ДИПЛОМНІ КУРСОВІ РЕФЕРАТИ


ИЦ OSVITA-PLAZA

Реферати статті публікації

Пошук по сайту

 

Пошук по сайту

Головна » Реферати та статті » Фінанси » Фінансові піраміди

АО "МММ" Історія, наслідки та реклама
Історія АО "МММ"

«МММ» — радянське, потім російське акціонерне товариство, діяльність якого згодом була охарактеризована як фінансова піраміда, від якої постраждало по різних оцінках 10-15 мільйонів вкладників.
Засновники компанії: Сергій Мавроді, його брат Вячеслав Мавроді і Ольга Мельникова. Керівник — Сергій Мавроді. Сам Сергій Мавроді неодноразово заявляв згодом на суді і на слідстві, що два інших засновника були фігурами чисто номінальними і необхідними виключно для реєстрації компанії. Побічно це підтверджується тим фактом, що у кримінальній справі відносно МММ дійсно проходив тільки він один.
Назвою компанії стала абревіатура початкових букв прізвищ її засновників.

У 1989 році АО "МММ" реєструвалося в Ленінському виконкомі Москви як кооператив і почав свою діяльність з торгівлі імпортною оргтехнікою. В кінці 1991 року успіхи перших комерційних організацій в Росії привели до переорієнтації діяльності підприємства.
Як легальне комерційне об'єднання МММ було зареєстроване 20 жовтня 1992 року Хамовнічеською філією Московської реєстраційної палати за юридичною адресою: 109435, м. Москва, вул. Піроговська, б. 21.
Перший проспект емісії дозволяв випустити не більше 991 тис. акцій. Акції розходилися дуже швидко, і керівництво компанії спробувало зареєструвати другий проспект емісії, вже на мільярд акцій. Не маючи формальних підстав для відмови, Мінфін проте дозволу на емісію не видавав.
Намагаючись обійти обмеження на емісію акцій, Мавроді вводить в обіг так звані "квитки МММ", що не є формально цінними паперами. Крім зняття обмеження на емісію, цей маневр виводив папери МММ з-під дії закону про цінні папери. Вартість квитків МММ встановлювалася керівництвом компанії (власне, особисто Сергієм Мавроді) на підставі так званих самокотировок: ціни визначалися двічі в тиждень, причому не тільки поточні, але і «прогнозовані ціни» на два тижні вперед.
Акції що знаходилися одночасно з квитками МММ керівництво компанії активно перетворювало на цінні папери на пред'явника. Законодавство, що діяло на той момент, не передбачало обмеження терміну реєстрації цінних паперів, для придбання вкладником. Відмовившись викупляти зареєстровані акції, МММ розділив їх тим самим на дві групи: незареєстровані, які формально можна було продати компанії по призначеному нею курсу, і менш ліквідні зареєстровані, такі, що підкоряються законам ринку.
1 лютого 1994 р. акції поступили у вільний продаж. Продавалися вони за номіналом в одну тисячу рублів. В середньому за місяць оголошувана компанією ціна акції зростала приблизно удвічі. За півроку роботи (до 3 серпня 1994 року — дати арешту Мавроді) ціни виросли в 127 разів, а число вкладників компанії, по різним даним, досягло від 10 до 15 мільйонів чоловік. Мавроді до цього моменту контролював приблизно третину бюджету країни. Гроші не встигали рахувати, і їх рахували на «глаз», просто кімнатами. "12 кімнат.. 15 кімнат." Пізніше Мавроді признається, що сприймав до цього моменту Росію вже як пройдений етап, активно вивчав американське законодавство (що не перешкоджало, на його думку, створенню структур, аналогічних МММ), вів переговори з американськими банками і брокерськими і конторами і навіть першим в Росії купив за декілька мільйонів доларів суперкомп'ютер Cray Research Super Server 6400 для аналізу світових фондових ринків і управління своєю майбутньою імперією.
