Національна безпека і міжнародна безпека можуть бути досягнуті різними способами, що залежить насамперед від основних положень чинної політики безпеки. Способи організації безпеки в міжнародних відносинах мають різні назви: модель, метод, система, концепція тощо. Загалом прийнято вважати, що це група методів, засобів і принципів, які слугуть для забезпечення безпеки. Окрім самостійних концепцій формування безпеки (державна гегемонія, нейтральність, ізоляція), окремі автори вказують на різні концепції формування міжнародної безпеки103. Група міжнародних експертів підготувала доповідь Генераль- ного Секретаря ООН 1985 р., в якій запропоновано чотири концеп- ції: а) рівноваги/балансу сил; б) відлякування; в) колективної безпеки і спільної (глобальної) безпеки; г) нейтральності, неучасті і мирного співіснування (менш популярні сьогодні)104. Концепції міжнародної безпеки аналізуються переважно в контексті двох основних течій вивчення міжнародних відносин: неореалізму і неолібералізму. Якщо перша спирається здебільшого на класичні теорії балансу сил, трактуючи міжнародне право і міжнародні інститути як допоміжні функції у взаємодії держав – основних акторів міжнародних відносин, то прихильники неолібера- лізму оптимістичніше сприймають перспективи нового міжнарод-
ного ладу, заснованого на балансі не лише сил, але й інтересів. Реалізація і національної і міжнародної безпеки насамперед зале- жить від основних положень політики безпеки держави та концепцій міжнародної безпеки. Важливим елементом у відносинах між націо- нальною та міжнародною безпекою є дотримання прав та зобов’я- зань, передбачених міжнародними угодами, особливо на сучасному етапі міжнародних відносин, коли відносини між державами дедалі більше ускладнюються і рівночасно збільшується масштаб різного типу нових загроз і викликів. Сьогодні безпека ґрунтується більше на взаємозалежності, ніж на односторонній залежності або перевазі, і усвідомлення цього спонукає до пошуку оптимальних моделей чи концепцій міжнародної безпеки.
Ви переглядаєте статтю (реферат): «Зміст та класифікація концепцій» з дисципліни «Теорія і практика сучасної європейської політики безпеки: приклад Польщі»