ДИПЛОМНІ КУРСОВІ РЕФЕРАТИ


ИЦ OSVITA-PLAZA

Реферати статті публікації

Пошук по сайту

 

Пошук по сайту

Головна » Реферати та статті » Правові та юридичні науки » Місцеве самоврядування в Україні, муніципальне право

ЗАКОН УКРАЇНИ ПРО МІСЦЕВЕ САМОВРЯДУВАННЯ В УКРАЇНІ
Із змінами і доповненнями,
внесеними Законами України
від 6 жовтня 1998 року № 163-XI'У,
від 16липня 1999 року № 997-X1V
Цей Закон відповідно до Конституції України визначає систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування.
Розділ І ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
Стаття 1. Основні терміни, використані в цьому Законі
Основні терміни, використані в цьому Законі, мають таке значення:
територіальна громада - жителі, об'єднані постійним проживанням у межах села, селища, міста, що є самостійними адміністративно-територіальними одиницями, або добровільне об'єднання жителів кількох сіл, що мають єдиний адміністративний центр;
адміністративно-територіальна одиниця - область, район, місто, район у місті, селище, село;
місцевий референдум - форма прийняття територіальною громадою рішень з питань, що належать до відання місцевого самоврядування, шляхом прямого голосування;
загальні збори - зібрання всіх чи частини жителів села (сіл), селища, міста для вирішення питань місцевого значення;
представницький орган місцевого самоврядування - виборний орган (рада), який складається з депутатів і відповідно до закону наділяється правом представляти інтереси територіальної громади і приймати від її імені рішення;
районні та обласні ради - органи місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст;
загальний склад ради - кількісний склад депутатів ради, визначений радою відповідно до закону;
склад ради - кількість депутатів, обраних до відповідної ради, повноваження яких визнано і не припинено в установленому законом порядку;
правомочний склад ради - кількість депутатів, обраних до відповідної ради, повноваження яких визнано і не припинено в
119

установленому законом порядку, яка становить не менш як дві третини від загального складу ради;
виконавчі органи рад - органи, які відповідно до Конституції України та цього Закону створюються сільськими, селищними, міськими, районними в містах (у разі їх створення) радами для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених цим та іншими законами;
органи самоорганізації населення - представницькі органи, що створюються частиною жителів, які тимчасово або постійно проживають на відповідній території в межах села, селища, міста;
посадова особа місцевого самоврядування - особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження у здійсненні організаційно-розпорядчих та консул ьтативно-дорадч их функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету;
делеговані повноваження - повноваження органів виконавчої влади, надані органам місцевого самоврядування законом, а також повноваження органів місцевого самоврядування, які передаються відповідним місцевим державним адміністраціям за рішенням районних,обласних рад;
право комунальної власності - право територіальної громади володіти, доцільно, економно, ефективно користуватися і розпоряджатися на свій розсуд і в своїх інтересах майном, що належить їй, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування;
бюджет місцевого самоврядування (місцевий бюджет) - план утворення і використання фінансових ресурсів, необхідних для забезпечення функцій та повноважень місцевого самоврядування;
районний бюджет - план утворення і використання фінансових ресурсів, необхідних для забезпечення спільних інтересів територіальних громад сіл, селищ, міст районного значення, виконання місцевих програм, здійснення бюджетного вирівнювання,
обласний бюджет - план утворення і використання фінансових ресурсів, необхідних для забезпечення спільних інтересів територіальних громад, виконання місцевих програм, здійснення бюджетного вирівнювання;
поточний бюджет - доходи і видатки місцевого бюджету, які утворюються і використовуються для покриття поточних видатків;
бюджет розвитку - доходи і видатки місцевого бюджету, які утворюються і використовуються для реалізації програм соціально-економічного розвитку, зміцнення матеріально-фінансової бази;
мінімальний бюджет місцевого самоврядування - розрахунковий обсяг місцевого бюджету, необхідний для здійснення повноважень місцевого самоврядування на рівні мінімальних соціальних потреб, який гарантується державою;
мінімальний рівень соціальних потреб - гарантований державою мінімальний рівень соціальних послуг на душу населення в межах усієї території У країни;
самооподаткування - форма залучення на добровільній основі за рішенням зборів громадян за місцем проживання коштів насе-
120

