Самостійне будівництво - Отримання визначеної земельної ділянки, яка набуваегься громадянином для забудови. (Земля під спорудження житлового будинку згідно зі статтею 6 Земельного кодексу України передає держава у власність безкоштовно) Розробка проектно-кошториспої документації для будівництва житлових будинків. (Здійснюють відповідні проектні організації. Вони за договором підряду на проведення проектних робіт розробляють та надають таку документацію забудовникові.) Акт державної комісії про прийняття об'єкту та введення його у експлуатацію. (Завершений будівництвом об'єкт приймає державна приймальна комісія. Виявляється здатність будівлі до експлуатації, для проживання людей, виявляються недоліки та дефекти будівництва та їх вплив на можливість нормального використання будівлі. За результатами прийняття об'єкту складається акт.) Прийняття в експлуатацію закінчених об'єктів
Часткова участь осіб у житловому будівництві - Укладання договору часткової участі в житловому будівництві. - За актом прийому-пєредачі надається у власність квартира. (Особі, яка сплатила вартість будівництва 100 % загальної площі квартіфи в передбачені договором строки, виконкомом до дня закінчення строку основного договору надається у власність квартира за актом прийому-пєредачі. Додаткові витрати, пов'язані з оформленням правовстановлюючих документів, несе власник квартири.)
Будівництво житла житлово-будівельними кооперативами Здійснення права на житло через участь у ЖБК може здійснити тільки спеціальний суб'єкт - член ЖБК. Члену ЖБК за рішенням загальних зборів надається окрема квартира, яка складається з однієї чи декількох кімнат відповідно з кількістю членів сім'ї, сумою пайового внеску і граничним розміром житлової площі встановленим Примірним статутом ЖБК. Заселення квартир в будинку ЖБК здійснюється на підставі ордера, який видають виконавчі комітети районної, міської, районної в місті Радами.
Продовж. табл. 15.3 Способи реалізації Порядок здійснення права на житло
Кредитуван-ня інди-відуального житлового будівництва Звернення позичальника в банк, іншу кредитну організацію чи підприємство, яке надає товарний кредит за заявою про надання кредиту. Для прийняття рішення про видачу кредиту індивідуальний забудовник повинен подати до уповноважених органів: рішення виконавчого комітету місцевої Ради народних депутатів про відведення земельної ділянки під індивідуальне будівництво; акт відведення земельної ділянки під забудову; будівельний паспорт на забудову садибної ділянки, виданий районним (міським) архітектором; - дозволений до застосування проект будинку, завірений районним (міським) архітектором кошторис вартості будівництва погоджений з підрядною організацією, а у разі спорудження будинку силами індивідуального забудовника - розрахунок орієнтовної вартості будівництва, погоджений з місцевим управлінням (відділом) капітального будівництва; - довідку з місця роботи забудовника із зазначенням одержуваного доходу (середньомісячного заробітку) та суми утримань, що з нього провадяться, а у разі, коли забудовник отримує доходи і не за місцем основної роботи (служби, навчання) - декларацію про доходи за рік, погоджену з податковою інспекцією за місцем проживання громадянина; якщо забудовник не працює - довідку з органів соціального захисту про суму пенсії та суму утримань, що з неї провадиться. - Укладання договору кредитування індивідуального житлового будівництва. (За таким договором банк (підприємство - кредитодавець) зобов'язується надати громадянину (кредитоодержувачу) на умовах забезпеченості визначену грошову суму чи інше майно, визначене родовими ознаками у власність на будівництво житлового будинку, а кредитоодержувач зобов'язується прийняти кредит, використати його на будівництво житлового будинку, повернути кредит у встановлений договором термін і сплатити встановлені відсотки за користування кредитом.)
