Прийом розширення факторних систем полягає в тому, що чисельник і знаменник у формулі визначення будь-якого показника помножується на одне або декілька чисел, і, як відомо, в цьому випадку величина показника, що досліджується, не змінюється. Прийом розширення дозволяє значно розширити діапазон дослідження показника, що розглядається. Введення в факторну модель нових факторів дозволяє одержати ряд нових показників, що приводить до більш глибокого аналізу і виявлення резервів. Як приклад можна привести розширення наступної факторної моделі. Рентабельність капіталу (Рк) розраховується за формулою: Рк = П/К (2.2) де П –– сума прибутку; К –– вартість капіталу.
Якщо в дану модель ввести показник "обсяг продажу" (Vпр), одержимо:
, (2.3) де – рентабельність продажу (Рпр); – коефіцієнт оборотності капіталу (Кок).
Використовуючи прийом ланцюгових підстановок (порівнюючі, наприклад, дані звітного року з даними попереднього року) формули розрахунку впливу цих факторів на рентабельність капіталу будуть мати наступний вигляд:
∆Ркпр = Рпрз х Кокп – Рпрп х Кокп (2.4) ∆Ркоб = Рпрз х Кокз – Рпрз х Кокп (2.5) де ∆Ркпр; ∆Ркоб – вплив зміни рентабельності продажу і коефіцієнта оборотності капіталу на рентабельність капіталу, відповідно; підстрочні індекси з, п характеризують дані звітного і попереднього періодів.
Ви переглядаєте статтю (реферат): «Прийом розширення факторних моделей» з дисципліни «Економічний аналіз»