лення відповідної території для фінансування разових цільових заходів соціально-побутового характеру.
Стаття 2. Поняття місцевого самоврядування
1. Місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване держа
вою право та реальна здатність територіальної громади - жителів
села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів
кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність
органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати
питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
2. Місцеве самоврядування здійснюється територіальними
громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські,
селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через район
ні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територі
альних громад сіл, селищ, міст. /
Стаття 3. Право громадян на участь у місцевому самоврядуванні
J. Громадяни України реалізують своє право на участь у місцевому самоврядуванні за належністю до відповідних територіальних громад.
2. Будь-які обмеження права громадян України на участь у місцевому самоврядуванні залежно від їх раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, терміну проживання на відповідній території, за мовними чи іншими ознаками забороняються.
Стаття 4. Основні принципи місцевого самоврядування
Місцеве самоврядування в Україні здійснюється на принципах:
народовладдя;
законності;
гласності;
колегіальності;
поєднання місцевих і державних інтересів;
виборності;
правової, організаційної та матеріально-фінансової самостійності в межах повноважень, визначених цим та іншими законами;
підзвітності та відповідальності перед територіальними громадами їх органів та посадових осіб;
державної підтримки та гарантії місцевого самоврядування;
судового захисту прав місцевого самоврядування.
Стаття 5. Система місцевого самоврядування
1. Система місцевого самоврядування включає:
територіальну громаду;
сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення.
2. У містах з районним поділом за рішенням територіальної
фомади міста або міської ради відповідно до цього Закону мо-
121

жуть утворюватися районні в місті ради. Районні в містах ради утворюють свої виконавчі органи та обирають голову ради, який одночасно є і головою її виконавчого комітету. Стаття 6. Територіальні громади
1. Первинним суб'єктом місцевого самоврядування, основним
носієм його функцій і повноважень є територіальна громада села,
селища, міста.
2. Територіальні громади сусідніх сіл можуть об'єднуватися в
одну територіальну громаду, створювати єдині органи місцевого
самоврядування та обирати єдиного сільського голову.
3. Добровільне об'єднання територіальних громад відбуваєть
ся за рішенням місцевих референдумів відповідних територіаль
них громад сіл. Таке рішення є наданням згоди на створення спі
льних органів місцевого самоврядування, формування спільного
бюджету, об'єднання комунального майна.
4. Вихід із складу сільської громади здійснюється за рішен
ням референдуму відповідної територіальної громади.
5. У містах з районним поділом територіальні громади райо
нів у містах діють як суб'єкти права власності.
Стаття 7. Місцевий референдум
1. Місцевий референдум є формою вирішення територіаль
ною громадою питань місцевого значення шляхом прямого воле
виявлення.
2. Предметом місцевого референдуму може бути будь-яке пи
тання, віднесене Конституцією України, цим та іншими законами
до відання місцевого самоврядування.
3. На місцевий референдум не можуть бути винесені питання,
віднесені законом до відання органів державної влади.
4. Рішення, прийняті місцевим референдумом, є обов'язко
вими для виконання на відповідній території.
5. Порядок призначення та проведення місцевого референду
му, а також перелік питань, що вирішуються виключно референ
думом, визначаються законом про референдуми.
Стаття 8. Загальні збори громадян
1. Загальні збори громадян за місцем проживання є формою
їх безпосередньої участі у вирішенні питань місцевого значення.
2. Рішення загальних зборів громадян враховуються органами
місцевого самоврядування в їх діяльності.
3. Порядок проведення загальних зборів громадян за місцем
проживання визначається законом та статутом територіальної
громади.
Стаття 9. Місцеві ініціативи
1. Члени територіальної громади мають право ініціювати роз
гляд у раді (в порядку місцевої ініціативи) будь-якого питання,
віднесеного до відання місцевого самоврядування.
2. Порядок внесення місцевої ініціативи на розгляд ради ви
значається представницьким органом місцевого самоврядування
або статутом територіальної громади.
3. Місцева ініціатива, внесена на розгляд ради у встановлено
му порядку, підлягає обов'язковому розгляду на відкритому засі-
122

