ЗЕМЕЛЬНЕ ЗАКОНОДАВСТВО УКРAЇНСЬКОЇ НАРОДНОЇ РЕСПУБЛІКИ 1918—1920
Закон про землю Директорії УНР від 8 січ. 1919 не поновив, а дещо модифікував нормативні акти Української Центральної Ради (див. також Земельне законодавство Української Народної Республіки 1917—1918). Він підтвердив скасування приватної власності на «всі землі з їх водами, надземними й підземними природними багатствами та лісами», перехід їх у загальнонар. власність і відтворив деякі ін. положення законодавства УЦР. Місце земельних комітетів мали посісти земельні управи, створювалися запасний земельний і держ. меліоративний фонди, організовувався с.-г. кредит, передбачалося переслідування за самочинне захоплення землі тощо. Ділянки для приватнотрудової діяльності мали визначатися в кожному регіоні земельними управами, однак вони не могли бути меншими, ніж 5—6 десятин на г-во, як і більшими за встановлену трудову земельну норму. За сел. г-вами залишалося максимум 15 десятин землі (на піщаниках, солончаках, болоті ця норма могла збільшуватися), орендні договори строком до 10 років скасовувалися. Землі, що вивільнялися, переходили в розпорядження земельних управ і становили запасний земельний фонд, з якого виділялися ділянки для малоземельних селян і загальнодерж. потреб. Площі з висококульт. хліборобством не дрібнилися, а переходили в користування трудових спілок, які мали для цього створюватися. Через 2 місяці після ухвали Закону про землю Директорія УНР змінила умови передачі землі в тимчасове користування бідним селянам, вимагаючи від них за це, зокрема, третину врожаю ярового хліба, повної сплати вартості оранки, попередньої сплати всіх податків, урахування кожного снопа тощо. Мін-вом земельних справ УНР були видані численні підзаконні інструкції та розпорядження, що ще більше ускладнили земельне законодавство і зробили його малоефективним. Крім того, поло-
ження земельного законодавства не могли діяти ефективно через складну тогочасну ситуацію в Україні. (Див. також Аграрне питання в українській революції 1917—1921.) Літ.: Міцюк О. Аграрна політика. Подєбради, 1925; Слабченко М. Боротьба за системи землеволодіння і форми господарства в Україні ХIХ— ХХ ст. Одеса, 1927; Мироненко О.М. Економічний колапс України і спроби його подолання у 1917—1920 pp. як пропозиція НЕПу (Державно-правовий аспект). К., 1994; Копиленко О., Копиленко М. Держава і право України 1917—1920. К., 1997. О.М. Мироненко.
Ви переглядаєте статтю (реферат): «ЗЕМЕЛЬНЕ ЗАКОНОДАВСТВО УКРAЇНСЬКОЇ НАРОДНОЇ РЕСПУБЛІКИ 1918—1920» з дисципліни «Енциклопедія історії України»