В середині липня 1994 року на телебаченні почала розгортатися "анти-МММ" кампанія. Що формально подавалася як кампанія сповіщення вкладників про небезпеку, в самому МММ вона розглядалася як підготовка великомасштабного наступу на фірму з боку держави. Ця кампанія дійсно спровокувала паніку. Виплати грошей тривали до 27 липня, після чого Мавроді своїм указом оголошує про зниження вартості акцій в 127 разів, знову до тих же тисячі рублів, з яких все 1 лютого і починалося. При цьому було заявлено, що ціни будуть рости тепер удвічі швидше, збільшуючись вчетверо кожного місяця. Фактично Мавроді провів перезапуск системи.
Цей захід повністю стабілізував ситуацію, і в МММ знову вишикувалися величезні черги на покупку акцій, що подешевшали, і квитків.
4 серпня 1994 р. Сергій Мавроді був арештований за несплату податків. Він негайно (з в'язниці) припинив діяльність МММ, оголосив про свій намір балотуватися в Державну Думу і почав свою передвиборну кампанію в Митіщах.
4 серпня 1994 р. співробітники московського управління податкової інспекції за допомогою Омону штурмом узяли центральний офіс МММ на Варшавському шосе, 26, провели там обшук і оголосили, що в ході своєї перевірки розкрили грубі порушення податкового законодавства, наказавши стягнути до бюджету 49,9 мільярдів рублів. (Сам Мавроді згодом неодноразово вказував на абсурдність цього звинувачення. "Якщо МММ піраміда, то з чого збиралися стягувати податки? З піраміди? Треба вже що-небудь одне вибрати: або піраміда, або податки".)
Біля центрального офісу МММ зібрався величезний натовп вкладників, стурбованих тим що відбувається, які зажадали від співробітників податкової служби або припинити "самоправство", або повернути їх накопичення. Коли інвестори, що розорилися, отримали відмову, почалися масові хвилювання. Люди спробували зайняти будівлю головного офісу МММ в надії повернути внески, але було вже пізно: вся фінансова документація і рахунки компанії були вилучені державними фінансовими наглядовими органами. Знаходяться свідки, що затверджують, що з чорного ходу офісу сімнадцять КАМАЗів вивезли при цьому всю готівку.
19 серпня 1994 р. тисячі обдурених вкладників прийшли до Білого дому і зажадали звільнити Сергія Мавроді, заарештованого раніше за підозрою в шахрайстві.
Під час проведення передвиборної кампанії МММ випустила квитки номіналом 20 квитків, що роздавались безкоштовно виборцям Мавроді. У жовтні того ж року Сергій Мавроді зареєстрований як кандидат в депутати, виходить на свободу і дійсно обирається депутатом Держдуми РФ.
У 1995 році Мавроді був позбавлений депутатського мандата (не недоторканності, а саме мандата! — безпрецедентний випадок, єдиний за всю історію існування Держдуми РФ).
АООТ "МММ" було визнане банкротом 22 вересня 1997 року. 22 липня 1998 року його конкурсним керівником був призначений Костянтин Глодєв (в даний час засуджений на 15 років за "шахрайство в особливо крупних розмірах").
У 1998 році Генеральна прокуратура РФ відновила проведення кримінальних справ відносно Сергія Мавроді, додавши звинувачення в шахрайстві.
Сам Мавроді ніколи не визнавав, що МММ була пірамідою і завжди указував на принципіальну відмінність створеної ним структури від всіх, "їй подібних". "МММ була штучно зруйнована властями. Всі останні зруйнувалися самі. У моїй кримінальній справі є звіти губернаторів президентові Єльцину, як йде операція по розвалу МММ. Куди вже далі-то?" Аналогічної ж точки зору дотримуються і деякі люди, що були в той період у влади і що добре знали ситуацію зсередини. Зокрема, депутат Держдуми РФ Олексій Мітрофанов.