Таблиця 15.4 Реалізація права на житло способом переходу його у власність Способи реалізації Порядок здійснення права на житло
Приватизація житла - Подання заяви особою, що виявила бажання приватизувати займану ним та членами його сім'ї квартиру чи інше житло (необхідною є письмова згода всіх повнолітніх членів сім'ї, які постійно мешкають в цій квартирі (будинку), зокрема тимчасово відсутніх, за якими зберігається право на житло). Під час оформлення заяви на приватизацію квартири (будинку) громадянин бере на підприємстві, що обслуговує жилий будинок, довідку про склад сім'ї та займані приміщеній. У довідці вказуються члени сім'ї наймача, які прописані та мешкають разом з ним, а також тимчасово відсутні особи, за якими зберігається право на житло. У довідці вказують новонароджених та на них розраховується норма площі, що передається безкоштовно, незалежно від строку їх народження та введення в дію Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду». Прийняття рішення органом приватизації протягом одного місяця з дня подачі документів через його реєстрації; Видача Свідоцтва про право власності на квартиру (будинок), яке реєструється в органах приватизації і не потребує нотаріального посвідчення, та підлягає реєстрації в органах технічної інвентаризації. Викуп житла державної форми власності Продаж квартир за ринковими цінами здійснюється в межах, визначених у встановленому порядку квот. Квартирне управління веде облік громадян та організацій, що бажають придбати квартири, забезпечує гласність у разі проведення продажу; організовує підбір та попередній огляд громадянином або представником організації квартир, що пропонуються для продажу. Продаж квартир здійснюють за наказом начальника квартирного управління. Продаж квартир на аукціоні здійснює організатор аукціону, яким виступає квартирне управління. - Організатор затверджує склад аукціонної комісії, яка встановлює дату проведення аукціону, перелік об'єктів, які будуть продавати, стартові ціни, розмір застави (не менше 5 % від стартової ціни об'єкта). Продаж об'єктів на аукціоні проводиться за наявності не менш як двох Учасників. Оплата за придбані об'єкти має бути проведена до ЗО календарних днів з моменту видання зазначеного наказу начальника квартирного управління. Між Покупцем та Продавцем укладається договір купівлі-продажу кожної квартири відповідно до чинного законодавства (після надходження коштів на рахунок квартирного управління). - Покупець зобов'язаний у 10-денний термін з моменту отримання договору купівлі-продажу зареєструвати його у житлово-експлуатаційній організації за місцезнаходженням квартири.
Продовж. табл. 15.4 Способи реалізації Порядок здійснення права на житло
Укладання договору купівлі-продажу житла - Перехід права власності на житло до набувача є можливим лише тоді, коли продавець сам є власником майна (зокрема житла) або особа діє за належним повноваженням, що видане йому власником на відчуження такого майна. - Укладання договору купівлі-продажу. В Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України є перелік документів, які необхідні для відчуження житла та тих документів, що визнано як правовстановлюючі. Одним з необхідних документів, на підставі якого нотаріус посвідчує правочин з відчуження нерухомості і довідка-характеристика бюро технічної інвентаризації. - Договір купівлі-продажу житлового будинку має бути зареєстрований у виконкомі місцевої Ради. - Державна реєстрація прав нового власника. Укладання договору міни житла - Укладання договору міни житла. Договір міни житла є двостороннім, сплатним та консенсуальним. Договір вважається укладеним, коли сторони досягнуть згоди за всіма суттєвими умовами у належній формі. - Державна реєстрація договору. - Державна реєстрація прав нових власників. Укладання договору довічного утримання - За договором довічного утримання одна сторона, що є особою непрацездатною за віком або станом здоров'я (відчужувач), передає у власність другій стороні (набувачеві майна) будинок або його частину, замість чого набувач майна зобов'язується надавати відчужувачеві довічно матеріальне забезпечення в натурі у вигляді житла, харчування, догляду і необхідної допомоги (ст. 425 ЦК УРСР). - Укладання договору. Договір вважається укладеним з моменту наявності згоди за всіма істотними умовами, що виражена у встановленій законом формі, коли відчужувач передасть набувачеві житло. Спадкування житла - Правовстановлюючим документом, що підтверджує право власності спадкоємця на житло чи інше успадковане майно є Свідоцтво про право на спадщину. Воно свідчить про прийняття спадщини спадкоємцями та підтверджує цей юридичний факт, тому може бути видане лише тим спадкоємцям, які належним чином прийняли спадщину. Це Свідоцтво видається виключно держаним нотаріусом за письмовою заявою спадкоємця. - Видача Свідоцтва про право на спадщину на житло чи інше майно, що підлягає реєстрації, здійснюється нотаріусом після отримання правовстановлюючих документів про належність цього майна спадкодавцю та перевірки відсутності заборони чи арешту цього майна. - Крім правовстановлюючих документів на житло, необхідним є надання нотаріусу довідки-характеристики з бюро технічної інвентаризації, а якщо інвентаризація не проведена - довідки відповідного виконкому.
