ДИПЛОМНІ КУРСОВІ РЕФЕРАТИ


ИЦ OSVITA-PLAZA

Реферати статті публікації

Пошук по сайту

 

Пошук по сайту

Головна » Реферати та статті » Фінанси » Фінансова діяльність субєктів господарювання

ЗВІТ ПРО РУХ ГРОШОВИХ КОШТІВ
Рух грошових коштів — надходження і вибуття грошових коштів та їх еквівалентів. Інформація про надходження і видат-ки грошових коштів підприємства міститься у звіті про рух гро-шових коштів. Він є вітчизняним еквівалентом звіту про Сash-flow, який складають підприємства відповідно до вимог IAS-7 та GAAP . Зміст і форма звіту про рух грошових коштів та зага-льні вимоги до розкриття його статей визначаються Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 4.
Необхідність звіту про рух грошових коштів зумовлена тим, що користувачі звітності повинні мати інформацію не лише про зміни в складі майна підприємства і джерел його формування, доходах і витратах, а й про грошові надходження та виплати, які здійснювалися протягом звітного періоду. Отже, метою складан-ня звіту про рух грошових коштів є надання користувачам фі-нансової звітності повної, правдивої та неупередженої інфор-мації про зміни, що відбулися у грошових коштах підприємства та їх еквівалентах за звітний період. Фінансові аналітики, спів-робітники фінансових та контролінгових служб підприємств по-винні вміти читати відповідні форми звітності з тим, щоб робити правильні висновки про нинішній та потенційних фінансовий стан підприємства. На основі інформації, яка міститься у звіті, можна дійти висновків про:
• чистий рух грошових коштів (Сash-flow) протягом звітного періоду в результаті операційної, інвестиційної та фінансової ді-яльності;
• суми надходжень і видатків, що виникають у результаті цих видів діяльності;
• величину інвестиційних вкладень підприємства у звітному періоді та рівень їх фінансування за рахунок внутрішніх фінансо-вих джерел;
• обсяг фінансових ресурсів, які підприємство залучило із зо-внішніх джерел;
• зміну ліквідних засобів протягом звітного періоду.
Для правильного тлумачення показників звітності фінансист повинен розуміти причинно-наслідкові взаємозв’язки, які існу-ють між окремими формами звітності. У дод. 4 наведено приклад звіту про рух грошових коштів, який складено на основі інфор-мації, що міститься у балансі та звіті про фінансові результати (дод. 2 і 3). В основі розрахунків руху грошових коштів у резуль-таті операційної діяльності, який передбачено в П(С)БО 4, по-кладено непрямий метод визначення Сash-flow.
Чистий рух грошових коштів у результаті операційної дія-льності визначається шляхом коригування прибутку (збитку) від звичайної діяльності до оподаткування на суми:
• наведені в негрошових статтях;
• змін запасів, дебіторської та кредиторської заборгованості, пов’язаної з операційною діяльністю, протягом звітного періоду;
• наведені в статтях, пов’язаних з рухом грошових коштів у результаті інвестиційної та фінансової діяльностей.
У статті «Прибуток (збиток) від звичайної діяльності до опо-даткування» відображається прибуток або збиток від звичайної діяльності до оподаткування за звітний період, наведений у звіті про фінансові результати (110 тис. грн). Показник прибутку на-самперед коригується на статті витрат, які не призводять до гро-шових видатків: амортизація; забезпечення, нереалізовані курсові різниці, нараховані проценти за користування позичками.
За статтею «Амортизація необоротних активів» відобража-ються амортизаційні відрахування з матеріальних і нематеріаль-них необоротних активів, нараховані протягом звітного періоду (в нашому прикладі 60 тис. грн). Щодо забезпечень, то у графі «Надходження» відображається збільшення, у графі «Видаток» — зменшення у складі забезпечень наступних витрат і платежів за відповідним розділом балансу. Оскільки в нашому прикладі ве-личина забезпечень протягом розглядуваного періоду зросла на 10 тис. грн, у звіті про рух грошових коштів слід відобразити надходження коштів. У статті «Витрати на сплату процентів» ві-дображаються витрати на сплату процентів за користування кре-дитами і позичками, нарахованих протягом звітного періоду (20 тис. грн).
