Облік формування статутного (пайового) капіталу в товариствах з обмеженою відповідальністю
Товариство з обмеженою відповідальністю має свої особливості як щодо діяльності, так і щодо відповідальності за свою діяльність. Члени (учасники) такого товариства несуть обмежену відповідальність за діяльність товариства. Усе це зумовлює деякі особливості формування статутного (пайового) капіталу товариства, внесення до нього змін та ліквідації. На суму зареєстрованого в державному реєстрі статутного капіталу будуть зроблені записи на підставі статуту та установчих документів: Кредит рахунку «Статутний капітал» (в аналітичному обліку кожному засновникові відкривається рахунок на суму належного внеску) Дебет рахунку «Неоплачений капітал» (в аналітичному обліку кож-ному засновникові відкривається рахунок на суму належного до внеску боргу). Після наведеного за кредитом рахунку «Неоплачений капітал» підпри-ємства з обмеженою відповідальністю можуть бути записані надходження грошових внесків та внесків у вигляді майнових вкладень, нематеріальних активів та інших цінностей (активів). А саме: надходження грошових внесків та внесків у вигляді майнових вкла-день, нематеріальних активів і т. ін.; додаткові внески учасників у будь-якій формі (грошовій, майновій тощо); збільшення статутного (пайового) капіталу за рішенням засновників із власних джерел; внесення кредиторської заборгованості зобов’язань перед засновниками. За дебетом статутного капіталу у товариствах з обмеженою відповіда-льністю можуть бути записані (відбиті) такі елементи обліку: повернення частки (або всієї суми) внесків у разі вибуття учасника; списання збитків за рішенням засновників за рахунок внесків; припинення діяльності підприємства. Розглянемо приклад. Нехай 2 жовтня 200_ р. згідно з установчими документами зареєстро-вано фірму «АРГО» зі статутним фондом 21000 грн. Засновники фірми такі: Хвиля I.П. 7000 грн. Сірко П.I. 7000 грн. Шпирко Є.О. 7000 грн. Господарські операції, які було виконано після реєстрації фірми в жовтні 200_ р., наведені в табл. 1.
Таблиця 1 Господарські операції за жовтень — листопад — грудень 200_ р. Дата Номер госпо- дарської операції Назва документа та зміст господарської операції Сума, грн. Бухгалтерське проведення Дебет Кредит Жовтень 15.10 1 Бухгалтерська довідка. Статутний ка-пітал зареєстрований 21000 НК СК 15.10 2 Касовий прибутковий ордер № 1. Установчі внески Хвилі I.П.
Рис. 1. Балансова інтерпретація (логіко-структурна схема) побудови бухгалтерського обліку
Ви переглядаєте статтю (реферат): «Облік формування статутного (пайового) капіталу в товариствах з обмеженою відповідальністю» з дисципліни «Бухгалтерський облік»