ДИПЛОМНІ КУРСОВІ РЕФЕРАТИ


ИЦ OSVITA-PLAZA

Реферати статті публікації

Пошук по сайту

 

Пошук по сайту

Головна » Реферати та статті » Економічні теми » Історія економічних вчень

Досвід застосування неокласичних моделей в економіці різних країн
Концепції чиказької школи та доктрин «економіки пропозиції», «раціональних очікувань» стали ще одним прикладом ефективного вторгнення економічної теорії в реальну економіку. Особливо чітко це проявилося в ході здійснення економічних реформ в Англії та США, де, починаючи з 80-х рр., робилися рішучі кроки до віднов-лення саморегулювальних механізмів та обмеження державного ре-гулювання.
У середині 70-х рр. стало очевидним, що інфляція не є альтерна-тивою безробіттю, а лише посилює його негативні наслідки, пере-творює його на характерну та постійну ознаку. Політика більшості розвинених країн на цей час будувалася за принципом боротьби то з інфляцією, то з безробіттям з допомогою заморожування цін, наро-щування бюджетного дефіциту та державного боргу, скорочення кредитів, збільшення податків.
Іще Хайєк колись писав, що в ситуації інфляції, що зростає, уря-ди мусять вибирати один із трьох можливих шляхів економічної по-літики: продовжувати підтримувати інфляційний курс доти, доки не настане повний хаос; установити контроль над зайнятістю та ціна-ми, що тимчасово припинить інфляцію, але змінить характер еко-номіки, зробить її централізовано-керованою; стримувати збільшен-ня грошової маси, що призведе до зростання безробіття, виявить усі диспропорції в економічній структурі, породжені інфляцією.
«Тетчеризм». Монетаристську грошову політику було запрова-джено в практику управління державними фінансами Великобрита-нії ще урядом Каллагена 1976 р. на вимогу Міжнародного валютно-го фонду. Проте вона реалізовувалася дуже непослідовно, оскільки не була популярною.
М. Тетчер, яка прийшла до влади під гаслом «економіки пропо-зиції», скоро переконалась, що його можна реалізувати лише тоді, коли для цього є відповідні умови. Тому як основу своєї економіч-ної політики вона бере програму оздоровлення економіки, запропо-новану М. Фрідменом. На прохання уряду Великобританії (1980) він виклав суть своєї моделі регулювання економіки в доповідній запи-сці, де теоретично обгрунтував методи її реалізації та вказав на на-прямки і послідовність реформування економічних відносин. Еко-номічна політика, яка формувалась на підставі його рекомендацій, неухильно втілювалась у життя протягом десятиріччя і сприяла змі-цненню економічного становища цієї країни.
Передовсім як засіб контролювання грошової маси було визна-чено конкретні показники зростання грошової пропозиції у серед-ньостроковій перспективі і передбачено її скорочення. Метою уряду було обмежити діяльність казначейства з випуску грошей
і захистити його від тиску соціальної демагогії. На практиці
це означало автоматичне підвищення облікових ставок і скорочен-ня кредитування, коли зростання грошової маси переходить конт-рольну межу.
Важливим напрямком контролю за грошовою масою було при-йняття рішення про обмеження урядових витрат, котрі породжують бюджетний дефіцит. Скорочувалась кількість урядових службовців, провадилась структурна перебудова управлінського апарату, лікві-довувались, особливо «дорогі» його підрозділи.
Економія коштів на урядовому рівні позначилася, зрозуміло, і
на органах місцевого управління. Запроваджувалась система штрафних бюджетних асигнувань. А готуючись до нових виборів, М. Тетчер включила у свою програму проект радикальної перебудови, яка гарантувала б урядові повний контроль над динамікою місцевих
податків.
Ця політика, проте, мала й негативні наслідки: скоротились об-сяги житлового будівництва, деякі статті витрат місцевого бюджету стали статтями витрат державного. Економія на місцевих витратах на соціальну сферу потребувала збільшення державних витрат.
Уряд Тетчер після перших виборів уживав рішучих заходів для запобігання бюджетному дефіциту, особливо за рахунок збільшення непрямих податків. Водночас було послаблено податковий тиск на особисті доходи.
Згідно з рекомендаціями Фрідмена витрати на соціальну сферу консерватори намагалися скоротити, але на практиці спромоглися тільки їх тимчасово заморозити. Це було зв’язано з тим, що в період реформ економіка перебувала у кризовому стані й соціальна сфера потребувала додаткових коштів. Однак уряд не відмовився від цієї ідеї, продовжуючи наступ на універсальні соціальні програми, які потребували значних коштів, але були неефективними.
Та лише після других виборів було розроблено проект соціаль-ного забезпечення, який передбачав суттєву реформу системи дер-жавного пенсійного забезпечення та гарантування мінімальних до-ходів з використанням засобів жорсткого контролю за матеріальним станом отримувачів дотацій. Цей проект передбачав значну еконо-мію бюджетних коштів.