Оскільки прибуток від звичайної діяльності до оподаткування визначається з урахуванням неопераційних (наприклад, фінансо-вих) доходів та витрат, з метою визначення операційного Сash-flow слід «очистити» згаданий прибуток від доходів від володіння (дивіденди, проценти тощо) та реалізації фінансових інвестицій, а також від продажу основних засобів, нематеріальних активів, інших довгострокових активів, від обміну оборотних активів на необоротні і фінансові інвестиції, від неопераційних курсових різниць, інших прибутків і збитків від інвестиційної та фінансової діяльності. У нашому прикладі інші фінансові доходи, зокрема дивіденди, становлять 30 тис. грн, отже, у відповідній статті звіту про рух грошових коштів за позицією «Видатки» слід відобрази-ти 30 тис. грн.
За позицією «Прибуток (збиток) від операційної діяльності до зміни в чистих оборотних активах» відображається різниця між сумами грошових надходжень і сумами грошових видатків, відо-бражених за попередніми статтями: 110 + 60 + 10 + 20 – 30 =
= 170 тис. грн.
Стаття «Зменшення (збільшення) оборотних активів» покли-кана зафіксувати вплив змін у складі операційних оборотних ак-тивів на наявність грошових коштів у підприємства. Зрозуміло, якщо оборотні активи зростають, значить на їх фінансування ви-трачаються кошти, і навпаки. Саме тому у графі «Надходження» відображається зменшення, а у графі «Видаток» — збільшення статей оборотних активів (крім статей «Грошові кошти та їх ек-віваленти», «Поточні фінансові інвестиції» та інших статей не-операційних оборотних активів), що відбулись протягом звітного періоду. При цьому не враховуються зміни в складі оборотних активів, які є наслідком негрошових операцій інвестиційної (об-мін на необоротні активи, фінансові інвестиції тощо) та фінансо-вої діяльності (виплата дивідендів або погашення зобов’язань з фінансової оренди виробничими запасами, продукцією, товарами тощо, негрошові внески до статутного капіталу тощо). Оскільки операційні оборотні активи досліджуваного підприємства зросли на 70 тис. грн (див. дод. 2), відповідне значення слід відобразити за позицією «Видатки».
У нашому прикладі сума витрат, що мали місце протягом по-точних або попередніх звітних періодів, але належать до наступ-них звітних періодів, не змінилася (див. дод. 2). Саме тому у від-повідній статті звіту поставлено прочерк.
У статті «Збільшення (зменшення) поточних зобов’язань» у графі «Надходження» відображається збільшення, у графі «Вида-ток» — зменшення у статтях розділу балансу «Поточні зобов’язання» (крім статей «Короткострокові кредити банків», «Поточна заборгованість за довгостроковими зобов’язаннями», «Поточні зобов’язання за розрахунками з учасниками», сум зобов’язань за процентами та інших зобов’язань, не пов’язаних з операційною діяльністю). При цьому не враховуються зміни в складі поточних зобов’язань, які є наслідком негрошових операцій інвестиційної та фінансової діяльності (погашення поточного зобов’язання шляхом передачі необоротних активів і фінансових інвестицій, зарахування внесків до капіталу тощо) або виправлення помилок минулих років. Змін операційного характеру у відповідній статті не відбулося, отже, у звіті поставлено прочерк.
У статті «Збільшення (зменшення) доходів майбутніх пері-одів» у графі «Надходження» відображається збільшення, у графі «Видаток» — зменшення у складі доходів майбутніх періодів протягом звітного періоду. Як видно з дод. 1, доходи, отримані у поточному або попередніх звітних періодах, які належать до на-ступних звітних періодів, у підприємства відсутні. Цим поясню-ється відсутність даних за цією статтею звіту.
У статті «Грошові кошти від операційної діяльності» відобра-жається різниця між сумами надходжень і видатків, відображе-них у попередніх статтях: 170 – 70 = 100 тис. грн.
