Утворилася внаслідок церк. собору 1596 в Бересті і проголошення унії правосл. церкви з катол. та підпорядкування її рим. папі (див. Берестейська церковна унія). Внаслідок рішення унійного собору в Бересті правосл. ієрархія в Речі Посполитій була поставлена поза законом, але унійній церкві (див. Українська греко-католицька церква) не вдалося утвердитися в усіх єпархіях. Така ситуація тривала до 1620, коли єрусалимський
патріарх Теофан III (див. Теофана III місія в Україні 1620) при підтримці козацтва таємно висвятив у Києві нову правосл. ієрархію, легітимність якої було визнано лише 1632 польс. королем Владиславом IV. Церк. життя було розколоте: паралельно існувало дві митрополії — правосл. і унійна, які мали назву «Київська». Кількість єпархій, котрі знаходилися в юрисдикції кожного з митрополитів зокрема, не була стабільною. До правосл. відійшла Луцька єпархія, від 1664 до 1702 вона належала унійцям. Перебування рос. військ на тер. Волині в ході Північної війни 1700—1721 сприяло відновленню тут правосл. церкви. З часу єпископства Йосифа (Виговського; 1713—30) луцька єпархія знову стала унійною. Львів. єпископія остаточно перейшла в унію за митрополита Йосифа (Шумлянського) в 1700, перемишльська була то правосл. то унійною, за єпископа Інокентія (Винницького) з 1691 стала унійною. Білоруські єпархії — пінське і полоцьке єпископства — прийняли унію. Митрополичим осередком К.у.м. були Новогрудок (нині місто Гродненської обл., Білорусь) та Вільно (нині м. Вільнюс). На землях, які внаслідок 3-го поділу Польщі 1795 (див. Поділи Польщі 1772, 1793, 1795) відійшли до Російської імперії, унійна митрополія була ліквідована, а київ. митрополит Теодосій (Ростоцький) вивезений до Санкт-Петербурга. Певні поступки унійцям зробив імп. Павло І — митрополію реорганізували в три єпархії — Берестейську, Луцьку і Полоцьку на чолі з владикою Йосафатом (Булгаком). Відновлена вже за часів імп. Олександра I, але під ін. назвою — «Митрополія всіх з’єднаних в Росії». Тер. Литви, яка входила до К.у.м., 1809 перетворена в окрему єпархію. 1828 з чотирьох унійних єпархій у межах Рос. імперії залишилося лише дві — Литва і Білорусь, 1839 на землях Правобережної України і Волині унійна церква була ліквідована. На укр. землях у складі Австрійс. імперії 1807 з двох єпархій — Львів. та Перемишльської — утворено Галицьку греко-католицьку митрополію. Літ.: Назарко І.І. Київські і галицькі митрополити: Біографічні нариси (1590—1960). Торонто, 1962; Паславський І. Між Сходом і Заходом:
Нариси з культурно-політичної історії Української церкви. Львів, 1994; Мудрий С. Нарис історії Церкви в Україні. Рим—Львів, 1995; Держава, суспільство і Церква в Україні у ХVII ст. Матеріали других «Берестейських читань». Львів, Дніпропетровськ, Київ. 1—6 лютого 1995. Львів, 1996; Блажейовський Д. Ієрархія Київської церкви. Львів, 1996; Гудзяк Б. Криза і реформа: Київська митрополія, Царгородський патріархат і генеза Берестейської унії. Львів, 2000. О.М. Дзюба.
Ви переглядаєте статтю (реферат): «КИЇВСЬКА УНІЙНА МИТРОПОЛІЯ» з дисципліни «Енциклопедія історії України»