Доктрина монетаризму стверджувала, що нормальне функціону-вання вільних ринків забезпечує природний рівень використання
ресурсів, у тім числі й трудових. Тому уряд М. Тетчер оголошує проблему безробіття універсальною, яку не можна вирішити з до-помогою стабілізаційної чи стимулюючої політики. Отже, це не клопіт уряду, який може лише координувати умови стабільного економічного зростання.
Політику уряду було спрямовано на формування мобільного ринку робочої сили, тобто пристосування робочої сили до потреб виробництва (перший крок на шляху до реалізації рекомендацій доктрини «економіки пропозиції»), а саме: стимулювання кваліфі-каційної перепідготовки та професійної підготовки молоді. Крім того, було вжито заходів для розширення сфери неповної зайнято-сті. Витрати бюджету на ці цілі зростали швидкими темпами, але водночас скорочувалися витрати на підтримку безробітних. Важ-ливу роль у підвищенні рівня зайнятості відігравали служби пра-цевлаштування.
Отже, уряд М. Тетчер практично довів, що на зайнятість найбі-льше впливає політика стимулювання економічного зростання.
В основу концепції розвитку економіки, реалізацію якої уряд
починає із середини 80-х рр., покладено принцип вільного під-
приємництва, сформульований з позицій монетаризму та «економі-ки пропозиції». Відновлення класичного ринкового господарства зв’язувалося передовсім з денаціоналізацією промисловості. Метою приватизації була демонополізація та створення конкурентної еко-номіки. Було також важливо позбавити державу необхідності суб-сидувати нерентабельні й збиткові державні підприємства, лише 10 % з яких перебували на самофінансуванні, тоді як дотації іншим були досить значні і дорівнювали 50 % асигнувань на сферу охоро-ни здоров’я, наприклад.
Приватизація відбувалась у формі викупу (прямого та через
акції) і забезпечила державному та місцевому бюджетам значні
доходи.
Водночас було вжито рішучих заходів щодо перебудови системи оподаткування з метою сприяння підприємницькій діяльності.
Помітним стимулом динаміки економічного зростання було створення зон вільного підприємництва, у межах яких запроваджено особливі пільгові правила оподаткування, кредитування та митного контролю.
Поряд із цими заходами було створено програму заохочення конкуренції, що сприяла створенню великої кількості малих та
середніх підприємств. Це оздоровлювало економіку, збільшува-
ло прибутковість та обсяг інвестицій, а відтак — зменшувало й без-робіття.
Широка програма приватизації, спрямована на створення умов для підприємницької діяльності, забезпечила справжню революцію в розвитку виробництва та стабілізації економіки. Зрозуміло, що всі ці заходи здійснювалися в жорстокій боротьбі з профспілками, яка завершилася перемогою уряду.
«Рейганоміка». Дещо інакше реалізовувалась монетаристська доктрина в США, де економічна програма Фрідмена тривалий час не знаходила підтримки.
Фрідмен як радник президента Ніксона запропонував проект ре-форми «План допомоги сім’ї» на 1969—1971 рр., який, проте, не бу-ло затверджено конгресом. Адже принципове значення для реаліза-ції рекомендацій монетаристів мала ідея контролю над грошовою масою, яка визначала напрямок конкретних заходів у сфері грошо-во-кредитного регулювання. Та через труднощі, зв’язані з особливо-стями кредитно-грошової системи США і обмеженими повноважен-нями ФРС (впливати на пропозицію грошей ФРС може лише непрямими методами), прямий контроль над грошовою масою був значно ускладнений.
Крім того, згодом виявилось, що регулювання грошової маси неможливе без контролю за процентними ставками. Це частково су-перечило монетаристським принципам.
Труднощі практичної реалізації ідей монетаризму полягали, та-кож у непопулярності його соціальної політики. Усе це потребувало відмови від деяких принципових положень та вимог монетаристсь-кої доктрини.
Деякі монетарні рецепти Фрідмена частково випробовувались урядом Ніксона, але не мали успіху, спричиняючи різке погіршання економічного стану. Сам Фрідмен пояснював ці невдачі непослідов-ністю і занадто обмеженим часом реалізації програм.
Після кризи 1974—1975 рр., уряд США відмовився від кейнсіан-ської концепції глобального регулювання економіки. Рекомендації Фрідмена починають давати відповідний ефект. Цілковитого тріум-фу його економічна теорія зазнала за президента Р. Рейгана, коли було досягнуто високого рівня стабілізації американської економі-ки, послаблено інфляцію, зміцнено долар.
Свою економічну програму, основними пунктами якої були стримування інфляції та стимулювання економічного розвитку, Р. Рейган оприлюднив 1981 р.
