ДИПЛОМНІ КУРСОВІ РЕФЕРАТИ


ИЦ OSVITA-PLAZA

Реферати статті публікації

Пошук по сайту

 

Пошук по сайту

Головна » Реферати та статті » Фінанси » Міжнародні фінанси

Еволюція світової валютної системи. Система золотого стандарту
Сьогодні існує думка деяких учених про те, що міжнародна валютна система не обов’язково має ґрунтуватися на міжнарод-них угодах (12, с. 172). Свої висновки вони аргументують тим, що в часи металевих грошей не було жодних правил для встанов-лення мінової пропорції між двома золотими монетами різної ва-ги, та стверджують, що депозитна валюта цілком може розгляда-тися як звичайний товар, відносна вартість якого визначається вільним співвідношенням попиту та пропозиції. Але переважна більшість науковців вважає, що держави не можуть ігнорувати питання співвідношення своїх валют 12, с. 170. На нашу думку, історія валютних систем свідчить, що їх класифікація здійсню-ється за ознакою резервного активу, тобто активу, за допомогою якого можна врегулювати дисбаланси в міжнародних розрахун-ках. За цією ознакою стандарти валютних систем поділяються на золотий, золотодевізний та девізний.
Система золотого стандарту виникла у середині XIX ст. пі-сля промислової революції в капіталістичних країнах на базі зо-лотого монометалізму. Вона була породжена необхідністю забез-печити торговельні розрахунки між великими промислово розвинутими країнами того часу в Європі й у Північній Америці. Юридично вона була оформлена міждержавною угодою на Пари-зькій конференції в 1867 р., яка визнала золото єдиною формою світових грошей.
Паризька валютна система ґрунтувалася на простих прави-лах і забезпечувала майже автоматичну стабільність валютних курсів і рівновагу міжнародних платежів. Основними ознаками системи були: функціонування золота як світових грошей; фікса-ція золотого вмісту національних валют; їх безпосередня конвер-тованість у золото; наявність на цій основі фіксованих валютних курсів. У період дії золотого стандарту золото оберталося у ви-гляді карбованих монет не лише на зовнішньому, а й поряд із розмінними паперовими грішми на внутрішньому ринку.
Система золотого стандарту основана на кількох простих принципах.
1. Кожна валюта визначалася вагою золота. Англія застосову-вала цей принцип ще з 1816 р., США — з 1837 р., Німеччина —
з 1875 р., а Франція, що обрала в 1803 р. біметалічну систему зо-лота-срібла, — з 1878 р.
2. Конвертованість кожної валюти в золото забезпечувалася як усередині, так і за межами національних кордонів. Емісійні ін-ституції обмінювали банківські папери на золоті монети, і золоті зливки перетворювали в монети. У цих умовах емісійний інсти-тут не міг дозволити собі випускати зливки без обліку обсягу свого золотого запасу.
3. Зливки вільно обмінювалися на монети; золото вільно імпо-ртувалося й експортувалося на широких міжнародних ринках. Таким чином, ринки золота і валютні ринки були взаємозалеж-ними.
4. Органи валютного контролю проводили політику регулю-вання. Її основна мета — забезпечення стабільності валюти і зов-нішня рівновага. Будь-який зовнішній дефіцит викликає зростан-ня процентних ставок, що повинно уповільнити економічну діяльність (ефект дефляції) і сприяти ввезенню капіталів (приве-дення платіжного балансу до нового стану рівноваги).
Такі принципи забезпечували фактичну тотожність націона-льної грошової та валютної систем. Різниця між ними полягала головним чином у тому, що на світовому ринку золото як засіб платежу приймалося на вагу.
5. Обмінний валютний курс національних (паперових) грошей розраховувався на основі співвідношення їх золотого вмісту (ма-сштабу цін), що установлювався державою. Так, якщо золотий вміст американського долара становив 1/20 унції золота, а анг-лійського фунта стерлінгів — 1/4 унції, то легко визначити, що їх обмінний курс дорівнював співвідношенню 1 до 5 (1/4 : 1/20 = 5). Фунт стерлінгів обмінювався на 5 дол.
6. Країни, що дотримувалися золотого стандарту, мали забез-печувати жорстке співвідношення між наявними запасами золота й кількістю грошей, що перебувала в обігу, а також вільну мігра-цію золота — його експорт та імпорт. Завдяки такій міграції зо-лота відбувалося покриття пасивного сальдо платіжних балансів, чим забезпечувалася відповідна стабільність системи валютних відносин.
