Основні положення інформаційно-польової гіпотези (ІПГ)
Дослідження теоретичної фізики про сутність інформаційного поля не дозволяють створити нині беззаперечну концепцію меха нізму понадчуттєвого світу. Причому, чим далі науковий напря мок стоїть від езотеричного (від грец. езоіегіков - внутрішній, при хований), тим частіше пропонуються матеріальні носії інформації (торсійні поля, хвильове продовження тіл та ін.). Оскільки, для різноманітних парапсихологічних явищ на цій основі не вдається створити беззаперечну базу, то формулюються ідеї з тим, якби для їх пояснень використати такі поняття як “тва ринний магнетизм”, “психоенергетичний (шкіряно-гальванічний) ефект шкіри”, “біогравітаційне поле”, “біоплазма”, “біологічне поле”, “дермобачення”, “прана”. Фактично всі гіпотези, що нама гаються пояснити фізичну сутність ІП, побудовані за принципом: “Пояснення незрозумілого за допомогою невідомого”.
Інший варіант базується на вірі в істинність древніх трактатів про субстанцію, що відповідає за понадчуттєву природу. Деякі з цих вчень логічні, проте не співпадають між собою по окремих питаннях. Найбільш значна робота, що узагальнює вчення древніх - це “Таємна доктрина” О. П. Блаватської (кінець XIX ст.). Люд ство чи не вперше було широко ознайомлене з загальними прин ципами розвитку Всесвіту, Космосу, планет і конкретних життєвих форм, у яких здійснювалась еволюція на Землі. Одночасно з цим було подано прогноз розвитку подій у Сонячній системі, т. зв. ви переджуючу інформацію, тобто сукупність відомостей та пізнаваль них напрямків, у яких містяться прямі і побічні дані про майбутній стан та зміни у Природі і Людині. Цей прогноз містився у листах індійських Махатм (санскрит mahatma: 1) у індуїстській міфології одне з найменувань світового духу; 2) у сучасній Індії - шанобливе слово, яке вживається перед іменем особливо поважних людей; сан скрит - samsktra - літературно оброблений різновид давньоіндійсь кої мови індоєвропейської родини), адресованих А. П. Синнету, високоосвіченому журналісту і редактору впливової індійської га зети “Піонер”, а в подальшому і автору широко відомих книг “Окультний світ” та “Ізотеричний буддизм”. Через декілька десятків років передача випереджуючої інфор мації була продовжена О. І. Рерих, дружиною російського худож ника і мислителя М. К. Рериха у вигляді серії книг Агні Йоги (від синскр. agni - вогонь; у давньоіндійській релігії - бог вогню; йога < санскр. - yoga - глибоке міркування). Нарешті, є третій шлях, який французький філософ П’єр Тейяр де Шарден (1881-1955) назвав ультрасинтетичним. Він визначає особливості ІПГ на основі запропонованої науково-езотеричної світоглядної доктрини (віра в існування надприродного вищого світу і засоби спілкування з цим світом, підкорення його своїм інте ресам) і методу наукового дослідження. В основі ІПГ лежить ідея про інформаційно-польову субстанцію як сутність природи матерії та енергії, об’єктів і процесів Всесвіту. Багато дослідників аномальних явищ також виходять із понят тя 1П. Так, М. М. Сочеванов пише, що ІП “являє собою сукупність інформації, яка охоплює всі об’єкти і явища Всесвіту, що мали місце у минулому, сьогоденні і, можливо, у майбутньому”. Засновник кібернетики Норберт Вінер писав, що світ складається з матерії, енергії та інформації. При цьому він підкреслював, що “інформація - це інформація, а не матерія і не енергія”. Матерія і енергія утворюють системи (об’єкти), що взаємодіють з інформа цією. Інформація створює поле обумовленої структури, що різнить
