БЕРЛІНСЬКИЙ УНІВЕРСИТЕТ — один із найбільших ун-тів Німеччини. Заснований 1809. Спочатку складався з 7-ми ф-тів: права, філос., мед., теології, фармацевтичний, зуболікарський і с.-г. Незабаром до нього було приєднано низку ін-тів. З Б.у. пов’язана діяльність багатьох видатних учених: філософів Г.Геґеля, Й.Фіхте, філологів Якоба і Вільгельма Грімм, історика Т.Моммзена, фізиків Г.Гельмгольця, А.Ейнштейна, М.Планка, медиків А.Грефе, Р.Коха, Р.Вірхова та ін. У 19 ст. у Б.у. навчалася невелика кількість молоді з України. Після Першої світової війни чимало укр. емігрантів були студентами Б.у. Серед них: З.Пеленський, І.Витвицький, Б.Крупницький, М.Демкович-Добрянський, Р.Данилевич та ін. В Б.у. читали лекції, виступали з наук. доповідями укр. науковці: С.Смаль-Стоцький, Д.Чижевський, Б.Матюшенко, В.Кубійович, І.Лоський, В.Леонтович, З.Кузеля. Я.Рудницький працював у Фонетичному ін-ті Б.у. у проф. Д.Вестермана, який запросив його туди для опрацювання укр. діалектичних текстів. 1946 ун-ту присвоєно ім’я видатних нім. учених Александра і Вільгельма Гумбольдтів. Нині Б.у. має 26 ф-тів, які готують магістрів та бакалаврів за спеціальностями: право, економіка, соціальні дисципліни, культурологія, медицина, комплекс природничих наук. В ун-ті навчається понад 30 тис. студентів із багатьох країн світу. Літ.: Яріш В., Сулима М. Українці в Берліні. 1918—1945 рр. Торонто, 1996; Fischer Weltalmanach. Mьnchen, 1999. Н.В. Кривець.
стійний співробітник Комісії історії Лівобережної та Слобідської України. На поч. 1900-х рр. друкувалася в «ЛНВ» під криптонімом «А.Л.» і псевд. «Г.Альбова», у журналах «Україна» та «За сто літ» (1927—30). Автор роботи «Арсений Берло, епископ Переяславский и Бориспольский. 1744 г.: Биографический очерк» (К., 1904) та низки статей-спогадів про визначних укр. діячів. П. у м. Київ. Літ.: Наука и научные работники СССР, ч. 4. Л., 1928; Історія Академії наук України. 1918—1923: Документи і матеріали. К., 1993; Історія Національної Академії наук України. 1924— 1928: Документи і матеріали. К., 1998. О.В. Юркова.
ли в різних країнах Європи. У Польщі вперше осіли 1453 у Кракові при соборі св. Бернарда. В Україні Б. з’явилися у 2-й пол. 15 ст. у Львові (1460), Ярмолинцях, Янові (нині с. Іванів Калинівського р-ну Він. обл.). 1628 у Речі Посполитій налічувалося 57 монастирів Б., з них 15 в Україні. Наприкінці 18 ст. настав спад їхньої діяльності. У 19 ст. майже всі монастирі Б. в Україні були скасовані урядами Російської імперії та Австрії.
Ви переглядаєте статтю (реферат): «БЕРЛІНСЬКИЙ УНІВЕРСИТЕТ» з дисципліни «Енциклопедія історії України»