Система золотого стандарту відіграла важливу роль у процесі розвитку міжнародних торговельних відносин, інтернаціоналіза-ції виробництва. Вона забезпечувала загальність світових гро-шей, їх повну конвертованість, стійкість купівельної спроможно-сті валюти та валютних курсів, а також автоматичне (унаслідок міграції золота) урівноваження платіжних балансів окремих дер-жав, стабільність світових цін. Ця система одночасно забезпечу-вала стабільність валютних ставок і стабільність платіжного ба-лансу, що виявлялося в такому:
1. Валютні паритети визначалися через співвідношення їх зо-лотого вмісту. Якщо ринки занадто відхиляються від паритетів, то економічні агенти зацікавлені у здійсненні своїх розрахунків скоріше в золоті, ніж у банкнотах. Наприклад, француз, який по-винен здійснити платіж у фунтах стерлінгів, зацікавлений у здій-сненні платежу в золоті, якщо різниця між ринковою ціною і зо-лотим паритетом фунта проти франка перевищує витрати на пересилання золота з Франції в Англію. Валютний курс, почина-ючи з якого така операція буде прибутковою, називається золо-тою точкою вивозу. Аналогічно можна визначити так звану золо-ту точку ввозу, починаючи з якої власники іноземних валют, що прагнуть придбати національні гроші, надають перевагу оберне-ності своєї валюти в золото за кордоном і намагаються скоріше імпортувати золото, ніж зазнавати втрат, які викликані занадто низьким валютним курсом.
Золоті точки дорівнюють паритету національної валюти з до-даванням або відніманням транспортних і страхових витрат, викликаних матеріальним трансфертом золота.
2. Золотий стандарт забезпечував також довгострокову рівно-вагу платіжного балансу. Справді, країна з негативним сальдо внаслідок руху золотих точок потерпає від відпливу золота за ко-рдон, що змушує емісійний інститут скорочувати обсяг націона-льної валюти в обігу. Відповідно до кількісної теорії грошей таке зменшення грошової маси викликає зниження відносних цін на національні товари, що підвищує їхню конкурентоспроможність і дозволяє збільшувати експорт і скорочувати імпорт, тобто при-водити обмін до нового стану рівноваги.
3. Золотий стандарт сприяв розвитку міжнародної торгівлі. Її обсяг дуже швидко зростав з 1850 до 1914 р.: якщо взяти за базу 1850 р. умовно 100 одиниць, то індекс її обсягу збільшився до 370 у 1880 р., до 1000 — у 1913 р. Це зростання, без сумніву, принесло вигоду насамперед чотирьом провідним західним краї-нам — Великобританії, Німеччині, Сполученим Штатам, Фран-ції, на які загалом припадало в 1914 р. біля половини світової то-ргівлі. Серед них виділялася Великобританія, яка відігравала домінуючу роль у торговельно-промисловій політиці світу.
Отже, система золотого стандарту сприяла міжнародному співробітництву між індустріальними країнами, вона забезпечу-вала тривалу стабільність міжнародної валютної системи.
Водночас система золотого стандарту мала й істотні недоліки. Вона була занадто жорсткою, недостатньо еластичною та доро-гою, тому що залежала від рівня видобутку монетарного товару. Найбільшою перешкодою для розвитку валютно-фінансової сис-теми світу було те, що умови функціонування золотого стандарту повністю виключали можливість проведення окремими держава-ми власної валютно-грошової політики. Це пояснюється тим, що безпосередньою реакцією на будь-яке збільшення обсягів папе-рової емісії та інфляційне знецінення національних грошей був відплив золота за кордон і відповідне зменшення золотих запасів. Як наслідок, обмежувалися можливості державного втручання у сферу грошових та валютних відносин, їх регулювання та вико-ристання у конкретних напрямах економічної політики.
Зазначені недоліки стали причиною заміни після Першої сві-тової війни золотого стандарту золотовалютним (золотодевіз-ним). Сутність останнього зводилася до того, що поряд із золо-том функцію міжнародних платіжних засобів взяли на себе і деякі валюти провідних країн світу. Платіжні засоби в іноземній валюті, які використовувалися в міжнародних розрахунках, нази-вали девізами. Інституційна система золотодевізного стандарту була заснована рішеннями міжнародної Генуезької конференції, що відбулася у 1922 р. Однак і після укладення Генуезької угоди грошові системи майже 30 країн Заходу продовжували функціо-нувати у режимі золотого стандарту.
