ДРУГИЙ ФРОНТ — воєн. дії США і Великої Британії та їх союзників проти Німеччини в Зх. Європі 1944—45 у роки Другої світової війни. Події розгорталися в кілька (8) етапів. Перша фаза — висадка 6 черв. 1944 з Великої Британії в Нормандії (Пн. Франція) потужних (найбільших в історії) мор. та повітряного десантів (див. Нормандська десантна операція 1944). Першого дня на відтинку узбережжя протяжністю
понад 80 км з 4 тис. суден було висаджено 5 десантів, загалом 156 тис. солдатів і офіцерів — 3 авіадесантні й 5 піх. д-зій, 1 танк. бригаду. Наступного дня, крім піхоти, висадилися ще 2 танк. д-зії й 3 танк. бригади. Німці мали у Франції 1546 тис. війська, бл. 2 тис. танків, але великого вторгнення очікували у зовсім ін. місці, навіть коли воно вже почалося. Вирішальне значення мала колосальна перевага союзників у повітрі — дії флоту й армії підтримували 11 тис. літаків. Головнокоманд. союзницьких військ в Європі був амер. ген. Д.Ейзенхауер. Друга фаза операції (7— 11 черв.) — бої за розширення та з’єднання в суцільну берегову смугу всіх р-нів вторгнення. Третя фаза (12 черв. — 24 лип.) — бої за перетворення берегової смуги на стратегічний плацдарм, концентрація на ньому військ і техніки для наступу. Четверта фаза операції (25 лип. — 12 верес.) — стратегічний наступ, визволення Зх. Європи, вихід на укріплений кордон Німеччини. На серед. верес. 1944 союзники переправили на континент 2,1 млн осіб, сотні тисяч одиниць бойової техніки й автотранспорту, мільйони тонн пального та ін. У жовт. канад. 1-ша армія у важких боях визволила Нідерланди; м. Антверпен стало гол. портом постачання Д.ф. П’ята фаза (груд. 1944 — січ. 1945) — відбиття контрнаступу гітлерівських військ з Арденн (гірський масив на пд. Бельгії, частково у Франції та Люксембурзі) на Антверпен. Шоста фаза (8 лют. — 10 берез. 1945) — наступ між річками Маас (впадає в лівий рукав Рейну) і Рейн, подолання «лінії Зігфріда». Сьома фаза (23 берез. — 1 квіт. 1945) — форсування Рейну і оточення Руру (пром. р-н на зх. Німеччини) з пн. Восьма фаза (2 квіт. — 7 трав. 1945) — наступ до р. Ельба та підписання попередньої капітуляції командуванням вермахту в м. Реймс (Франція). Літ.: Кулиш В.М. История второго фронта. М., 1971. В.С. Коваль.
(див. Християнство) з Єрусалима в Київ і перетворення останнього на світ. реліг. центр. Ґрунтується на старозавітних ідеях про зміну світ. царств. Популярності в Україні «Д.Є.»к. сприяло висвячення 1620 єрусалимським патріархом Теофаном III укр. правосл. ієрархії (див. Теофана III місія в Україні 1620), що, по суті, відродило тут православну Церкву. Певне відображення «Д.Є.»к. знайшла в творчості І.Борецького, П.Могили, Ф.Прокоповича. Нині «Д.Є.»к. підтримується деякими дослідниками та представниками правосл. церков.
Ви переглядаєте статтю (реферат): «ДРУГИЙ ФРОНТ» з дисципліни «Енциклопедія історії України»