ДЕРЖАВНІ ОРГАНИ В СПРАВАХ НАЦІОНАЛЬНИХ МЕНШОСТЕЙ В УКРАЇНІ
У 1920— 30-х рр. нац. політика рад. уряду, з огляду на нац. склад нас. України, здійснювалася у двох осн. напрямах: заг. українізації політики та спец. заходів щодо нац. меншостей. Вирішення етнічних питань здійснювалися через систему спеціалізованих органів влади та управління України: Відділ нац. меншостей Наркомату внутр. справ, Раду нац. меншостей Наркомату освіти, Центр. комісію в справах нац. меншостей при ВУЦВК, Всеукр. комісію щодо землевлаштування тру-
дящих євреїв при ВУЦВК, Держ. вид-во нац. меншостей УСРР при ВУЦВК, Бюро в справах нац. меншостей ЦВК Молдав. АСРР. Діяв також підвідділ нац. меншостей Відділу агітації й пропаганди ЦК КП(б)У. Впровадження політики українізації здійснювали Комісія політбюро ЦК КП(б)У з українізації та Центр. комісія українізації рад. апарату при РНК УСРР. Зазначені органи влади активно діяли до поч.—серед. 1930-х рр., коли держ. нац. політика дедалі більше набуває характеру шовіністичного (див. Шовінізм) тиску щодо нац. меншостей. На сучасному етапі в Україні утворено спеціальні держ. органи влади, які мають забезпечувати нац.-культ. та ін. запити нац. меншин. У липні 1991 при КМ утворено К-т у справах національностей, на базі якого 1993 утворено Мін-во України в справах національностей та міграції. Після ліквідації зазначеного мінва та Ради в справах релігій при КМ України в лип. 1994 утворено Мін-во України в справах національностей, міграції та культів (від лют. 2002 — Держ. к-т України в справах національностей та міграції). Один зі структурних підрозділів Держ. к-ту — Управління в справах національностей. Літ.: Чирко Б.В. Національні меншини в Україні (20—30 роки. XX століття). К., 1995; Ковальчук О.П., Чирко Б.В. Національні меншини в Україні, 1920—1930-ті роки. К., 1996. Б.В. Чирко.
ні (з 1974). 1970 додатково було засновано 1 премію — за твори літ. й мист-ва для дітей і 4 — за створення підручників для вищих, серед. спец. та серед. навч. закладів. Рішення про присудження Д.п. СРСР здійснювали К-т з Ленінських і Д.п. у галузі науки й техніки і К-т з Ленінських і Д.п. у галузі літ., мист-ва та арх-ри при РМ СРСР. Їхні рішення оприлюднювалися в ЗМІ щорічно до 7 листоп. — річниці Жовтневої революції (див. Жовтневий переворот у Петрограді 1917). Разом із премією присвоювали звання «Лауреат Державної премії СРСР» з врученням диплому та почесного знака, на якому вказувався рік присудження премії. Дипломи та знаки лауреата Сталінських премій 1-го, 2-го, 3-го ст. (1940—52) було замінено на дипломи і почесні знаки лауреата Д.п. СРСР. Рішення К-ту про присудження Д.п. СРСР набирало чинності після затвердження його ЦК КПРС і РМ СРСР. Розмір премій — 5 тис. карбованців.
Ви переглядаєте статтю (реферат): «ДЕРЖАВНІ ОРГАНИ В СПРАВАХ НАЦІОНАЛЬНИХ МЕНШОСТЕЙ В УКРАЇНІ» з дисципліни «Енциклопедія історії України»