Програма заперечувала політику перерозподілу доходів, яка мала на меті пом’якшення соціального напруження і стимулювання по-питу з метою забезпечення економічного зростання та ліквідації безробіття.
Річ у тім, що прогресивна система оподаткування в США, що пе-редбачала перерозподіл частини доходів на користь найбідніших, втратила своє позитивне значення і перетворилася на систему зага-льного перерозподілу, що сприяло деформації економічної структу-ри і потребувало значного управлінського апарату. Уряд почав втручатися в усі сфери суспільного життя, що призводило до галь-мування ринкових сил.
Програма Р. Рейгана створена під сильним впливом економічних доктрин монетаризму та «економіки пропозиції», передбачала зосе-редження основних реформаторських зусиль на проблемі оподатку-вання, але на відміну від уряду М. Тетчер, заходи якої було спрямо-вано на подолання дефіциту державного бюджету, уряд Рейгана намагається обмежити регулюючий вплив держави, скорочуючи по-датки з метою використання дефіциту федерального бюджету як важеля впливу на витрати.
У такий спосіб уряд мав на меті: побороти інфляцію, позбувшись політики пристосування до неї; змінити характер раціональних очі-кувань; подолати споживацьку психологію, яка склалась у період стимулювання попиту; сформувати розуміння того, що суспільство мусить припинити жити в кредит, що обмеження витрат є необхід-ним для відновлення розбалансованої фінансової системи.
Економічна програма Рейгана включала чотири компоненти: ре-формування податкової системи з метою стимулювання заощаджень та розширення інвестиційних фондів; зменшення державних витрат (крім витрат на оборону) з метою скорочення дефіциту бюджету; обмеження регламентації економічної діяльності з метою пожвав-лення підприємництва та відновлення ринкових механізмів; прове-дення монетаристської політики контролю за грошовою масою.
Програму було розраховано на 5 років.
Здійснення програми почалося з того, що ФРС раптово заморо-зила зростання грошової маси, дифляційно впливаючи на ринки си-ровини та капіталу.
Засадною ідеєю нової економічної політики було те, що змен-шення податків збільшуватиме заощадження та інвестиції і сприя-тиме зростанню виробництва. Податкова реформа, яка розпочалась у США 1981 р., передовсім зменшила ставки податків на особисті доходи. Згодом було запроваджено індексування оподаткування з метою запобігти інфляційному впливу на доходи та ліквідувати зв’язок між розвитком інфляції і зростанням надходжень до держа-вного бюджету.
Одночасно вводились для корпорацій нові пільгові правила при-скореної амортизації та оподаткування інвестиційного кредиту, що сприяло збільшенню розмірів прибутків за незмінних податків і за-безпечувало прискорення процесу капіталізації, розширення вироб-ництва та зайнятості. Для малоприбуткових корпорацій ставка пода-тку знижувалася.
Важливим кроком уряду було створення позитивних стимулів формування заощаджень та інвестицій. Цьому, зрозуміло, сприяло вже саме тільки зниження податків. Іншими стимулами стали нові, неоподатковувані ощадні сертифікати та персональні пенсійні раху-нки. Не оподатковувались ні кошти, вкладені в ці сертифікати, або покладені на такі рахунки, ні проценти на них за умови, що ці суми залишатимуться на рахунках протягом певного строку. Це стало мо-гутнім стимулом до заощаджень, а отже, до інвестицій.
Було також запроваджено нову систему інвестиційного податко-вого кредиту, згідно з якою податки зменшувались відповідно до розмірів інвестицій (стимулювалося капіталотворення).
Усі ці заходи, однак, натрапляли на сильний опір, і в перший строк свого президенства Рейган зміг реалізувати лише ту частину програми реформування фіскальної політики, що стосувалась опо-даткування особистих доходів. Але 1986 р. конгрес нарешті прийняв закон про податкову реформу, визначивши як її основну мету — підвищення ефективності економіки за рахунок посилення ролі ри-нкових механізмів та обмеження фіскальної дискреційної політики держави, що відповідало теоретичним принципам «економіки про-позиції» та монетаризму.
Другий напрямок рейганівської економічної реформи — бороть-ба за скорочення державних витрат та ліквідацію бюджетного дефі-циту, який розглядався не лише як важіль інфляційного впливу, а і як серйозна перешкода на шляху економічного зростання, оскільки урядові позики та податки вилучали значну кількість коштів із ви-робничої сфери. Проте більшість політиків уважала, що скорочення податків призведе до ще вищого рівня дефіциту, до нового витка інфляційної спіралі. Тому пропонувалось розпочати податкову ре-форму тільки після скорочення державних витрат.