ся від відомих полів матеріальних частинок і різних енергетичних полів. Слід відрізняти дане визначення інформації від технічної інформації. За накопиченими даними, можна говорити, що всім матеріаль ним системам об’єктивної дійсності властиве інформаційне поле обумовленої структури. Тобто будь-якому об’єкту Всесвіту харак терна якість еманації ІП. Тут еманація не просто випромінювання, а продовження об’єкту, відтворення його в інформаційному вигляді не як фізичної частки загального ІП, а як зміни в його структурі, якості. Звідси, для ІП, скоріше всього, відсутнє поняття швидкості. Воно розповсюджується миттєво, рівномірно у всьому просторі Всесвіту. III, очевидно, несе сліди [порції, монади (від грец. топав, топасіоз - одиниця; у багатьох філософських системах - найпро стіша неподільна єдність, основа явищ)] інформації про процеси, що були та можуть ініціювати матерію і енергію до упорядкуван ня. Тобто ІП несе неентропійний потенціал (оптимально-впорядкований). Отже, кожен об’єкт має своє ІП. Це твердження вчені роблять на основі дослідів біолокації. Практично кожен об’єкт може бути ідентифікований через його ІП за допомогою індикаторної рамки (біотензора). З цього питання є багато публікацій. Про ефект біоло кації людству було відомо давно. Метод з успіхом використовував ся для пошуків підземних вод за допомогою лози. Використовується і зараз при пошуках руди, карстових печер, скарбів. У літературі (Мондвиж-Монтвид, 1912; Павловець,1994) є мож ливість ознайомитися з конструкцією біотензорів і технікою біо локації, отримати інструкцію для початківців, ознайомитися з гіпотезами, що пояснюють цей ефект. Частіше всього ефект інди кації пояснюють впливом електромагнітних хвиль чи інших видів випромінювання, що йдуть від об’єкту. Але поки що немає безпе речного пояснення. Професор Е. Баррет - видатний учений минулого сторіччя, на основі узагальнення великого експериментального матеріалу, зро бив висновок, що будь-який предмет при наближенні до нього опе ратора викликає “напівсвідому уяву”, навіть при відсутності сприйняття його почуттів. Є немало ІП, які мають люди з надчутливим сприйняттям, що бачать його в звичайному стані. Існує езотеричний вираз: дух спить у мінералах, прокидається у рослинах, рухається у тваринах і мислить у людині. Дослідження Ш. Карагулли показують, що деякі сенситиви ба чать у середині каменя чи кристала випромінювання, яке, виника
ючи там, рухається до периферії, складним чином вигинаючись, іноді виходячи назовні, й повертається назад до центру. У людини сенситиви бачать три поля. Перше, що повторює фор му тіла людини, виступає над фізичним тілом на 3...5 см. Усі схо дяться на думці, що це продовження внутрішнього поля. Найчас тіше це ІП називають ефірним, чи життєвим(іноді енергетичним). Далі йдуть два поля різних кольорів: перше з них - астральне (від лат. astralis: 1) зоряний; 2) перен. неземний) або емоційне; друге ментальне (інтелектуальне). Ш. Карагулла за результатами уза гальнених даних різних сенситивів стверджує, що астральне поле поширюється на 13 дюймів, а ментальне - на два фути і далі. Більшість цілителів працюють із біополем людей як із первин ним ІП. Але деякі екстрасенси можуть працювати з біополем паці єнта на відстані. Вивчивши ситуацію, наприклад, по телефону, такі цілителі зусиллям своєї псі-монади відтворюють біополе пацієнта у вигляді фантома (від франц. fantôme - привид). Всесвіт через ІП відтворює принципи клітинної будови живих організмів та голо графічний принцип неживих. Цей принцип іноді називають сингулярністю. Інформаційно-польову субстанцію необхідно інтегрувати в кар тину світу не як те, що треба пояснити, а як те, що має бути осно вою для пояснення інших явищ.
Ви переглядаєте статтю (реферат): «Основні положення інформаційно-польової гіпотези (ІПГ)» з дисципліни «Геофізична екологія»