференції. К., 1966; Білан В.Т. Недільні школи на Україні (1859—1862). К., 1967. Я.І. Дзира.
Ви переглядаєте статтю (реферат): ««БУКВАРЬ ЮЖНОРУССКІЙ»» з дисципліни «Енциклопедія історії України»