ДИПЛОМНІ КУРСОВІ РЕФЕРАТИ


ИЦ OSVITA-PLAZA

Реферати статті публікації

Пошук по сайту

 

Пошук по сайту

Головна » Реферати та статті » Економіка праці » Статистика праці

МЕТОДИКА РОЗРАХУНКІВ ІНДЕКСІВ РЕАЛЬНОЇ ЗАРОБІТНОЇ ПЛАТИ
Вимірювання реальної заробітної плати є не тільки загальною проблемою статистики реальних доходів та кінцевого споживан-ня населення, а й важливим інструментом оцінювання соціально-економічного стану окремих груп населення, забезпечення орієн-тирів для отримання всебічних і взаємопов’язаних даних про за-робітну плату в ув’язці з іншими соціально-економічними показ-никами.
Визначення поняття реальної заробітної плати дає підстави для розрахунку реальної заробітної плати, її порівняння в часі та в різних регіонах.
За наявності інфляції аналіз тенденцій заробітної плати ви-кликає особливий інтерес. Динаміка реальної заробітної плати в країні характеризує динаміку реального рівня життя населення, яке живе на заробітну плату. Індекси реальної заробітної плати дають можливість установити її взаємозв’язок з іншими еконо-мічними показниками, наприклад, зайнятістю, виробництвом, доходом та споживанням. Вони використовуються також для аналізу економічних циклів, економічного планування, прогно-зування і т. ін.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про оплату праці» за-робітна плата — це винагорода, обчислена, як правило, у грошо-вому виразі, яку за трудовим договором власник або уповнова-жений ним орган (наймач) виплачує працівникові за виконану роботу. Розмір заробітної плати залежить від складності та умов виконуваної роботи, професійно-ділових якостей працівника, ре-зультатів його праці та господарської діяльності підприємства.
Заробітна плата працівників підприємств на території України виплачується в грошових знаках, що мають законний обіг у краї-ні. Але для визначення повного обсягу заробітної плати необхід-но враховувати її виплату як у грошовій, так і натуральній формі. Можливість виплати заробітної плати натурою передбачена стат-тею 23 Закону України «про оплату праці».
Номінальна заробітна плата — сума грошей, нарахована про-тягом відповідного періоду за виконану працівником роботу. За-робітна плата нараховується відповідно до встановлених норм оплати праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов’язки) за діючими системами та формами оплати праці.
Розмір та структура заробітної плати в грошовій формі (номі-нальна заробітна плата) визначається відповідно до Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Міністерства статистики України від 11 грудня 1995 р. № 323 та зареєстрова-ної Міністерством юстиції 21 грудня 1995 р. за № 465/1001.
Відповідно до пункту 1.5 зазначеної Інструкції перерахунок натуральної оплати праці в грошову здійснюється шляхом обра-хування її вартості, виходячи із середньої ціни реалізації виданої продукції за звітний період.
У розрахунках номінальної заробітної плати використовується середня заробітна плата за певний звітний період. Середня заро-бітна плата працівників за місяць (квартал, рік) у цілому на під-приємстві, в установі, організації обчислюється шляхом ділення нарахованого фонду оплати праці працівників як у грошовій, так і натуральній формах на:
 середньоспискову чисельність штатних працівників;
 середньоспискову чисельність усього персоналу в еквіваленті повної зайнятості;
 кількість відпрацьованого або оплаченого робочого часу за відповідний період.
Залежно від складових частин виділяють:
 валову заробітну плату («брутто»);
 чисту заробітну плату («нетто»), тобто заробітну плату, яка належить до виплати (за винятком обов’язкових платежів).
Відповідно до чинного законодавства під час виплати заробіт-ної плати з неї утримуються податки та обов’язкові внески. До них належать прибутковий податок та внески на обов’язкове державне соціальне страхування працівників.
Порядок визначення розміру прибуткового податку з гро-мадян визначається Декретом Кабінету Міністрів України від 26 грудня 1992 р. № 13 «Про прибутковий податок з громадян».
Розміри оподаткування встановлюються відповідними зако-нодавчими актами. Слід ураховувати, що оподаткування доходів громадян України, у тому числі заробітної плати, здійснюється за прогресивними ставками.
Основами законодавства України про загальнообов’язкове державне соціальне страхування визначено такі види загальнообов’язкового державного соціального страхування:
 пенсійне страхування;
 страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатнос-ті та витратами, зумовленими народженням та похованням;
 медичне страхування;
 страхування від нещасного випадку на виробництві та про-фесійного захворювання, які спричинили втрату працездатності;
 страхування на випадок безробіття;
 інші види страхування, передбачені законами України.
Розміри внесків на загальнообов’язкове державне соціальне страхування з кожного його виду для роботодавців і застрахова-них осіб щорічно встановлюються Верховною Радою України одночасно з затвердженням Державного бюджету, якщо інше не передбачено законами України з окремих видів загальнообов’язкового державного соціального страхування.
Індекс споживчих цін (ІСЦ) характеризує зміну в часі загаль-ного рівня цін на товари та послуги, які купує населення для не-виробничого споживання. ІСЦ є найважливішим показником, який характеризує інфляційні процеси в економіці країни і вико-ристовується для вирішення багатьох питань державної політики, аналізу та прогнозу цінових процесів в економіці, перегляду роз-мірів грошових доходів населення і мінімальних соціальних га-рантій, вирішення правових спорів, перерахунку показників сис-теми національних рахунків у постійні ціни.
Розраховується ІСЦ шляхом об’єднання двох інформаційних потоків:
 даних про зміни цін, одержаних шляхом реєстрації цін і та-рифів на споживчому ринку;
 даних про структуру фактичних споживчих грошових ви-трат домогосподарств населення, яке проживає в міських посе-леннях.
ІСЦ розраховується Держкомстатом України в цілому по Україні та в розрізі регіонів (Автономна Республіка Крим, 24 об-ласті, міста Київ і Севастополь).
ІСЦ в цілому по Україні публікується в періодичних ви-даннях.
Джерелом одержання первинних даних на рівні підприємства, установи, організації щодо розміру номінальної заробітної плати робітників та службовців, а також усіх видів податків та відраху-вань із заробітної плати є такі форми первинного обліку:
№ Т-49 «Розрахунково-платіжна відомість»;
№ Т-51 «Розрахункова відомість»;
№ Т-52 «Розрахунок заробітної плати»;
№ Т-54 «Особовий рахунок»;
№ Т-54а «Особовий рахунок»;
№ Т-55 «Накопичувальна картка обліку виробітку і зарплати»;
№ Т-56 «Накопичувальна картка обліку зарплати».
Дані щодо нарахованої номінальної заробітної плати праців-ників за виконану роботу, чисельності працівників, відпрацьова-ного робочого часу, суми прибуткового податку з нарахованої заробітної плати відображаються у формі державної статистичної звітності № 1-ПВ (термінова) місячна.
У статистичній звітності з праці номінальна заробітна плата відображається з першого по останнє число звітного періоду (мі-сяця, кварталу, року) незалежно від фактичного терміну виплати заробітної плати, без виключення відрахувань, здійснених згідно з чинним законодавством (наприклад, сум сплачених податків, відрахувань за виконавськими листами та ін.). Для визначення величини «нетто» заробітної плати в діючу статистичну звітність введено показник розміру прибуткового податку, утриманого з працівників відповідно до установленого порядку.
Індекс реальної заробітної плати як зміна кількості товарів та послуг, що можна купити на заробітну плату, розраховується та-ким чином:

