Класифікація господарських активів (засобів) за джерелами їх утворення (класифікація джерел господарських активів)
В основу групування господарських активів за джерелами їх утворення і цільовим призначенням покладено ознаку ступеня закріплення їх за певним господарським формуванням. Звідси джерела утворення господарських активів (засобів) поділяються на власні, позичені (заємні), залучені (рис. 2.4). Джерела утворення власних активів складають власний капі- тал та забезпечення зобов’язань майбутніх витрат і платежів. До власного капіталу відносять статутний капітал, додатковий капітал, резервний капітал, нерозподілений прибуток, доходи майбутніх періодів. До забезпечення зобов’язань майбутніх витрат і платежів на- лежать: забезпечення оплати відпусток; забезпечення інших ви- трат і платежів; додаткове пенсійне забезпечення; резерв сумнів- них боргів; цільове фінансування; цільові надходження. Джерелами утворення заємних (позичених) коштів є: зо- бов’язання за розрахунками з банком, довгострокові і коротко- строкові кредити. Джерела утворення залучених коштів — це зобов’язання за розрахунками з фінансовими і податковими органами, зо- бов’язання за кредиторською заборгованістю. До зобов’язань за розрахунками з фінансовими і податковими органами відносять: податкові зобов’язання; податковий кредит; відстрочені податкові зобов’язання; розрахунки з податків; розра- хунки з обов’язкових платежів; розрахунки з соціального страху- вання; розрахунки з пенсійного забезпечення; розрахунки з інди- відуального страхування; розрахунки зі страхування майна.
Рис. 2.4. Класифікація господарських активів (засобів) за джерелами їх утворення ДЖЕРЕЛА УТВОРЕННЯ ВЛАСНИХ АКТИВІВ ДЖЕРЕЛА УТВОРЕННЯ ПОЗИЧЕНИХ (ЗАЄМНИХ) ТА ЗАЛУЧЕНИХ АКТИВІВ Довгострокові і поточні зобов’язання
Власний капітал Забезпечення зобов’язань майбутніх витрат і платежів Статутний капітал Додатковий капітал Резервний капітал Нерозподілений прибуток Доходи майбутніх періодів Забезпечення оплати відпусток Забезпечення інших витрат і платежів Додаткове пенсійне забезпечення Резерв сумнівних боргів Цільове фінансування і цільові надходження Зобов’язання з розрахунків з банком Зобов’язання з розра- хунків з фінансовими і податковими органами Зобов’язання з кредиторської заборгованості Короткострокові кредити Довгострокові кредити Податкові зобов’язання Податковий кредит Відстрочені податкові зобов’язання Розрахунки з податків Розрахунки з обов’язкових платежів Розрахунки з соціального страхування Розрахунки з пенсійного забезпечення Розрахунки з індиві- дуального страхування Розрахунки з страхування майна Векселі видані Зобов’язання за облігаціями Зобов’язання з оренди Розрахунки з оплати праці Розрахунки з депонентами Розрахунки з постачаль- никами і підрядниками Розрахунки з учасниками за дивідендами Розрахунки з учасниками з інших витрат Розрахунки за авансами одержаними Внутрішні розрахунки Внутрішньогосподарські розрахунки Інші розрахунки з кредиторами 38
39 До зобов’язань з кредиторської заборгованості відносять: век- селі видані; зобов’язання за облігаціями; зобов’язання з оренди; розрахунки з оплати праці; розрахунки з депонентами; розрахунки з постачальниками і підрядчиками; розрахунки з учасниками за дивідендами; розрахунки з учасниками за іншими витратами; роз- рахунки за авансами одержаними; внутрішні розрахунки; внутрі- господарські розрахунки; інші розрахунки з кредиторами.
Ви переглядаєте статтю (реферат): «Класифікація господарських активів (засобів) за джерелами їх утворення (класифікація джерел господарських активів)» з дисципліни «Теорія бухгалтерського обліку»