ДИПЛОМНІ КУРСОВІ РЕФЕРАТИ


ИЦ OSVITA-PLAZA

Реферати статті публікації

Пошук по сайту

 

Пошук по сайту

Головна » Реферати та статті » Економіка підприємства » Економіка та організація інформаційного бізнесу

Правові аспекти: угода про пільгове підприємництво
Коли сторони дійшли згоди, вони укладають контракт, який може бути розірваний у разі, якщо одна із сторін не виконує взяті на себе зобов’язання. Контракт — це правове зобов’язання, що приймається до виконання обома сторонами — франчайзером і франчайзі, який чітко визначає права та обов’язки кожної сторони.
Контракт найчастіше є довгостроковим, хоча може укладатися й на один рік. Щоб укласти його бажано звернутися за компетентною юридичною консультацією.
Усю процедуру укладання контракту можна розбити на шість етапів:
Підготовлення схеми пільгового підприємництва. Розроблення концепції у процесі пробного функціонування, коли відпрацьовуються питання права на промислову та інтелектуальну власність (торгова марка, фірмове найменування, репутація, комерційні секрети та «ноу-хау»). Доцільно також розглянути структурні питання: відносини власності, територіальну політику, набір послуг, пропонованих франчайзі, тощо.
Пропозиція схеми і залучення учасників (маркетинг). Підготовлення рекламних матеріалів, ведення конкретних переговорів та обговорень з потенційними франчайзі.
Період від вибору франчайзі до відкриття його підприємства*.
Тривалі постійні відносини*.
Припинення відносин, розірвання договору.
Наслідки припинення відносин.
Змістом першого, початкового, етапу є такі три аспекти, найважливіші для періоду від підписання договору до відкриття підприємства-франчайзі:
«Пакет» умов пільгового підприємництва, обсяг і зміст якого розкриваються переліком усіх позицій, обіцяних франчайзі. Деякі компанії розглядають цей список як конфіденційний, і це оговорюється в контракті. У такому разі також оговорюється умова повернення цього списку, якщо угода припиняється. Пакет умов може містити декілька варіантів, що стосуються, наприклад, надання та облаштування приміщень або надання технічних засобів.
Ціна — узгоджується ціна і форма оплати. Найчастіше це авансовий платіж з виплатою залишку за доставки обладнання або в інший певний момент (наприклад, по закінченні курсу навчання).
У контракт може бути також внесено умову забезпечення належного рівня фінансування. У такому разі необхідно чітко визначити цей рівень. Якщо передбачається купівля технічних засобів, обладнання в кредит, необхідно передбачити відповідні майнові права кредитора.
Ціна може не включати витрати на доставку, встановлення обладнання, впорядкування приміщення, а також ПДВ. Тоді це має бути чітко оговорено.
Якщо вноситься авансовий платіж, мають бути чітко оговорені можливості та умови повернення його франчайзі. У разі виходу франчайзера з угоди на цьому етапі необхідно передбачити можливість повного повернення авансової суми франчайзі, за винятком того випадку, коли франчайзі не впорався з програмою навчання і франчайзер повинен покрити відповідні витрати на даний момент. У разі, коли угода переривається з ініціативи франчайзі, необхідно передбачити право франчайзера залишити у себе аванс частково або повністю на покриття витрат, що мали місце. Обидва варіанти мають бути чітко і недвозначно визначені в договорі.
3) Початкові послуги. Будь-який договір, як окремий, так і загальний, у частині, що стосується початкового етапу угоди, має містити зобов’язання франчайзера щодо надання послуг, пов’язаних з відбором, навчанням і допомогою франчайзі у створенні власного бізнесу.
Якщо укладаються два договори, то перший містить умови щодо початкового навчання франчайзі. Він також зобов’язує франчайзі не розголошувати відомості, що стосуються «ноу-хау», комерційної таємниці і системи франчайзингу, отримані ним в процесі навчання, і не використати їх у разі припинення угоди.
Пункти договору, що стосуються етапу тривалих постійних відносин партнерів, можуть бути згруповані у вісім розділів (табл. 11.3).
Таблиця 11.3
ПУНКТИ ДОГОВОРУ ЕТАПУ
ТРИВАЛИХ ПОСТІЙНИХ ВІДНОСИН ПАРТНЕРІВ
Розділ Зміст розділу
1. Права, надані франчайзі Оговорюється, які права відповідно до характеру договору можуть бути надані франчайзі:
1) використовувати торгові марки, фірмові найменування франчайзера, а також користуватися перевагами, пов’язаними з їх репутацією;
2) використовувати торговий імідж, дизайн та оформлення приміщення, розроблені франчайзером;
3) використовувати комерційні секрети, «ноу-хау», систему і методи франчайзера;
4) використовувати матеріали, захищені авторським правом франчайзера;
5) у певних випадках використовувати рецепти, формули, специфікації, технологічні процеси і методи виробництва, розроблені франчайзером;
