У багатьох країнах, які роз-ся, зокрема в Африці та Азії, докапіталістичні уклади продовжують впливати на ек. життя, але поступово адаптуються до умов сучасності.
У більш. країн, що роз-ся, нац. під-во форм-ся з велик. труд-ми. Це зумовл. умовами орг-ції суч-го вир-ва. НТР вимагає постійного підвищ. необхідної мінім. суми інвес-й для створ. ефек-го вир-ва. Гостра нестача капіталу стримує виробничі капіталовкладення нац. еліти, обмежує сфери її діяльності. До інших труднощів місцевого приватного капіталу можна зарахувати вузькість внутр-го ринку даних країн, відсутність досвіду управління, брак кваліфі-них кадрів, що призводить до не використання потужностей підприємств, їхньої неефективної дія-ті. Все це, врешті-решт, істотно звужує фонд нагромаджень, стримуючи ек-не зростання. Дедалі більший вплив на місцеве підприємництво справляють інозем. капітал, ТНК. Нац-ні під-ва отримують відтак можливість викор. додаткові фін-ві, матер-ні ресурси і сучасну технологію та досвід організації виробництва й управління. Також не можна виключ. серйоьзн. спливу на ек. зростан. держ. сект-ру., але не її абсолютизація. Як свідчить практичній досвід країни, які роз-ся динамічно, держава відіграє в економіці активну роль.
??.Загальний огляд країн Південно-Західної Азії
Південно-Західна Азія охоплює Середньоазіатські нагір'я, Сирійсько-Палестинські гори, Аравійський півострів і Месопотамію. Тут розташовано 16 незалежних держав. Разом із сусідніми країнами Африки Південно-Західну Азію називають Близьким і Середнім Сходом чи просто «Перехрестям». Тут на стику Європи, Азії і Африки розпочалась історія людства, утворилися перші держави, зародилися релігії іудаїзму, християнства та ісламу. Близький Схід завжди був об'єктом боротьби великих держав. Після розпаду СРСР найбільший вплив на країни Близького Сходу мають США.
Етнічні і релігійні суперечності - причина нескінченних місцевих конфліктів. Майже півстоліття триває арабо-ізраїльський конфлікт у Палестині. Досі не вирішена курдська проблема. Південь Месопотамії став яблуком розбрату між Іраком, Іраном і Кувейтом. Греко-турецькі чвари призвели до поділу на дві частими Кіпру. «Гарячими» точками залишаються Ліван і Афганістан. Курди - народ, що населяє прикордонні території Туреччини, Сирії, Іраку та Ірану. Усього на цих територіях проживає більш як 15 млн курдів.
Сучасне значення Південно-Західної Азії в світі визначається не тільки її стратегічним положенням, а й величезними покладами нафти в цьому районі. Але транспортна мережа бідна мала к-ть міжн. аеропортів, асфальтного покриття, газперегоних шляхах. Супутній газ спалюється у факелах. Стратегічним видом транспорту є морський. Світове значення має нафтова промисловість країн Перської затоки. Головним в її структурі є видобуток і експорт нафти. Найбільші запаси має Саудівська Аравія (понад 35 млрд тонн, більш як 1/4 світових). Запаси Ірану, Іраку, Кувейту і Об'єднаних Арабських Еміратів оцінюються в 12-13 млрд тонн кожного. Розміри видобутку (близько 1/3-1/4 світового) і експорту (30-40 % світового). На близькому Сході завжди «пахне порохом і нафтою».
Населення Південно-Західної Азії становить три мовні групи: тюркську, іранську, семітську и приблизно 200 млн. чол.. До тюркської належать турки і азербайджанці, до іранської - курди, перси (іранці), пуштуни (афганці) і таджики, до семітської - араби і євреї. Всюди, крім Ізраїлю, переважає іслам, який відіграє велику роль в соц-ек. житті населені.
Південно-Західна Азія довозить зерно, олію, цукор, чай, продукти тваринництва, оск. продуктивність с\г низька через низку к-ть придатних земель і високу оренду землі і води. Для потреб землеробства використовується 5-7 % земельного фонду. За виробництвом і експортом ізюму, сухофруктів, горіхів та фініків, бавовни і тютюну Південно-Західна Азія посідає провідне місце в світі. Фініки є важливою частиною харчування місцевих жителів. Промислове вир-во тут незначне. Основна причина - бідність місцевого ринку. Промислові підприємства зайняті переробкою с\г сировини. Виготовляють тканини, одяг, взуття, продукти харчування, будівельні матеріали. Все ще значна роль ремісників. Обладнання, транспортні засоби, хімічні товари імпортуються. За рівнем промислового розвитку виділяються Ізраїль і Туреччина.
Від багатьох стародавніх міст збереглися руїни: Вавилон, Троя, Пальміра, Баальбек та ін. Міста багаті на пам'ятки середньовічної мусульманської архітектури. В нафтодобувних країнах з ними суперничають шедеври сучасного будівництва, єдиний в світі 7-ми зірковий готель в ОАЕ.