Економічна система, її сутність, цілі й основні структурні елементи
Економіка будь-якої країни функціонує як багатовимірна система, що складається з великої кількості різних взаємопов’язаних та взаємозалежних компонентів, які розвиваються відповідно до спільних для всієї системи законів. Система — це сукупність взаємопов’язаних і розміщених у належному порядку елементів певного цілісного утворення. Кожній системі притаманні такі властивості: цілісність, упорядкованість, стійкість, саморух та загальна мета. В економічній літературі існують різні підходи до визначення економічної системи, а саме: — як механізм функціонування і координації господарських процесів; — як форми організації грошового обігу; — як сукупності відносин між людьми, що складаються з приводу виробництва, розподілу, обміну і споживання економічних благ; — як сукупність організаційно-інституційних форм, в яких відбуваються господарські процеси; — як сукупності людей, об’єднаних спільними економічними інтересами; — як історично визначеного способу виробництва; — як особливим чином упорядкованої системи зв’язків між виробниками та споживачами матеріальних і нематеріальних благ; — як сукупності всіх економічних процесів, що функціонують у суспільстві на основі притаманних йому відносин власності та організаційно-правових норм, тощо. З нашого погляду, найзагальнішим є таке визначення економічної системи. Економічна система — це сукупність виробничих відносин, їх організаційних форм та інституцій, у межах яких відбувається господарська діяльність людей через механізми її координації і регулювання.. Відомий американський економіст П. Самуельсон визначає будь-яку економічну систему, незалежно від її соціально-економічної форми, як таку, що має відповідати на три запитання: Що? Як? Для кого? • Що виробляти і в яких обсягах? • Як виробляти (хто і за допомогою яких ресурсів та технологій)? • Для кого виробляти (хто буде власником і споживачем виробленої продукції)? Важливою характеристикою економічної системи є визначення її структурних елементів. Економічна система складається з трьох основних ланок: продуктивних сил, економічних відносин і механізму господарювання. 1. Структура продуктивних сил. Продуктивні сили — це сукупність засобів виробництва, працівників з їхніми фізичними і розумовими здібностями, науки, технологій, інформації, методів організації 61
Частина І. Вступ до економічної теорії
та управління виробництвом, що забезпечують створення матеріальних і духовних благ, необхідних для задоволення потреб людей. Продуктивні сили становлять матеріально-речовий зміст економічної системи, є найважливішим показником і критерієм досягнутого нею рівня науково-технічного прогресу і продуктивності суспільної праці. 2. Економічні відносини як суспільна форма і спосіб організації економічної системи. Економічні відносини — це відносини між людьми з приводу виробництва, розподілу, обміну і споживання матеріальних та нематеріальних благ. Системаекономічнихвідносинскладаєтьсяз:техніко-економічних,організаційноекономічних, соціально-економічних відносин 3. Господарський механізм. Господарський механізм є структурним елементом економічної системи, що складається із сукупності форм і методів регулювання економічних процесів та суспільних дій господарюючих суб’єктів на основі використання економічних законів, економічних важелів, правових норм та інституційних утворень. Найважливіша функція господарського механізму — забезпечення динамічної рівноваги в суспільному виробництві й, насамперед, між виробництвом та споживанням, попитом і пропозицією.
Ви переглядаєте статтю (реферат): «Економічна система, її сутність, цілі й основні структурні елементи» з дисципліни «Економічна теорія»