6) проводити діяльність у приміщенні, узгодженому з франчайзером, яке містить ознаки імені, товарних марок і системи франчайзера;
7) право купувати товари у франчайзера і/або призначених франчайзером постачальників за спеціальними цінами.
Багато які зі схем пільгового підприємництва пропонують ексклюзивні права. Наприклад, дозвіл діяти на певній території або поза нею. Надання ексклюзивних прав стосується також питань, пов’язаних з антимонопольним регулюванням. Так, розміщення франчайзі занадто близько один від одного заважатиме їм прибутково працювати
Продовження табл. 11.3
Розділ Зміст розділу
2. Зобов’язання, взяті на себе франчайзером Наголошуються на зобов’язаннях франчайзера в межах постійних відносин з франчайзі, що набирають чинності після того, як його підприємство стартувало. Як і зобов’язання початкового етапу, вони мають бути деталізовані в договорі, а франчайзер має бути готовим прийняти на себе юридичну відповідальність за їх виконання. Зазвичай вони включають таке:
1. Розробити систему звітності та контролю, за допомогою якої франчайзер зможе не тільки контролювати правильність розрахунку платежів, а й постійно здійснювати моніторинг роботи франчайзі з метою виявлення тенденцій і порушень.
2. Здійснювати перепідготовку керівників і персоналу франчайзі щодо виконання управлінських функцій і виробничої діяльності франчайзі у разі потреби за зміни системи, впровадження нововведень, поліпшення використання і застосування нового обладнання тощо.
3. Надавати на прохання франчайзі консультативну допомогу з менеджменту, маркетингу, зв’язків з громадськістю, контролю якості товарів, ведення бухгалтерського обліку та фінансової звітності, аналізу господарчої діяльності, організації реклами, розроблення планів модернізації, з інших аспектів діяльності системи франчайзингу.
4. Проводити дослідження і розробки (дослідження ринку включно) щодо товарів, послуг, розвитку системи, ринкової стратегії з метою поліпшення та визначення можливостей більш успішної діяльності франчайзі.
5. Здійснювати функції реклами, просування товарів і послуг, зв’язків з громадськістю в масштабі системи в цілому.
6. Сприяти налагодженню зв’язків з франчайзі через організацію зборів, семінарів та асоціацій франчайзі.
7. Продавати франчайзі за їх заявками всі необхідні продукти, компоненти та обладнання або рекомендувати надійних постачальників
3. Зобов’язання, що накладаються на франчайзі Наголошується на зобов’язаннях франчайзі. На них можуть бути покладені такі зобов’язання:
1. Виконувати всі ділові операції, обумовлені в угоді, тільки в затверджених приміщеннях, відповідно до вказівок, методів і стандартів франчайзера. Цей пункт може деталізувати асортимент товарів і джерела їх постачання і/або асортимент послуг, які франчайзі дозволено продавати або надавати.
2. Дотримуватися встановленого режиму робочого часу.
3. Вносити платежі франчайзеру (відповідний початковий внесок і регулярно перераховувати відповідні суми всіх постійних платежів).
Продовження табл. 11.3
Розділ Зміст розділу
3. Зобов’язання, що накладаються на франчайзі 4. Дотримуватися системи і процедури бухгалтерського обліку і звітності, встановлених франчайзером.
5. Не проводити рекламу без попереднього схвалення франчайзером.
6. Використовувати і виставляти рекламні матеріали в точках торгівлі.
7. Підтримувати санітарний стан і чистоту приміщень і переобладнати їх відповідно до вимог франчайзера. На практиці ця умова викликає труднощі. Франчайзер прагне, щоб приміщення завжди виглядали якнайкраще, тоді як франчайзі неохоче витрачає на це свої гроші.
8. Здійснювати страхування з метою захисту підприємства, власності та життя франчайзі. У деяких випадках в організації цієї справи може брати участь франчайзер.
9. Зберігати розміщення та оформлення службових приміщень. Надавати персоналу франчайзера вільний доступ у приміщення підприємства з метою перевірки їх стану і відповідності умовам договору.
10. Купувати товари у франчайзера або у призначених ним постачальників. Підтримувати необхідний рівень запасів для забезпечення надійного обслуговування клієнтів.
Примітка: Для інформаційного бізнесу можна сформулювати це так: підтримувати необхідний рівень виробничих потужностей для...
11. Навчати персонал методам виробництва і стандартам обслуговування франчайзера, забезпечувати їх відповідність його фірмовим маркам і системі.
12. Не передавати право на пільгове підприємництво без згоди франчайзера.
