Засоби виробництва поділяються на засоби праці і предмети праці. Засоби праці – машини, обладнання, будівлі та споруди – відносять до основних фондів. Їх вартість переноситься на продукцію, що випускається, частками у вигляді амортизаційних відрахувань протягом відносно тривалого періоду. Предмети праці – сировину, матеріали і т. д. – відносять до оборотних фондів. Вартість їх повністю переноситься на продукцію одного виробничого циклу. Капітальні вкладення являють собою витрати на створення нових, розширення і реконструкцію діючих основних фондів. Основним джерелом витрат на капітальні вкладення є національний дохід. Капітальні вкладення включають витрати на виконання будівельно-монтажних робіт; вартість придбаного обладнання, інструменту, інвентарю; інші витрати (наукові, проектно-вишукувальні роботи, утримання дирекції підприємств, які споруджуються та ін.). В структурі капітальних вкладень найбільшу питому вагу мають будівельно-монтажні роботи, меншу – обладнання, незначну – інші витрати. Ефективність капітальних вкладень проектного рішення визначає економічний ефект, отриманий в результаті реалізації проекту будівництва. Завдання тут зводиться до отримання такого варіанту проектного рішення, при якому досягається мінімум суспільно необхідних витрат у сфері будівництва та експлуатації. Порівняльна економічна ефективність розглядається в процесі оцінки та виявлення більш ефективного варіанту проектних рішень. Показником ефективності в цьому випадку є наведені витрати:
або повні витрати: , де С – витрати експлуатації (поточні витрати, собівартість або експлуатаційні витрати); Ен – нормативний коефіцієнт ефективності капітальних вкладень (в даний час прийнятий для галузі водного господарства рівним 0,12), . К – одночасні, капітальні витрати будівництва; Тн – нормативний термін окупності, рівний 8,35 рокам. Наведені витрати відносять до одного року експлуатації порівнюваних варіантів об'єктів будівництва. Витрати експлуатації визначають шляхом складання витрат, пов'язаних з амортизацією основних фондів, поточним ремонтом, витратою електроенергії, на виплату заробітної плати і т. д. Амортизаційні відрахування визначають у % від кошторисної вартості. Вони включають суму амортизаційних відрахувань, необхідних для підтримки в працездатному стані споруд, будівель та встановленого у них обладнання. Витрати на поточний ремонт приймають у % від вартості основних фондів у розмірі: для мереж – 2,3; для насосних станцій, очисних споруд тощо – 0,7; для обладнання – 3,8; для інших будівель і споруд – 2,0. Витрати на електроенергію визначають за одно- або двоставочним тарифом.
Ви переглядаєте статтю (реферат): «Розподіл коштів всередині ВГС» з дисципліни «Раціональне використання та охорона водних ресурсів»