Наприкінці 1981 р. конгрес затвердив програму скорочення ви-трат (крім витрат на оборону, соціальне страхування та медичне
обслуговування) майже за всіма статтями. Було закрито кілька
програм соціальної допомоги, ліквідовано низку дотацій та субси-дій. Без огляду на критику та зростання на першому етапі бюджет-ного дефіциту, Рейган і надалі послідовно проводив політику ско-рочення витрат.
З наказу президента було створено службу контролю за бюджет-ними видатками, котра підготувала програму скорочення витрат, в основу якої було покладено принцип фінансової самоокупності ба-гатьох державних служб та державних підприємств (за принципом: «за послуги в повному обсязі повинен платити той, хто ними корис-тується, а не платник податків»).
Однак конгрес не затвердив програму скорочення субсидій як непопулярну. Між тим жорстка позиція ФРС, що формувала грошо-ву політику, стимулювала пошуки компромісу між конгресом та ад-міністрацією, не погоджуючись на інфляційне накачування грошей в економіку.
Підтримували президента економісти, нові неокласики, зокрема Лукас, Сарджент, Таунсенд, Уоллес, які на початку 80-х рр. різко критикували інфляційну кредитно-грошову політику «вбудованих стабілізаторів», пропонували нові підходи до визначення меж дер-жавного втручання в економіку. Вони наполягали на проведенні стабільної довгострокової економічної політики, яка виключала б вирішення тимчасових проблем і втручання в механізми саморегу-лювання. Тим самим формувалось позитивне ставлення суспільства до реформ.
Це було важливою умовою антиінфляційної політики, оскільки, як зазначав П. Волкер, президент ради директорів ФРС, необхідно було подолати стереотип поведінки стосовно визначення цін, про-центних ставок, розмірів заробітної плати, яка була завжди орієнто-вана на інфляцію (ефект інфляційного очікування). На його думку, необхідною була «шокотерапія», яка змінила б суспільні установки.
Стримування грошової маси, зменшення податків та витрат бю-джету створили ситуацію, коли приріст грошових засобів почали використовувати на фінансування реальної економічної діяльності. Припинилося стабільне зростання заробітної плати, було замороже-но її мінімальний рівень. Це розірвало зв’язок між заробітною пла-тою та інфляцією, що досі вважався нездоланним.
З 1983 р. починається економічне пожвавлення за одночасного спаду рівня інфляції. Хоч зменшилися державні субсидії, обсяги ін-вестицій зросли майже вдвоє, як і передбачали автори теорії «еко-номіки пропозиції». Реальні доходи зросли, але збільшився і розрив між їхніми рівнями.
Ще однією ознакою стабілізації економіки стало зростання курсу долара, що, не в останню чергу, відбувалось завдяки довірі суспіль-ства до економічної політики уряду.
Повернення до нормального, неінфляційного економічного зрос-тання було болісним процесом, який супроводжувався масовими банкрутствами, неінфляційним безробіттям. Але згодом інфляцію спромоглися приборкати, зайнятість збільшити.
Одночасно лібералізувались зовнішньоекономічні відносини, що дало змогу країні взяти участь у міжнародному поділі праці, спрос-тило процес вивезення капіталів та отримання інвестицій, гаранту-вало доступ до нових технологій та розвиток власного виробництва під впливом міжнародної конкуренції.
Було розроблено систему стимулювання прямих приватних інве-стицій, що уможливило завоювання міжнародних ринків без від-пливу коштів з державного бюджету. Усе це забезпечило стабіль-ність грошової одиниці, дію ринкових сил на всьому економічному просторі.
Водночас успішна реалізація сучасних неокласичних доктрин можлива не скрізь і не завжди. Для цього необхідна не лише полі-тична воля влади, а й відповідні економічні умови, відповідний рі-вень розвитку країни, належні історичні, національні, інституційні та інші чинники.
Нові неокласичні доктрини було сформульовано в конкретних країнах, і вони найбільшою мірою сприяли вирішенню проблем са-ме цих країн. Це не суперечить тезі про величезну роль економіко-теоретичних досліджень, а свідчить лише про неможливість станда-ртного підходу до різних економічних явищ.

Ви переглядаєте статтю (реферат): «Досвід застосування неокласичних моделей в економіці різних країн» з дисципліни «Історія економічних вчень»

Заказать диплом курсовую реферат
Реферати та публікації на інші теми: Роторно-поршневий двигун
Оцінка і управління кредитним ризиком
Аудит фіксованого сільськогосподарського податку
Аудит виходу продукції рослинництва
Поняття і класифікація модемів


Категорія: Історія економічних вчень | Додав: koljan (26.02.2011)
Переглядів: 973 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]

Онлайн замовлення

Заказать диплом курсовую реферат

Інші проекти




Діяльність здійснюється на основі свідоцтва про держреєстрацію ФОП