данні ради за участю членів ініціативної групи з питань місцевої ініціативи.
4. Рішення ради, прийняте з питання, внесеного на її розгляд шляхом місцевої ініціативи, обнародується в порядку, встановленому представницьким органом місцевого самоврядування або статутом територіальної громади.
Стаття 10. Ради - представницькі органи місцевого самоврядування
1. Сільські, селищні, міські ради є органами місцевого само
врядування, що представляють відповідні територіальні громади
та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноважен
ня місцевого самоврядування, визначені Конституцією України,
цим та іншими законами.
2. Обласні та районні ради є органами місцевого самовряду
вання, що представляють спільні інтереси територіальних громад
сіл, селищ, міст, у межах повноважень, визначених Конституцією
України, цим та іншими законами, а також повноважень, переда
них їм сільськими, селищними, міськими радами.
3. Представницькі органи місцевого самоврядування, сільські,
селищні, міські голови, виконавчі органи місцевого самовряду
вання діють за принципом розподілу повноважень у порядку і
межах, визначених цим та іншими законами.
4. Порядок формування та організація діяльності рад визна
чаються Конституцією України, цим та іншими законами, а також
статутами територіальних громад.
Стаття 11. Виконавчі органи рад
1. Виконавчими органами сільських, селищних, міських, ра
йонних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети,
відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.
2. Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних
у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам,
а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів вико
навчої влади - також підконтрольними відповідним органам ви
конавчої влади.
3. У сільських радах, що представляють територіальні грома
ди, які налічують до 500 жителів, за рішенням відповідної тери
торіальної громади або сільської ради виконавчий орган ради
може не створюватися. У цьому випадку функції виконавчого
органу ради (крім розпоряджання земельними та природними
ресурсами) здійснює сільський голова одноособово.
Стаття 12. Сільський, селищний, міський голова
1. Сільський, селищний, міський голова є головною посадо
вою особою територіальної громади відповідно села (добровіль
ного об'єднання в одну територіальну громаду жителів кількох
сіл), селища, міста.
2. Сільський, селищний, міський голова обирається відповід
ною територіальною громадою на основі загального, рівного,
прямого виборчого права шляхом таємного голосування строком
на чотири роки в порядку, визначеному законом, і здійснює свої
повноваження на постійній основі.
123

3. Сільський, селищний, міський голова очолює виконавчий
комітет відповідної сільської, селищної, міської ради, головує на
її засіданнях.
4. Сільський, селищний, міський голова не може бути депута
том будь-якої ради, суміщати свою службову діяльність з іншою
посадою, в тому числі на громадських засадах (крім викладацької,
наукової та творчої роботи у позаробочий час), займатися підпри
ємницькою діяльністю, одержувати від цього прибуток.
5. На сільських, селищних, міських голів поширюються пов
новаження та гарантії депутатів рад, передбачені законом про
статус депутатів рад, якщо інше не встановлено законом.
(згідно з Рішенням Конституційного Суду України від б липня 1999 р. № 7-рп/99 дано офіційне тлумачення положенням статті 12)
Стаття 13. Громадські слухання
1. Територіальна громада має право проводити громадські
слухання - зустрічатися з депутатами відповідної ради та посадо
вими особами місцевого самоврядування, під час яких члени те
риторіальної громади можуть заслуховувати їх, порушувати пи
тання та вносити пропозиції щодо питань місцевого значення, що
належать до відання місцевого самоврядування.
2. Громадські слухання проводяться не рідше одного разу
на рік.
3. Пропозиції, які вносяться за результатами громадських
слухань, підлягають обов'язковому розгляду органами місцевого
самоврядування.
4. Порядок організації громадських слухань визначається ста
тутом територіальної громади.
Стаття 14. Органи самоорганізації населення
1. Сільські, селищні, міські, районні в місті (у разі їх створен
ня) ради можуть дозволяти за ініціативою жителів створювати
будинкові, вуличні, квартальні та інші органи самоорганізації
населення і наділяти їх частиною власної компетенції, фінансів,
майна.
2. Правовий статус, порядок організації та діяльності органів
самоорганізації населення за місцем проживання визначаються
законом.
Стаття 15. Форми добровільного об'єднання органів місцевого самоврядування
1. Органи місцевого самоврядування з метою більш ефектив
ного здійснення своїх повноважень, захисту прав та інтересів те
риторіальних громад можуть об'єднуватися в асоціації та інші
форми добровільних об'єднань, які підлягають реєстрації відпові
дно до законодавства в органах Міністерства юстиції України.
2. Органи місцевого самоврядування та їх асоціації можуть
входити до відповідних міжнародних асоціацій, інших добровіль
них об'єднань органів місцевого самоврядування.
3. Асоціаціям та іншим добровільним об'єднанням органів
місцевого самоврядування не можуть передаватися повноваження
органів місцевого самоврядування.
124