Повний відхід країн Заходу від золотого стандарту відбувся в період «Великої депресії» — економічної кризи 1929—1933 рр. і в перші післякризові роки. З провідних капіталістичних країн спочатку Англія у 1931 р., а далі в 1933 р. США внаслідок загострення суперечностей не лише грошового обігу, а й усієї системи виробничого відтворення, вимушені були відмовитися від внут-рішньої конвертованості паперових грошей у золото. У 1936 р. ліквідувала всі форми золотого обігу Франція. Одночасно пере-йшли до паперово-грошового обігу Нідерланди та Швейцарія. До початку Другої світової війни практично всі країни Заходу при-пинили обмін на золото паперових знаків вартості.
Важливо з’ясувати причини, що викликали ці дії. Вони не пов’язані безпосередньо з кількісною невідповідністю між централізованими запасами золота і масою грошових знаків, що перебували в обігу, як це здається на перший погляд. Показово, що якщо в 70-х роках минулого сторіччя в умовах повнокровного функціонування золотого стандарту централізовані запаси моне-тарного товару становили в ряді провідних капіталістичних країн 35—45 % загальної суми паперових грошей, то в період структу-рних перетворень грошової системи, про які йдеться, забезпече-ність золотом паперового обігу була не нижчою. У 1929 р. така забезпеченість становила в Англії 41 %, Франції — 60, у США — майже 100 %. У 1937 р. після відміни в цих країнах обміну папе-рових грошей на золото цей показник дорівнював відповідно 122 %, 74 та 230 %.
Перша світова війна дестабілізувала систему золотого станда-рту. Для фінансування війни європейські країни мусили брати кредити у своїх центральних банків і призупинили оберненість у золото своїх валют, установивши примусовий курс. Наприклад, Франції, що за чотири роки збільшила свою грошову масу в три рази, війна обійшлася в 215 млрд золотих франків 12, с. 175. Крім того, розподіл золота у світі змінився докорінно на користь Сполучених Штатів Америки, які вступили у війну з запізненням порівняно з європейськими країнами. Щоб подолати нову нега-тивну ситуацію, експерти пропонували прийняти систему золо-товалютного стандарту і заохочувати центральні банки включати до складу своїх резервних засобів нарівні з золотом обернені в золото валюти для забезпечення банкнотної емісії центральних банків. Золото поряд з конвертованими валютами залишалося ос-новним засобом розрахунків у міжнародних операціях.
Таким чином, відміна обміну паперових грошей на золото у внутрішньому обігу фактично означала крах золотого стандарту у сфері валютних відносин. Це було зумовлено загальною транс-формацією економічної структури господарювання, що базувала-ся на ринкових саморегуляторах, у державно-регулюючу еконо-мічну систему. Така трансформація відбувалася відповідно до те-оретичних засад, які були розроблені Дж. М. Кейнсом у 30-х ро-ках минулого століття. Адекватно цій трансформації змінилася і логіка побудови системи валютно-грошових відносин: якщо зо-лото як національні та світові гроші є елементом стихійно функ-ціонуючої ринкової економіки, то паперові знаки вартості, що мають кредитну основу, більшою мірою відповідають економіці, яка поєднує у собі ринкові та державні регулятори.

Ви переглядаєте статтю (реферат): «Еволюція світової валютної системи. Система золотого стандарту» з дисципліни «Міжнародні фінанси»

Заказать диплом курсовую реферат
Реферати та публікації на інші теми: Теорія інвестиційного портфеля
Цифрові стільникові мережі
Розряди іменників за значенням
Дисконтований період окупності
Пароніми


Категорія: Міжнародні фінанси | Додав: koljan (26.02.2011)
Переглядів: 1596 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]

Онлайн замовлення

Заказать диплом курсовую реферат

Інші проекти




Діяльність здійснюється на основі свідоцтва про держреєстрацію ФОП