ЗИМНЕНСЬКИЙ СВЯТО-УСПЕНСЬКИЙ СВЯТОГОРСЬКИЙ МОНАСТИР
ЗИМНЕНСЬКИЙ СВЯТО-УСПЕНСЬКИЙ СВЯТОГОРСЬКИЙ МОНАСТИР — правосл. ставропігіальний монастир (див. Ставропігія). Розташов. в с. Зимне Володимир-Волинського р-ну Волин. обл. Найдавнішим з відомих писемних джерел, в якому згадано цей монастир, є «Житіє Феодосія Печерського». Там ідеться про відвідання цієї обителі ігуменом Києво-Печерського монастиря Варлаамом у 60-х рр. 11 ст. В Іпатіївському літописі згадка про цей монастир подається під 1233. Відомо, що наприкінці 15 ст. монастир і с. Зимне переходять у володіння князів Чорторийських. Після Берестейської церковної унії 1596 почалися спроби передати монастир унійцям (див. Українська греко-католицька церква), але це вдалося лише 1682. 1724 монастир перейшов у володіння М.Чацького, тоді ж почався його занепад — він втратив земельні володіння; церкви не ремонтувалися. Лише 1860—62 було частково відре-
Зимненський Свято-Успенський Святогорський монастир. Фортечна стіна з наріжною вежею. Фото початку 21 ст.
Зимненський Свято-Успенський Святогорський монастир. СвятоТроїцька церква. Фото початку 21 ст.
боти. Від 1990 — це діючий жін. монастир УПЦ (МП). Нині до архіт. комплексу монастиря входять Свято-Успенська (1495) та Свято-Троїцька (1465—75) церкви, фортечні мури з вежами, трапезна, будинки недільної шк., келії, госп. споруди, печерний лабіринт довжиною 140 м з підземною Варлаамівською церквою. Літ.: Дверницкий Е.Н. Памятники древнего православия в г. ВладимиреВолынском. К., 1889; Левицкий О.И. Историческое описание ВладимироВолынского Успенского храма. К., 1892; Ісаєвич Я.Д., Мартинюк А.І. Володимир-Волинський. Львів, 1983; Качан Р. Зимненський Святогорський Успенський монастир. В кн.: Чернігівський Троїцько-Іллінський монастир: історія та сучасність: Тези наукових читань. Чернігів, 1999. С.Б. Хведченя.
12 лип. 1942 до 1 верес. 1943. Під час окупації діяв осередок руху Опору. 1961 набуло статусу міста та перейм. на Зимогір’я. Літ.: ІМіС УРСР. Луганська область. К., 1968; Пірко В. Заселення і господарське освоєння Степової України в XVI—XVIII ст. Донецьк, 2004. Д.С. Вирський.
Літ.: Грушевський М. З починів українського соціалістичного руху: Мих. Драгоманов і Женевський соціалістичний гурток. Відень, 1922; Слабченко М. Николай Иванович Зибер. В кн.: Зибер Н.И. Очерки первобытной экономической культуры. Одесса, 1923; Витанович І. Історія українського кооперативного руху. Нью-Йорк, 1964; Сарбей В.Г. Микола Зібер у контексті своєї і нинішньої епохи. «УІЖ», 1995, № 6. В.Г. Сарбей.
Ви переглядаєте статтю (реферат): «ЗИМНЕНСЬКИЙ СВЯТО-УСПЕНСЬКИЙ СВЯТОГОРСЬКИЙ МОНАСТИР» з дисципліни «Енциклопедія історії України»