Стаття 16. Організаційно-правова, матеріальна і фінансова основи місцевого самоврядування
1. Органи місцевого самоврядування є юридичними особами і
наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями,
в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою
діяльність відповідно до закону.
2. Органам місцевого самоврядування законом можуть нада
ватися окремі повноваження органів виконавчої влади, у здійс
ненні яких вони є підконтрольними відповідним органам вико
навчої влади.
3. Матеріальною і фінансовою основою місцевого самовряду
вання є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, по
забюджетні цільові (в тому числі валютні) та інші кошти, земля,
природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних
громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої
спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обла
сних рад.
4. Рішення про наділення міських рад правами щодо управ
ління майном і фінансовими ресурсами, які є у власності терито
ріальних громад районів у містах, приймається на місцевих рефе
рендумах відповідних районних у містах громад. У разі якщо те
риторіальна громада району в місті внаслідок референдуму не
прийме рішення про передачу права управління майном та фінан
сами відповідній міській раді, а територіальна громада міста або
міська рада не прийняла рішення про створення органів місцевого
самоврядування районів у місті міська рада здійснює управління
майном та фінансовими ресурсами, які є у власності територіаль
них громад районів у містах, та несе відповідальність перед гро
мадою відповідного району у місті.
5. Від імені і в інтересах територіальних громад права су
б'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.
6. Місцеві бюджети є самостійними, вони не включаються до
Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки
Крим та інших місцевих бюджетів.
7. Органи місцевого самоврядування з урахуванням місцевих
умов і особливостей можуть перерозподіляти між собою на під
ставі договорів окремі повноваження та власні бюджетні кошти.
8. Сільська, селищна, міська, районна в місті (у разі її ство
рення) рада може наділяти частиною своїх повноважень органи
самоорганізації населення, передавати їм відповідні кошти, а та
кож матеріально-технічні та інші ресурси, необхідні для здійс
нення цих повноважень, здійснює контроль за їх виконанням.
9. Сільські, селищні, міські, районні у містах, районні, обласні
ради мають печатки із зображенням Державного Герба України і
своїм найменуванням, рахунки в установах банків України.
Стаття 17. Відносини органів місцевого самоврядування з підприємствами, установами та організаціями, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад
Відносини органів місцевого самоврядування з підприємствами, установами та організаціями, що перебувають у комуналь-
125

