ПОЛТАВСЬКИЙ ЛІТЕРАТУРНО-МЕМОРІАЛЬНИЙ МУЗЕЙ В.Г.КОРОЛЕНКА
Постанови РНК УСРР про увічнення пам’яті В.Короленка були прийняті 24 січня та 7 лютого 1922. Музей відкрито 1940 на базі виставки «Життя та творчість В.Г. Короленка», відкритої у 1928 з нагоди 75-річчя від дня народження письменника. Меморіальний комплекс складається із двох будинків — колиш. помешкання лікаря О.Будаговського, в якому з 1903 до своєї смерті 21 грудня 1921 жив письменник, флігеля (нині літ. експозиція) та могили, на якій 1962 встановлено пам’ятник-надгробок із брили житомир. граніту із бронзовим барельєфом (скульп. Н.Крандієвська, архітектори В.Пасічний, Л.Вайнгорт). Під час Великої вітчизн. війни Рад. Союзу 1941—45 експонати були евакуйовані до Свердловська (нині м. Єкатеринбург, РФ), будівлі зруйновані. 4 червня 1946 прийнята постанова РМ УРСР і ЦК КП(б)У про відбудову музею. Меморіальний будинок урочисто відкрито 25 грудня 1946, другий — 1953. Протягом 1978 проведено реекспозицію — відновлено меморіальну квартиру письменника. У фондах налічується понад 10 тис. експонатів і меморіальних речей — творів (оригінали, фотокопії, ксерокопії, рукописи нарисів і
st hi
or
o y.
rg a .u
/
tp ht :// Черняк (1709—22), Василь Кочубей (1727—43), Андрій Горленко (1744—65) та ін. 1774 П.п. ліквідовано, а його територія ввійшла до Полтавського пов. Новоросійської губернії.
Полтавський літературномеморіальний музей В.Г. Короленка. Пам’ятник-надгробок на могилі В. Короленка.
оповідань, статті), книжок з особистої б-ки, частина з яких із дарчими написами відомих письменників, особистих документів, малюнків, часописів, із котрими співпрацював В.Короленко, ілюстрацій до творів, епістолярію, творів образотворчого мист-ва, унікальних фотографій, у т. ч. останніх прижиттєвих, його родини, однодумців, друзів, тогочасних краєвидів міст України, Росії, Франції, США тощо. Музей веде велику н.-д. та науковопросвітню роботу. Довгі роки його очолювала донька письменника Софія Володимирівна. Музей В.Короленка відкрито також на батьківщині письменника в м. Житомир (1973). Літ.: Законодавство про пам’ятники історії та культури: Збірник нормативних актів. К., 1970; Полтавский литературно-мемориальный музей В.Г. Короленко: Путеводитель. Х., 1974; Музей В.Г. Короленко в Полтаве: Путеводитель. Х., 1979. Л.П. Маркітан.
Ви переглядаєте статтю (реферат): «ПОЛТАВСЬКИЙ ЛІТЕРАТУРНО-МЕМОРІАЛЬНИЙ МУЗЕЙ В.Г.КОРОЛЕНКА» з дисципліни «Енциклопедія історії України»