ЗАКЛЮЧНИЙ АКТ НАРАДИ З БЕЗПЕКИ І СПІВРОБІТНИЦТВА В ЄВРОПІ 1975
ЗАКЛЮЧНИЙ АКТ НАРАДИ З БЕЗПЕКИ І СПІВРОБІТНИЦТВА В ЄВРОПІ 1975, Гельсінкський акт — міжнар. документ, що закріплював домовленості глав д-в і урядів 33 європ. країн, а також США і Канади з широкого кола як заг., так і конкретних питань міжнар. співробітництва. Підписаний 1 серп. 1975 у м. Гельсінкі (Фінляндія). Складається з преамбули і 5 розділів: 1. Питання про безпеку в Європі; 2. Співробітництво в галузі економіки, науки, техніки й навколишнього середовища; 3. Питання про безпеку і співробітництво в Середземномор’ї; 4. Співробітництво в гуманітарній та ін. галузях; 5. Наступні кроки після наради. Серцевиною акта є Декларація принципів взаємовідносин між д-вами. Учасники Наради з безпеки і співробітництва в Європі погодилися будувати свої взаємовідносини на основі таких гол. принципів: суверенності та поваги прав один одного; незастосування сили чи погрози силою; непорушності кордонів і територіальної цілісності д-в; мирного врегулювання спорів; поваги до прав людини та її осн. свобод, включаючи свободу думки, совісті, релігії та переконань; рівноправності народів у питаннях визначення своєї долі; сумлінного виконання взятих на себе зобов’язань. В акті зафіксовані домовленості про заходи зміцнення довіри між д-вами. Йдеться, зокрема, про згоду д-в-учасниць наради: повідомляти ін. д-ви про здійснювані ними військ. навчання; запрошувати спостерігачів від ін. д-в-учасниць на ці військ. навчання; повідомляти ін. д-ви-учасниці про великі передислокації своїх військ; сприяти обмінові за запрошеннями військ. персоналом та обмінові візитами військ. делегацій. Д-ви-учасниці наради визнали за необхідне спрямувати свої зусилля на послаблення військ. протистояння та скорочення різних типів озброєнь. При цьому процес роззброєння й зміцнення безпеки повинен поширюватися на всі регіони світу. В акті передбачено також заходи, спрямовані на розвиток взаємовигідного співробітництва
в галузях економіки й торгівлі, науки і техніки, охорони навколишнього середовища. Дано, зокрема, рекомендації орг-ціям, підпр-вам і фірмам д-в-учасниць у разі виникнення комерційних спорів вдаватися до послуг арбітражу «на основі загальноприйнятого регламенту» й з урахуванням чинних міжурядових та ін. угод у цій сфері. Наголошувалося також на необхідності розширення співробітництва в таких гуманітарних галузях, як контакти між людьми, туризм, спорт, к-ра тощо. Окремо виділено питання про інформаційне співробітництво. Д-ви-учасниці погодилися співпрацювати у сфері інформації на основі коротко- й довгострокових угод, створити умови для вільного і широкого розповсюдження всіх форм інформації та обміну інформацією з ін. країнами тощо. В останньому розділі зафіксовано прагнення д-в-учасниць продовжити багатосторонній процес, започаткований нарадою, шляхом обміну інформацією про виконання положень акта і завдань, визначених нарадою, та організації з цією метою зустрічей між представниками країн-учасниць наради. Нарада з безпеки і співробітництва в Європі набула статусу постійно діючої орг. структури. 1995 її було перейменовано на Організацію з безпеки і співробітництва в Європі. На основі підписаного керівництвом СРСР Заключного акта Наради з безпеки і співробітництва в Європі представниками дисидентського руху в Україні (див. Дисидентські (опозиційні) рухи 1960—1980-х років в Україні) в листоп. 1976 було засновано Українську громадську групу сприяння виконанню Гельсінкських угод. Літ.: Во имя мира, безопасности и сотрудничества. К итогам Совещания по безопасности и сотрудничеству в Европе, состоявшегося в Хельсинки 30 июля — 1 августа 1975 г. М., 1975; Совещание по безопасности и сотрудничеству в Европе. Заключительный акт. М., 1985; Шреплер Х.-А. Международные организации. М., 1995. Ю.С. Шемшученко.
Ви переглядаєте статтю (реферат): «ЗАКЛЮЧНИЙ АКТ НАРАДИ З БЕЗПЕКИ І СПІВРОБІТНИЦТВА В ЄВРОПІ 1975» з дисципліни «Енциклопедія історії України»