ВИБОРЧЕ ПРАВО — 1) встановлене традицією, конституцією або законом право громадянина обирати або бути обраним до складу представницьких органів держ. влади та органів місц. самоврядування чи на ін. сусп. посади, напр., на посаду голови д-ви. Раніше В.п. громадян обмежувалося, як правило, статевим та майновим цензом. У сучасному світі найбільш розповсюдженими є віковий ценз і ценз осілості; 2) невід’ємна ч. конституційного права, що представляє собою систему правових норм, які регулюють сусп. відносини в процесі формування складу представницьких органів держ. влади та органів місц. самоврядування шляхом відкритого або закритого голосування. Предметом регулювання В.п. є організація та етапи проведення виборів, порядок вирішення суперечок, вимоги до виборців та кандидатів на виборні посади тощо. В.В. Головко.
ВИБРАНЦІ (ін. назва — ланові) — різновид військовиків (піхотинців) у Речі Посполитій. Вибранцями служили селяни з королів-
502 ВИВЕРИЦЯ
щин. Від 1578 кожне село королівщини з 20 ланів виставляло одного вояка. В. звільнялися від усіх податків і повинностей, усі їхні госп. обов’язки виконували ін. селяни. Вибранець повинен був пройти військ. підготовку і кожної чверті року ставати до свого ротмістра (командира роти) на перегляд з рушницею, шаблею й сокирою в одязі такого кольору, який був призначений для його підрозділу. Мобілізація В. ішла повільно: на зібрання давалося два місяці, на прихід до табору — місяць. Під час війни В. іноді служили при артилерії. З причин малої ефективності цього виду війська сейм Речі Посполитої 1649 ліквідував вибранецьку піхоту, а замість неї ввів спец. податок з вибранецьких волоків. 1652 у зв’язку з великими втратами у війні з Україною польс. уряд повернувся до вибранецтва як постійної інституції. Однак чисельність В. на укр. землях була невеликою: з Галичини виставлялося бл. 200, з Холмщини і Підляшшя — бл. 200, з Поділля — бл. 300 осіб. Літ.: Крип’якевич І. Історія українського війська. Львів, 1992; Сагановіч Г.М. Войска Вялікого кніства Літоускаго у XVI—XVII ст. Мінск, 1994. Б.В. Черкас.
Ви переглядаєте статтю (реферат): «ВИБОРЧЕ ПРАВО» з дисципліни «Енциклопедія історії України»