де — індекс номінальної заробітної плати поточного періоду (t) порівняно з базисним (0);
— індекс споживчих цін поточного періоду (t) порівняно з базисним (0).
Як зазначалося раніше, на величину та динаміку реальної за-робітної плати впливають рівень номінальної заробітної плати, зміни споживчих цін (тарифів) на товари та послуги, що їх купу-ють працівники, розмір податків та обов’язкових внесків, що сплачують працівники. Тому для розрахунку величини й індексу реальної заробітної плати спочатку визначається величина «нет-то» заробітної плати, для чого з номінальної («брутто») заробіт-ної плати виключається сума обов’язкових податків та платежів.
Для визначення «нетто» заробітної плати необхідно встанови-ти відповідну величину прибуткового податку, що припадає на заробітну плату працівників, і величину внесків на загально-обов’язкове державне соціальне страхування залежно від його виду.
Після цього заробітна плата «брутто» зменшується на вказані величини, тобто здійснюється розрахунок «нетто» заробітної плати одного працівника за певний місяць.
Примітка. При розрахунку реальної заробітної плати за однакову роботу (погодинної заробітної плати) або її зміни величина «нетто» не обчислюється. Такий підхід доцільніший з точки зору змісту аналізу.
Приклад розрахунку «нетто» заробітної плати за місяць наво-диться нижче (дані умовні).
Заробітна плата «брутто» одного працівника за звітний місяць становить 279,45 грн, за попередній — 258,11 грн, індекс споживчих цін за цей період — 101,6 %.
1. Заробітна плата за винятком відрахувань («нетто»):
за звітний період
279,45 – (279,45 · 0,152) = 236,97;
за попередній період
258,11 – (258,11 · 0,150) = 219,39.
Порядок розрахунку частки відрахувань (0,152 та 0,150) наве-дено в додатку 3.
Слід зазначити, що відповідно до Основ законодавства Украї-ни про загальнообов’язкове державне соціальне страхування розміри внесків на загальнообов’язкове державне соціальне стра-хування щорічно встановлюються Верховною Радою України з кожного виду страхування. Тому порядок розрахунку відсотка відрахувань, наведений у додатку 3, може змінюватись щорічно.
2. Індекс «нетто» заробітної плати:
ізп = 236,97: 219,39 = 1,08, або 108,0%,
тобто заробітна плата «нетто» зросла на 8 %.
3. Індекс реальної заробітної плати:
ізп = 1,063, або 106,3 %,
тобто реальна заробітна плата зросла на 6,3 %.
Визначення індексу реальної заробітної плати за квартал, пе-ріод з початку року здійснюється «ланцюговим» методом, тобто шляхом послідовного множення значень місячних індексів реа-льної заробітної плати. У додатку 4 наведено приклади розрахун-ку індексів реальної заробітної плати в цілому в Україні (дані фактичні).
Так, індекс реальної заробітної плати за січень — грудень (графа 5) розраховується таким чином:
= 0,80  1,008  1,078  0,954  1,017  1,03  1,041 
 1,038  0,977  1,005  1,002  1,122 = 1,036, або 103,6 %,
тобто реальна заробітна плата в грудні 2000 р. відносно грудня 1999 р. збільшилась на 3,6 %.
Індекс реальної заробітної плати за другий квартал 2000 р. розраховано так:

тобто реальна заробітна плата в червні 2000 р. порівняно з берез-нем, або протягом другого кварталу, зменшилась на 0,1 %.
Примітка. Використовуючи «ланцюговий» індекс, слід мати на увазі, що зі-ставлення за тривалий період можуть бути викривлені внаслідок накопичення помилок «ланцюгового» характеру.
Для статистичного аналізу використовується також показник середньомісячного індексу реальної заробітної плати:
(8.4)
де п — кількість членів ряду.
Наприклад, середньомісячний індекс реальної заробітної пла-ти за четвертий квартал 2000 р. (графа 5 додатку 2):

тобто впродовж четвертого кварталу 2000 р. реальна заробітна плата щомісячно зростала в середньому на 4,2 %.
Розрахунок індексів реальної заробітної плати наростаючим підсумком з початку звітного року до відповідного періоду попе-реднього року проводиться на основі щомісячних індексів звіт-ного та попереднього років. Спочатку розраховуються довго-строкові індекси реальної заробітної плати з січня попереднього року до звітного місяця поточного року. Індекс реальної заробіт-ної плати наростаючим підсумком за звітний період до відповід-ного періоду поточного року розраховується як відношення суми довгострокових індексів за місяці звітного року до суми довго-строкових індексів за відповідні місяці попереднього року. Схема розрахунку індексу реальної заробітної плати наростаючим під-сумком з початку звітного року до відповідного періоду попере-днього року наведена в додатку 5.
Розрахунок індексів реальної заробітної плати у відношенні до відповідного періоду (2000 р. до 1999 р.) наведено в додатку 6.
Наприклад, індекс реальної заробітної плати за перший квар-тал 2000 р. у відношенні до першого кварталу 1999 р. розрахова-но таким чином:
1. Довгострокові індекси за січень, лютий і березень кожного року у відношенні до грудня 1998 р.:






2. Індекс реальної заробітної плати за перший квартал 2000 р. відносно першого кварталу 1999 р.:

тобто реальна заробітна плата в першому кварталі 2000 р. була на 2 % нижча, ніж у відповідному періоді попереднього року.

Ви переглядаєте статтю (реферат): «МЕТОДИКА РОЗРАХУНКІВ ІНДЕКСІВ РЕАЛЬНОЇ ЗАРОБІТНОЇ ПЛАТИ» з дисципліни «Статистика праці»

Заказать диплом курсовую реферат
Реферати та публікації на інші теми: Інноваційна форма інвестицій
ЗАКОН ГРОШОВОГО ОБІГУ
Позичковий процент та його диференціація
Визначення потреби в інвестиціях та вартості капіталу
ОСНОВНІ ЗАВДАННЯ ПЛАНУВАННЯ ПРОДУКТУ


Категорія: Статистика праці | Додав: koljan (26.02.2011)
Переглядів: 2536 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]

Онлайн замовлення

Заказать диплом курсовую реферат

Інші проекти




Діяльність здійснюється на основі свідоцтва про держреєстрацію ФОП