ній власності відповідних територіальних громад, будуються на засадах їх підпорядкованості, підзвітності та підконтрольності органам місцевого самоврядування.
Стаття 18. Відносини органів місцевого самоврядування з підприємствами, установами та організаціями, що не перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад
1. Відносини органів місцевого самоврядування з підприємст
вами, установами та організаціями, що не перебувають у комунальній
власності відповідних територіальних громад, будуються на догові
рній і податковій основі та на засадах підконтрольності у межах
повноважень, наданих органам місцевого самоврядування законом.
2. З питань, віднесених до відання органів місцевого самовря
дування, на їх вимогу підприємства, установи та організації, що
не перебувають у комунальній власності відповідних територі
альних громад, надають відповідну інформацію.
3. Органи місцевого самоврядування можуть виступати з іні
ціативою щодо перевірок, а також організовувати проведення
перевірок на підприємствах, в установах та організаціях, що не
перебувають у комунальній власності, з питань здійснення деле
гованих їм повноважень органів виконавчої влади.
Стаття 19. Статут територіальної громади села, селища, міста
1. З метою врахування історичних, національно-культурних,
соціально-економічних та інших особливостей здійснення місцево
го самоврядування представницький орган місцевого самовряду
вання на основі Конституції України та в межах цього Закону може
прийняти статут територіальної громади села, селища, міста.
2. Статут територіальної громади підлягає державній реєст
рації в органах Міністерства юстиції України.
3. Підставою для відмови в державній реєстрації статуту те
риторіальної громади може бути його невідповідність Конститу
ції та законам України. Відмова в реєстрації статуту територіаль
ної громади може бути оскаржена в судовому порядку.
Стаття 20. Державний контроль за діяльністю органів і посадових осіб місцевого самоврядування
Державний контроль за діяльністю органів і посадових осіб місцевого самоврядування може здійснюватися лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, і не повинен призводити до втручання органів державної влади чи їх посадових осіб у здійснення органами місцевого самоврядування наданих їм власних повноважень.
Стаття 21. Обмеження прав територіальних громад на місцеве самоврядування
Обмеження прав територіальних громад на місцеве самоврядування згідно з Конституцією та законами України може бути застосоване лише в умовах воєнного чи надзвичайного стану.
Стаття 22. Символіка територіальних громад сіл, селищ, міст, районів і областей
1. Територіальні громади сіл, селищ, міст можуть мати власну символіку (герб, прапор тощо), яка відображає їх історичні, культурні, соціально-економічні та інші місцеві особливості і традиції.
126

2. З урахуванням пропозицій органів місцевого самовряду
вання сіл, селищ, міст районними, обласними радами може бути
затверджена символіка відповідно району, області.
3. Зміст, опис та порядок використання символіки територі
альних громад сіл, селищ, міст, районів і областей визначаються
відповідною радою згідно з законом.
Стаття 23. Підняття Державного Прапора України На будинках, де працюють ради та їх виконавчі комітети, піднімається Державний Прапор України.
Стаття 24. Законодавство про місцеве самоврядування
1. Правовий статус місцевого самоврядування в Україні ви
значається Конституцією України, цим та іншими законами, які
не повинні суперечити положенням цього Закону.
2. Правовий статус місцевого самоврядування в містах Києві
та Севастополі, а також в Автономній Республіці Крим визначає
ться Конституцією України та цим Законом з особливостями, пе
редбаченими законами про міста Київ і Севастополь.
3. Органи місцевого самоврядування та їх посадові особи ді
ють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передба
чені Конституцією і законами України, та керуються у своїй дія
льності Конституцією і законами України, актами Президента
України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці
Крим — також нормативно-правовими актами Верховної Ради і
Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у ме
жах їхньої компетенції.

Ви переглядаєте статтю (реферат): «ЗАКОН УКРАЇНИ ПРО МІСЦЕВЕ САМОВРЯДУВАННЯ В УКРАЇНІ» з дисципліни «Місцеве самоврядування в Україні, муніципальне право»

Заказать диплом курсовую реферат
Реферати та публікації на інші теми: . Аудит податку на додану вартість сільськогосподарських товарови...
Функціональні учасники інвестиційного процесу
Аудиторські процедури: зміст і послідовність проведення
РЕГІОНАЛЬНІ МІЖНАРОДНІ КРЕДИТНО-ФІНАНСОВІ ІНСТИТУЦІЇ
Аудит фіксованого сільськогосподарського податку


Категорія: Місцеве самоврядування в Україні, муніципальне право | Додав: koljan (20.05.2011)
Переглядів: 2204 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]

Онлайн замовлення

Заказать диплом курсовую реферат

Інші проекти




Діяльність здійснюється на основі свідоцтва про держреєстрацію ФОП