Скликаний за ініціативою більшовиків з метою встановлення в Україні влади рад робітн., солдатських і сел. депутатів; відбувся 24—25 (11—12) грудня 1917 в м. Харків. Спочатку з’їзд планувалося провести в Києві разом з Українською Центральною Радою (див. також Всеукраїнський з’їзд рад селянських, робітничих і солдатських депутатів 1917). Однак через незгоди і суперечності 124 делегати, гол. чин. більшовики, залишили Київ, переїхали до Харкова, де об’єдналися з делегатами 3-го обласного з’їзду рад робітн. і солдатських депутатів Донецького і Криворізького басейнів і конституювалися як П.В.з.р. У роботі форуму взяли участь понад 200 делегатів із правом ухвального і 6 — дорадчого голосу від 89-ти рад та однотипних з ними армійських військово-революц. ктів. До порядку денного були внесені питання: про поточний момент; про владу в Україні; про самовизначення України; про самовизначення Донецького і Криворізького басейнів; вибори ЦВК рад України. У схвалених резолюціях з’їзд заявив про повну і беззастережну підтримку Жовтневого перевороту в Петрограді 1917, вітав політику РНК Росії, проголосив встановлення в Україні влади рад, визнав Укр. республіку федеративною частиною Рос. рад. республіки, поширив на Україну дію декретів і розпоряджень РНК Росії, а постанови УЦР закликав вважати недійсними. У спец. резолюції засуджувалась політика поділу Донецько-Криворізького
/
I Всеукраїнський з’їзд Рад у Харкові. Пам’ятник робітникам заводу «Арсенал». Поштова марка СРСР. Автор Ю. Ряховський. 1967.
tp ht ://
170 ПЕРШИЙ
басейну між каледінцями та УЦР і говорилося про прагнення домагатися єдності області в межах рад. республіки. На з’їзді було обрано ЦВК рад України у складі 41 особи (35 більшовиків). Зважаючи на обмежене представництво від селян, П.В.з.р. залишив для них у складі ЦВК 20 місць, які мав заповнити Всеукр. з’їзд рад сел. депутатів. Створення ЦВК рад України і виконавчого органу влади — Народного секретаріату — 30 (17) грудня 1917 сформувало в Україні другий (Харківський) центр влади, проти якого рішуче виступила УЦР. Це загострило й без того гостру ситуацію в Україні, наблизило її до воєнної розв’язки (див. Перша війна Радянської Росії проти УНР 1917—1918). Літ.: Великая Октябрьская социалистическая революция и победа Советской власти на Украине: Хроника важнейших историко-партийных и революционных событий, ч. 2. К., 1982; Варгатюк П.Л. и др. В огне трех революций: Из истории борьбы большевиков Украины за осуществление ленинской стратегии и тактики в трех российских революциях. К., 1986; Великий Жовтень і громадянська війна на Україні: Енциклопедичний довідник. К., 1987. В.Ф. Солдатенко.
Ви переглядаєте статтю (реферат): «ПЕРШИЙ ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ З’ЇЗД РАД 1917» з дисципліни «Енциклопедія історії України»