У контракті має бути обумовлено можливість перепродажу його. Інакше у франчайзі не буде стимулу інвестувати та будувати. Але франчайзер має затвердити покупця. Контракт може містити застереження щодо оплати за перепродаж, яка розраховується залежно від продажної ціни і призначена для покриття пов’язаних з цим витрат. Франчайзеру може бути надане переважне право вибору наступника франчайзі з наявної черги претендентів. Франчайзеру також може бути надане право самому викупити бізнес франчайзі, якщо той хоче його продати, але на умовах не гірших, ніж за продажу на вільному ринку
4. Комерційні обмеження та вимоги до франчайзі Містить обмеження, що накладаються на франчайзі, пов’язані, переважно, з чинним законодавством та його регулювальними положеннями. Ці обмеження за своїм характером можуть бути розподілені на чотири групи:
1. Джерела постачання, постачальники та асортимент товарів, дозволені франчайзі.
Закінчення табл. 11.3
Розділ Зміст розділу
4. Комерційні обмеження та вимоги до франчайзі 2. Обмеження на інші конкурентні дії протягом терміну контракту і після його закінчення.
3. Захист «ноу-хау» франчайзера протягом терміну контракту і після його закінчення.
4. Обмеження, що не дозволяє франчайзі переманювати персонал в інших франчайзі.
Франчайзер може висунути умову обмеження діяльності франчайзі тільки тими видами і тією територією, які обумовлені в угоді
5. Продаж підприємства у разі смерті франчайзі Мають бути передбачені дії на випадок смерті франчайзі або головного власника (акціонера), якщо це акціонерне товариство. Франчайзі (головний власник) повинен передбачити два варіанти розв’язання проблеми:
а) його особистий представник (представники) або спадкоємці продовжуватимуть ведення справи і, отримавши кваліфікацію франчайзі, візьмуть на себе право пільгового підприємництва, уклавши договір або прийнявши на себе зобов’язання, раніше прийняті попередником;
б) підприємство функціонуватиме допоки не буде знайдено відповідного наступника, якому воно буде продане за прийнятною ціною. У зв’язку з цим франчайзер може зобов’язатися управляти підприємством франчайзі (за певну плату) протягом певного критичного терміну
6. Вирішення конфліктів Містить положення про вирішення суперечок за допомогою арбітражу як найбільш ефективного інструменту для розв’язання проблем, пов’язаних з франчайзними угодами
7. Умови припинення Франчайзний контракт має містити умови його розірвання франчайзером у разі порушення франчайзі своїх зобов’язань. Водночас більшість угод передбачають механізм, що забезпечує можливість для франчайзі виправити будь-які порушення (які можна виправити) за певний термін, перш ніж франчайзер застосує своє право на розірвання контракту
8. Наслідки припинення Оговорюються причини припинення дії договору. Незалежно від причини розірвання договору франчайзі має залишитися власником активів свого підприємства. Йому буде відмовлено в праві продовжувати справу, використовуючи торгову марку, систему та «ноу-хау» франчайзера, і він втратить всі переваги франчайзі. Залежно від умов угоди, можливо, йому доведеться звільнити приміщення, надані франчайзером або значно змінити свій бізнес
Якщо оренду приміщення надав франчайзер, то у разі розірвання договору про пільгове підприємництво франчайзі втрачає і право оренди. У цьому випадку в договорі має бути передбачене відшкодування капіталовкладень, зроблених франчайзі.
Франчайзер з метою відновлення повного контролю над своїми правами щодо промислової та інтелектуальної власності, системою і репутацією у разі розірвання договору повинен передбачити такі умови:
а) припинення використання його торгових марок і репутації;
б) припинення використання його системи та «ноу-хау»;
в) зміну оформлення всіх вивісок, зовнішнього вигляду приміщень і транспортних засобів;
г) припинення контактів з покупцями;
д) запобігання конкуренції франчайзі з франчайзером і системою.
Ураховуючи тісні робочі взаємовідносини, які встановлюються між франчайзером і франчайзі в процесі пільгового підприємництва, всі вимоги та зобов’язання мають бути чітко викладені в контракті.

Ви переглядаєте статтю (реферат): «Правові аспекти: угода про пільгове підприємництво» з дисципліни «Економіка та організація інформаційного бізнесу»

Заказать диплом курсовую реферат
Реферати та публікації на інші теми: Викид плазми на Сонці досяг Землі
Аудит господарських операцій з надходження тварин
Морфологія, словотвір і синтаксис
Кредитоспроможність позичальника та основні джерела інформації дл...
Аудит розрахунків з постачальниками та підрядниками


Категорія: Економіка та організація інформаційного бізнесу | Додав: koljan (01.05.2012)
Переглядів: 815 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]

Онлайн замовлення

Заказать диплом курсовую реферат

Інші проекти




Діяльність здійснюється на основі свідоцтва про держреєстрацію ФОП