Розглядаючи особливості реєстрації прав на об'єкти житлової нерухомості та угод з нею, пропонуємо стисло розглянути, як це відбувається в інших країнах. Зокрема Франції, Німеччини, Англії, США, де регулювання ринку нерухомості має давні традиції. За французьким законодавством всі операції про встановлення чи перенесення майнових прав на нерухоме майно повинні зберігатися в офіційному реєстрі в «зберігача іпотек». Проте сам запис в поземельній книзі не є умовою виникнення права власності. Операції дійсні у відносинах між сторонами з моменту їх здійснення, але особи, що не зареєстрували свої права в реєстрі, не можуть, зважаючи на відсутність публічності операції, протиставляти їх правам на це майно третіх осіб. Зі законодавством Німеччини жодне майнове право на нерухоме майно не може виникнути або припинитися без занесення його в поземельну книгу. Посадовець у відповідному суді перевіряє повноваження осіб, що клопочуть про запис в поземельній книзі. Зроблений запис вважається істинним до моменту внесення в неї виправлень. У разі колізії прав перевага залишається за правом, раніше занесеним в поземельну книгу. За законодавством Англії договір про відчуження нерухомості ще не породжує переходу права власності. Необхідний спеціальний акт, під час здійснення якого компонентна особа перевіряє законність операції. А до акту передачі майна виникають відносини довірчої власності. Специфічним є одночасне існування двох систем реєстрації: «обов'язкової реєстрації титулу» і реєстрації «земельних обтяжень». Основною метою реєстрації є захист прав нового власника. Що стосується США, то окремі штати видали закони, що встановили особливий порядок реєстрації операцій, пов'язаних з переходом права власності на нерухоме майно. Положення цих законів не одноманітні, але за загальним правилом вони встановлюють, що незареєстрована передача прав не має юридичної сили. Звичайно вимагається, щоб продавець передавав покупцю довідку про належне йому право, засвідчену на день передачі. В цій довідці, складеній на основі реєстраційних записів, дається історія права власності на таке нерухоме майно. Така довідка не доказом права власності продавця на нерухоме майно. Для охорони своїх інтересів покупцю слідує передати компетентній особі довідку для її дослідження з тим, щоб отримати від неї висновок з приводу права, яким володіє продавець. Якщо право з певними вадами, то у висновку вказують суть цих вад. Деякі штати прийняли «систему Торренса». За цією системою особа, що володіє нерухомістю на необмеженому праві власності, має через встановлену в законі процедуру отримати посвідчення наявності в нього цього права від призначеного для цієї цілі посадовця. Коли нерухомість продається, продавець має вручити документ за печаткою і своє посвідчення про право особі, якій надається право, а ця остання особа вручає документ за печаткою і посвідчення відповідному посадовцю і отримує нове посвідчення. Всі права, утримання і обтяження, що лежать на майні, повинні бути відзначені в посвідченні. Відтак, чинне українське законодавство не виглядає узгодженим, особливо з тих питань, які стосуються упорядкування прав власності пересічного і ромадянина країни.
Ви переглядаєте статтю (реферат): «Порядок реалізації права на житло» з дисципліни «Нерухомість в Україні»