Комплексна оцінка ефективності інноваційних проектів
В умовах ринкової економіки розвиток підприємства можливий лише за умови якісних й структурних змін, які виникають при впровадженні інновацій. При розрахунку їх економічної ефективності, для ранжування й вибору найкращих з них необхідно здійснювати комплексну оцінку на протязі всього життєвого циклу інновації. Тобто виникає актуальне питання щодо здійснення оцінки ефективності інноваційних проектів з урахуванням галузевої специфіки підприємств будівельної галузі. Оцінка інноваційних проектів повинна ґрунтуватися на наступних принципах: 1. Розгляд і аналіз інноваційного проекту протягом усього його життєвого циклу (розрахункового періоду) – від моменту виникнення нової ідеї до моменту комерціалізації й практичного застосування. Життєвий цикл інноваційного проекту має свої специфічні стадії (рис.1.2); 2. Моделювання потоків продукції, ресурсів, грошових коштів на всіх стадіях (етапах) реалізації інноваційного проекту; 3. Узгодження умов порівняння різних варіантів інноваційного проекту; 4. Принцип урахування фактора часу при оцінці параметрів інноваційного проекту та його зовнішнього економічного оточення; 5. Ефективність інноваційного проекту, оцінюється шляхом порівняння грошового потоку, що формується в процесі експлуатації проекту та початкових вкладів у нього. Проект визнають прибутковим, якщо забезпечується повернення усіх початкових вкладів при прийнятній для всіх учасників проекту нормі доходності; 6. Обов’язкове приведення до справжньої вартості як початкових вкладів, так і суми грошового потоку; 7. Процес дисконтування усіх грошових витрат та надходжень здійснюється за дисконтними ставками, які вибираються в залежності від особливостей інноваційного проекту; 8. Принцип альтернативності, який передбачає врахування різноманітних можливостей використання ресурсів, шляхів досягнення мети інноваційного проекту, вибору найкращих варіантів проектних рішень; 87
9. Оцінка ефективності інноваційного проекту має здійснюватися шляхом порівняння ситуацій «без проекту» та «з проектом», а не ситуацій «до проекту» і «після нього»; 10. Врахування усіх найбільш істотних наслідків інноваційного проекту: економічних, науково-технічних, соціальних, екологічних; 11. Багатоетапність оцінки на стадіях обґрунтування розміру інноваційних витрат, техніко-економічних обґрунтувань, вибору схеми фінансування, моніторингу та інше. На кожному етапі вартість проекту уточнюється; 12. Врахування впливу інфляції, невизначеності й ризиків, а також можливості використання для його реалізації різних валют. Інноваційна діяльність підприємства супроводжується різноманітними результатами (ефектами). В економічній літературі зустрічаються різні точки зору щодо видів ефектів від інноваційної діяльності. Так, І.Т. Балабановим [13], В.О. Василенко, В.Г. Шматько [35], О.І Волковою та М.П. Денисенко [57], С.Д. Ільенковою [68]. Н.Ю. Кругловою [83] розглядається чотири види ефектів: економічний, науково-технічний, соціальний та екологічний. У дослідженнях Л.Ю. Гордієнко [45], В.Н. Гунина [51], С.М. Ілляшенко [71] пропонується враховувати шість видів ефектів: економічний, науковотехнічний, фінансовий, ресурсний, соціальний та екологічний. У роботах В.Ф. Гринева [48] та А.В. Гриньова [49] враховуються п’ять видів ефектів інноваційної діяльності: соціально-політичний, економічний, науково-технічний, екологічний та етнічно-культурний. Враховуючі основні види діяльності підприємств будівельної галузі (господарську, соціальну, екологічну) найбільш доцільним є визначення наступних ефектів від інноваційної діяльності: економічного, науково-технічного, соціального та екологічного. Результати інноваційної діяльності можуть бути якісними й кількісними, в т.ч. в натуральному, трудовому та вартісному вимірах. Будь-який результат інновацій у вартісному виразі узагальнюється економічним ефектом. Науково–технічні, соціальні, екологічні та інші результати, що не повністю оцінюються у вартісному виразі, не поглинаються економічним ефектом й існують самостійно. У більшості літературних джерел основна увага приділяється оцінці економічного ефекту.
Ви переглядаєте статтю (реферат): «Комплексна оцінка ефективності інноваційних проектів» з дисципліни «Управління розвитком підприємства на прикладі підприємств будівельної галузі»