Хронологічна і систематична реєстрація господарських операцій в бухгалтерському обліку
Розглядаючи особливості обліку господарських операцій за до- помогою подвійного запису, ми з’ясували, що насамперед вони мають бути належним чином зафіксованими в первинних доку- ментах. Для забезпечення контролю за повнотою і правильністю відображення господарських операцій і збереження відомостей про них всі бухгалтерські записи реєструють у хронологічній (ка- лендарній) послідовності. Відображення господарських операцій у хронологічній послідовності називається хронологічними запи- сами (хронологічна реєстрація). Хронологічна реєстрація здійсню- ється у журналах, де зазначають дату, номер і суму запису, а та- кож кореспондуючі рахунки. Розглянемо приклад хронологічних записів (табл. 4.4). Таблиця 4.4 ЖУРНАЛ РЕЄСТРАЦІЇ господарських операцій за травень 200_ р. Кореспондуючі рахунки Дата № опе- рації Зміст операції Д-т К-т Сума, грн. 3.05 1 Отримані кошти в касу господарства з поточного рахунка банку для ви- плати заробітної плати Каса Поточний рахунок в банку 8200,00 4.05 2 Видана заробітна плата працівникам господарст- ва Розрахунки з оплати праці Каса 8100,00 і т. д. Разом — — 16 300,00
Метою хронологічних записів є послідовне відображення всіх господарських операцій, що здійснюються у звітному періоді не- залежно від їх економічного змісту. Для одержання відомостей про конкретні об’єкти господарської діяльності: господарські активи, джерела їх утворення, господар- ські процеси необхідне групування операцій за економічно одно- рідними ознаками. Таке групування в бухгалтерському обліку забезпечується за допомогою рахунків бухгалтерського обліку. Записи на рахунках здійснюються за певною системою, тому відо- браження господарських операцій на рахунках називають систе- матичним записом (систематична реєстрація). Наведено систематичні записи на рахунках бухгалтерського обліку з урахуванням розглянутого вище прикладу.
Д-т «Розрахунки з оплати праці» К-т 2) 8100,00 Сальдо 9400,00
Систематичні записи на рахунках бухгалтерського обліку да- ють змогу мати необхідну інформацію про обліковувані об’єкти, а хронологічні записи слугують тільки для контролю за правильні- стю і повнотою систематичних записів. При правильному веденні обліку загальний підсумок зареєст- рованих хронологічних записів повинен дорівнювати підсумкам дебетових, а також кредитових оборотів. Хронологічні та система- тичні записи можна вести окремо або разом. У нашому випадку — окремо. Разом — в «Журналах-ордерах».
Ви переглядаєте статтю (реферат): «Хронологічна і систематична реєстрація господарських операцій в бухгалтерському обліку» з дисципліни «Теорія бухгалтерського обліку»