Облік відвантаженої продукції, товарів, виконаних робіт і послуг при касовому методі
Відвантажена готова продукція, відвантажені покуп-ні товари — при касовому методі це продукція, що від-вантажена покупцям або здана транспортним організаціям для доставки її покупцям, але ще не оплачена. Відвантаження або відпуск готової продукції, това-рів, виконаних робіт і послуг із складу покупцям про-вадять на основі первинних документів: наказів-накладних або розпоряджень відділу збуту. У первинній документації зазначають номер замовлення та адресу, за якою відправляють продукцію, кількість місць, вид упаковки, масу та інші дані, що характери-зують відвантажену продукцію. Постачальник-вантажовідправник на основі вантажо-транспортних накладних, залізничних квитанцій про при-йняття вантажу та інших документів виписує розрахунко-ві документи для передачі їх покупцеві або в банк на інкасо. Розрахунковими документами є: рахунки-фактури, платіжні вимоги, виписані на основі рахунків-фактур, специфікації (за великої номенклатури відвантаженої продукції). У розрахункових документах містяться дані про відвантажену продукцію (найменування, кількість, ціна, вартість тощо). Банк, який обслуговує постачальника-вантажовідправника, надсилає для оплати його розрахун-кові документи установі банку, що обслуговує покупця. Аналітичний облік відвантажених товарів ведеться на складі відокремлено у картках складського обліку в натуральних показниках на основі наказів-накладних відділу збуту. Бухгалтерія веде аналітичний облік відвантаження продукції, в якому відображається розрахунок відванта-женої продукції за фактичною виробничою собівартістю і обліковими цінами в цілому по підприємству (виробничій одиниці). Протягом місяця облік відвантаження готової проду-кції ве- деться за обліковими цінами, якими можуть бути плано-во-розрахункові або інші ціни. Фактичну собівартість відвантаженої продукції і тієї, що залишилася на скла-ді, визначають в цілому за однорідними групами або підгрупами готової продукції без деталізації її за ви-дами, на основі процентного відношення фактичної собі-вартості залишку на початок місяця і надходження з ви-робництва готової продукції до її вартості за обліковими цінами (табл. 1). Таблиця 1 Розрахунок фактичної собівартості відвантаженої продукції, грн.
Показник, облікова група Підгрупа 3 за обліко- вими ціна-ми за фактич-ною собіва-ртістю відхилення «+» або «–», грн. Залишок готової продукції на початок місяця на складі 24000 22800 –1200 Надійшло з виробництва 480 000 456 000 –24000 Разом 504 000 478 800 –25200 Процентне відношення підсу-мку фактичної собівартості готової продукції і її вар-тості в облікових цінах (478 000 • 504 000)
95,0
Відвантажено готової проду-кції на кінець місяця (20500 • 95,0 : 100)
20500
19476
–1024
На суму фактичної собівартості відвантаженої про-дукції покупцям на основі відповідних первинних доку-ментів, що підтверджують відвантаження, у бухгалтерсь-кому обліку вантажовідправника роблять запис: Дебет рахунка «Готова продукція (або товари) від-вантажені, виконані роботи і послуги» Кредит рахунка «Готова продукція або товари на складі». Відвантажена продукція покупцю є власністю поста-чальника до її оплати. За умови відвантаження упакованої готової продук-ції у тару власного виготовлення на фактичну собівар-тість цієї тари складають проведення аналогічно відва-нтаженню готової продукції. Вартість тари, що відшкодовується покупцями понад ціну на продукцію, списують записом: Дебет рахунка «Готова продукція (або товари) від-вантажені, виконані роботи і послуги» Кредит субрахунка «Тара і тарні матеріали». На суму виконаних транспортних витрат, що за дого-вором повинен оплачувати покупець і відповідно через це включених до рахунка, до одержання платежу від по-купця вантажовідправник складає запис при оплаті: перерахуванням з розрахункового рахунка в банку: Дебет рахунка «Готова продукція (або товари) від-вантажені» Кредит рахунка «Розрахунковий рахунок»; витрат чеками з нелімітованих або лімітованих че-кових кни-жок з спеціального позикового рахунка: Дебет рахунка «Готова продукція (або товари) від-вантажені; послуги» Кредит рахунка «Розрахунки з різними дебіторами». Фактичну собівартість виконаних робіт і послуг та великогабаритних виробів після приймання їх замовником не приходують на рахунок «Готова продукція», а відо-бражують записом: Дебет рахунка «Товари відвантажені, виконані роботи і послуги» Кредит рахунка «Виробництво». Суми відхилень, що відносяться до відвантаженої готової продукції, коригуються за кредитом рахунка «Готова продукція» і дебетом рахунка «Товари відванта-жені, виконані роботи і послуги», на подорожчання — допоміжними бухгалтерськими проводками, а на здешев-лення — сторнувальними. Ці відхилення облічують окремо в межах рахунка «Готова продукція» загальною сумою за однорідними групами готової продукції без деталізації її за окремими видами. На рахунку «Готова продукція (або товари) відван-тажені, виконані роботи і послуги» за станом на перше число наступного за звітним місяця утворюється дебето-ве сальдо. У фінансовому звіті ці матеріальні активи приєднують до запасів діяльності відповідно «Готова продукція», «Товари».
Ви переглядаєте статтю (реферат): «Облік відвантаженої продукції, товарів, виконаних робіт і послуг при касовому методі» з дисципліни «Бухгалтерський облік»