За статтею «Сплачені проценти» відображаються суми грошо-вих коштів, фактично використаних у звітному періоді на сплату процентів за користування кредитами і позичками. Підкреслимо, що у цій статті відображаються не нараховані, а саме сплачені суми (15 тис. грн). Те саме стосується статті «Сплачені податки на прибуток», де показується використання грошових коштів для сплати податків на прибуток (24 тис. грн).
У статті «Чистий рух коштів до надзвичайних подій» показу-ється надходження або видаток коштів, відображених у статті «Грошові кошти від операційної діяльності», з урахуванням ви-датку коштів на сплату процентів і податків.
У статті «Чистий рух коштів від операційної діяльності» відо-бражається результат руху коштів від операційної діяльності з урахуванням руху коштів від надзвичайних подій. Операційний Cash-flow становить 61 тис. грн (100 – 15 – 24) і збігається з від-повідним показником, отриманим за спрощеним розрахунком, наведеним у табл. 4.1.
Рух грошових коштів у результаті інвестиційної діяльнос-ті. Інвестиційний Cash-flow визначається на основі аналізу змін у статтях розділу балансу «Необоротні активи» та статті «Поточні фінансові інвестиції» як різниця між вхідними та вихідними гро-шовими потоками за цими статтями.
Вхідні грошові потоки в результаті інвестиційної діяльності формуються з таких складових:
• грошові надходження від реалізації фінансових інвестицій — суми, які надійшли на підприємство від продажу акцій або бор-гових зобов’язань інших підприємств, а також часток у капіталі інших підприємств (у нашому прикладі, частина фінансових ін-вестицій реалізована за балансовою вартістю 50 тис. грн);
• надходження грошових коштів від продажу основних засо-бів, нематеріальних активів, дочірніх підприємств та інших гос-подарських надходжень;
• надходження грошових коштів у вигляді процентів за аванси грошовими коштами та позичками, наданими іншим сторонам за фінансовими інвестиціями в боргові цінні папери, за використання переданих у фінансову оренду необоротних активів тощо;
• вирахувані з операційного Сash-flow доходи у вигляді диві-дендів (30 тис. грн);
• надходження грошових коштів від повернення авансів (крім авансів, пов’язаних з операційною діяльністю) і позичок, наданих іншим сторонам;
• надходження грошових коштів від ф’ючерсних, форвардних контрактів, опціонів тощо.
До вихідних грошових потоків у рамках інвестиційної діяль-ності належать такі:
• виплати грошових коштів для придбання акцій або боргових зобов’язань інших підприємств, а також часток участі у спільних підприємствах;
• грошові виплати, спрямовані на придбання основних засо-бів, нематеріальних активів та інших необоротних активів (крім фінансових інвестицій); визначається як різниця між первісною вартістю основних засобів на початок і кінець періоду, збільшена на вартість реалізованих необоротних активів;
• грошові кошти, сплачені за придбані дочірні підприємства та інші господарські одиниці (за вирахуванням грошових коштів, придбаних у складі майнового комплексу);
• аванси (крім пов’язаних з операційною діяльністю) і позич-ки грошовими коштами, надані іншим сторонам (крім авансів і позичок фінансових установ);
• виплати грошових коштів за ф’ючерсними, форвардними контрактами, опціонами тощо (за винятком випадків, коли такі контракти укладаються для операційної діяльності підприємства або виплати класифікуються як фінансова діяльність).
У нашому прикладі загальна сума вхідних грошових потоків від інвестиційної діяльності становить 80 тис. грн (50 + 30), а ви-хідних — 245 тис. грн (615 – 370). У статті «Чистий рух коштів від інвестиційної діяльності» відображається результат руху ко-штів (різниця між вхідними та вихідними грошовими потоками). Рух коштів у результаті інвестиційної діяльності складає від’ємне значення — 165 тис. грн, відповідно Free Cash-flow дорівнює 104 тис. грн. Це означає, що підприємство має потребу у залу-ченні фінансових ресурсів із зовнішніх джерел.
