ДИПЛОМНІ КУРСОВІ РЕФЕРАТИ


ИЦ OSVITA-PLAZA

Реферати статті публікації

Пошук по сайту

 

Пошук по сайту

Головна » Реферати та статті » Українська мова » Лексика та фразеологія

Загальновживані слова та слова вузького стилістичного призначення
З погляду вживання найбільшу групу становлять загаль­новживані (стилістично нейтральні) слова. Вони викорис­товуються практично всіма носіями літературної мови й охоплюють найрізноманітніші сфери життя. Це слова на позначення родинних стосунків (батько, мати, сестра, брат, дід, тітка); органів людського тіла (голова, плече, шия, вухо, нога); речей, пов’язаних із побутом та працею людини (кух­ня, ліжко, черевики, блокнот, комп’ютер, відеомагнітофон); рослин (пшениця, жито, троянда, каштан, тополя); тварин (корова, кінь, слон, верблюд, лисиця, заєць); явищ природи (дощ, сніг, гроза, град, буря, вітер); кольорів (білий, чорний, блакит­ний, бузковий, рожевий); якостей та ознак (добрий, веселий, сміливий, хитрий, дешевий, коштовний); дій та станів (чита­ти, спати, сміятися, мріяти, нудьгувати, працювати) та ін.

На відміну від загальновживаної, лексика вузького стилістичного призначення є стилістично забарвленою, оскільки вона задовольняє потреби певного стилю (іноді – кількох стилів). У ній виділяються такі групи: науково-термінологічна, офіційно-ділова, професійно-виробнича, емо­ційно-експресивна лексика.

Науково-термінологічна лексика поділяється на загальнонаукову, яка використовується в усіх галузях знань (принцип, метод, гіпотеза, класифікація, аналіз, синтез, то­тожність, аналогія), і спеціально-термінологічну, що вжи­вається лише в певній галузі науки, техніки чи мистецтва. Наприклад, мовознавство послуговується такою спеціальною термінологією: фонема, морфема, афікс, суфікс, префікс, лек­сичне значення, омонім, паронім, антонім, підмет, присудок, додаток, означення і под. Отже, термін - це слово чи сло­восполучення спеціальної сфери вживання, яке є наймену­ванням спеціального поняття. Він має бути точним, одно­значним, без експресивного й емоційного забарвлення.

Названі риси властиві й офіційно-діловій лексиці, яка, окрім офіційно-ділового стилю, обслуговує і стиль публі­цистичний: угода, заява, звернення, протокол, розпоряджен­ня, звіт, референдум, пропозиція.

Професійно-виробнича лексика включає професійні слова, терміни певної галузі знань, а також загальновжи­вану й офіційно-ділову лексику, яка використовується в певній сфері діяльності. До професійних належать слова і словосполучення, що називають знаряддя праці, спеціальні виробничі процеси, продукти виробництва та ін. У мові шахтарів, наприклад, поширені професіоналізми забій, штрек, шпур, кріпильний ліс та ін., у мові моряків – бот, стапель, швартові тощо.

Емоційно-експресивна лексика, що використовується в художньому та публіцистичному стилях, служить для вираження позитивних чи негативних оцінок, емоцій, по­чуттів: чарівність, витонченість, божественний, любий, гидкий, бридкий та ін.

Похідні від загальновживаних стилістично нейтральних слів завдяки словотворчим суфіксам також набувають емоційно-експресивного забарвлення: котик, зіронька, до­нечка, щастячко, малесенький, дрібнюсінький, гарненький, ледащо, здоровило, волоцюга тощо.

Українська мова. Граматика української мови, енциклопедія мови.

Ви переглядаєте статтю (реферат): «Загальновживані слова та слова вузького стилістичного призначення» з дисципліни «Лексика та фразеологія»

Заказать диплом курсовую реферат
Реферати та публікації на інші теми: Технологічний процес розробки і просування сайтів
Робота з проблемними кредитами і заходи впливу на них
Аудит руху необоротних активів
Використання стільникових мереж для передачі даних
Апаратна база комп’ютерної телефонії


Категорія: Лексика та фразеологія | Додав: admin (18.10.2010)
Переглядів: 4410 | Теги: Ирвин Уэлш - Экстази, Голон Анн - Анжелика и ее любовь | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]

Онлайн замовлення

Заказать диплом курсовую реферат

Інші проекти
Діяльність здійснюється на основі свідоцтва про держреєстрацію ФОП