Рух грошових коштів у результаті фінансової діяльності (у вузькому розумінні) визначається на основі оцінки змін у статтях балансу за розділом «Власний капітал» і статтях, пов’язаних з фінансовою діяльністю, у розділах балансу «Забезпечення насту-пних витрат і платежів», «Довгострокові зобов’язання» і «Поточ-ні зобов’язання» («Короткострокові кредити банків» і «Поточна заборгованість за довгостроковими зобов’язаннями», «Поточні зобов’язання за розрахунками з учасниками» тощо). До вхідних грошових потоків у результаті фінансової діяльності підприємс-тва належать такі:
• надходження грошових коштів від розміщення акцій та ін-ших операцій, що призводять до збільшення власного капіталу на основі залучення зовнішніх джерел (у балансі, як правило, відо-бражається за статтями «Статутний капітал» і «Додатковий вкладений капітал»);
• надходження грошових коштів у результаті утворення бор-гових зобов’язань (позичок, векселів, облігацій, а також інших видів коротко- і довгострокових зобов’язань, не пов’язаних з операційною діяльністю).
Вихідні грошові потоки у рамках фінансової діяльності фор-муються з таких складових:
• виплати грошових коштів для погашення отриманих по-зичок;
• сплачені грошовими коштами дивіденди;
• грошові видатки, спрямовані для викупу раніше випущених акцій підприємства;
• виплати грошових коштів орендодавцеві для погашення за-боргованості за фінансовою орендою та іншими платежами, пов’язаними з фінансовою діяльністю.
У статті звіту про рух грошових коштів «Чистий рух коштів від фінансової діяльності» відображається різниця між відпові-дними вхідними та вихідними грошовими потоками. Сash-flow від фінансової діяльності в нашому прикладі становить 144 тис. грн, що достатньо для покриття дефіциту коштів, який утворив-ся у результаті операційної та інвестиційної діяльності підпри-ємства.
Слід зазначити: якщо у підприємства були надходження або видаток коштів, пов’язаних з надзвичайними подіями в процесі операційної, інвестиційної чи фінансової діяльності, то дані про це відображаються за статтями «Рух коштів від надзвичайних подій» у відповідних розділах і коригуються відповідні показни-ки Сash-flow. У нашому прикладі руху коштів у результаті над-звичайних подій не було, саме тому для полегшення сприйняття матеріалу відповідні статті звіту в дод. 4 опущені.
Чистий рух коштів за звітний період визначається як різни-ця між сумою грошових надходжень і видатків, відображених у статтях: «Чистий рух коштів від операційної діяльності», «Чис-тий рух коштів від інвестиційної діяльності» та «Чистий рух ко-штів від фінансової діяльності» або як арифметична сума Сash-flow за трьома видами діяльності: 61 тис. грн – 165 тис. грн +
+ 144 тис. грн = 40 тис. грн. Знайдена сума відповідає різниці між статтями залишків грошових коштів на початок і кінець періоду, які відображені в балансі. Якщо звіт про рух грошових коштів складено правильно, то, додавши до залишку грошових коштів підприємства на початок періоду чистий рух коштів у резуль-таті всіх видів діяльності за звітний період, отримаємо зали-шок грошових коштів на кінець періоду, який відображається в балансі підприємства.

Ви переглядаєте статтю (реферат): «ЗВІТ ПРО РУХ ГРОШОВИХ КОШТІВ» з дисципліни «Фінансова діяльність субєктів господарювання»

Заказать диплом курсовую реферат
Реферати та публікації на інші теми: Слово і його ознаки
Планування діяльності аудиторських фірм
Реки, текущие в гору
БАНК МІЖНАРОДНИХ РОЗРАХУНКІВ
Створення і перегляд Web-сторінок, броузери


Категорія: Фінансова діяльність субєктів господарювання | Додав: koljan (24.02.2011)
Переглядів: 3253 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]

Онлайн замовлення

Заказать диплом курсовую реферат

Інші проекти




Діяльність здійснюється на основі свідоцтва про держреєстрацію ФОП