Наслідки

•Піраміда «МММ» зробила сильний вплив на громадян Росії. 26 серпня 1994 року Фонд громадської думки провів Всеросійське опитування міського і сільського населення, поставивши громадянам два питання, що стосуються діяльності компанії «МММ». На питання: «У історії з акціями МММ керівництво АТ „МММ“ — це постраждала сторона або шахраї?» більше половини опитаних порахували керівництво компанії шахраями (56 %), причому підприємці частіше за респондентів інших груп називали АО «МММ» постраждалою стороною (20 %), а із-за скандалу з АО «МММ» кожен п'ятий почав гірше відноситися до ринкових реформ в Росії (20 %).
•Знаходячись в розшуку по лінії Інтерполу, Сергій Мавроді відкриває нову фінансову піраміду в Інтернеті — Stock Generation. (На себе Мавроді, із зрозумілих причин, оформити її не міг, тому формальним власником SG була сестра його дружини, 18-річна Оксана Павлюченко.) Жертвами його цього разу стали декілька мільйонів користувачів із США, Великобританії, Прибалтики і інших країн. Проте слід зазначити, що коли Комісія з цінних паперів США (SEC) спробувала пред'явити SG офіційні звинувачення, справу в суді Бостона вона програла, що є випадком абсолютно безпрецедентним. Формально SG — була просто гра. У неї була відповідна ігрова ліцензія і вона не порушувала законів, що стосувалися цінних паперів, (SEC не має юрисдикції в інших справах). Програвши справу в окружному суді, Комісія з цінних паперів США подала апеляцію і виграла процес в Апеляційному Суді Першого Округу. На підставі судового наказу, діяльність Stock Generation була зупинена.
•31 січня 2003 року Сергій Мавроді заарештований на орендованій квартирі в Москві. Арешт засновника фінансової піраміди відродив згаслі надії обдурених вкладників на хоч би часткову компенсацію втраченого. Як повідомив заступник міністра внутрішніх справ, начальник Слідчого комітету генерал-майор юстиції Віталій Мозяков, тільки в лютому 2003 року у відомство поступили близько чотирьох тисяч заяв від колишніх вкладників. По прогнозах генерала, число заявників може зрости до 100—150 тисяч чоловік.
•Основну кримінальну справу — по звинуваченню в шахрайстві — Слідчий комітет при МВС РФ порушив ще в 1995 році. За даними слідства, будучи творцем і керівником об'єднання «МММ», АОЗТ «МММ-фонд», «Банк МММ», чековий інвестиційний фонд «МММ-інвест», Мавроді в 1993—1995 роках шляхом шахрайства оволодів чужим майном. По різним оцінкам, від діяльності ВАТ «МММ», постраждалими вважаються більше 10 мільйонів чоловік, а збитки завдані ним оцінюється в декілька мільярдів доларів США. Зокрема, по оцінках Об'єднання вкладників вони складають близько $70-80 млрд.
•28 квітня 2007 року Сергій Мавроді визнаний винним в шахрайстві і засуджений на 4 роки 6 місяців тюремного строку (з яких на момент оголошення судового вироку він відсидів більше 4 років) та оштрафований на 10 тисяч рублів. Згідно статті 159 ч.3 Кримінального кодексу РФ, йому загрожувало до 6 років позбавлення волі. Сергій Мавроді вийшов на свободу 22 травня 2007 року.
•В ході попереднього слідства потерпілими визнано 10 тисяч 454 людини, проте по оцінках експертів, число обдурених вкладників складає від 10-ти до 15-ти мільйонів.
•Після краху «МММ» близько 50 приватних інвесторів покінчили життя самогубством. Сам Мавроді згодом неодноразово заявляв в своїх інтерв'ю, що якби їх було 50 тисяч або навіть 50 мільйонів, йому це було б абсолютно байдуже. «У мене є свої власні уявлення про добро і зло, і я їх наслідую».
•Успіх «МММ» викликав появу близько 1700 інших фінансових пірамід, таких як «Хопер-інвест», «Селенга», «Властіліна», «Телемаркет», «Гермес-фінанс», «Тибет», «Російська нерухомість», «Росич», Регіональний пенсійний фонд «Північ».
•В даний час Сергій Мавроді займається письменницькою діяльністю. У 2008 році вийшла його книга «Спокуса», написана їм ще у в'язниці.

Реклама «МММ»

У 1992—1994 роках на російському телебаченні розгортається активна рекламна кампанія АО «МММ». По всіх телеканалах щодня показуються рекламні відеоролики фінансової піраміди. Паралельно «МММ» випускає наочну агітацію — плакати з логотипом компанії і докладними поясненнями правил біржової гри.
Герої рекламних роликів АО «МММ» — самотня жінка Марина Сергіївна, простий росіянин Льоня Голубков, якого зіграв актор Володимир Сергійович Пермяков, його дружина Ріта Голубкова, що мріє про нові чоботи, машину і будинок в Парижі, подружжя пенсіонерів.
Ролики знімалися раз на місяць. За один знімальний день Пермяков отримував 200—250 доларів США, заробивши на рекламній кампанії фірми трикімнатну квартиру на околиці Москви. У 1994 він випускає книгу «Як я став Льонею Голубковим».
Основна музична тема реклам - «Рио-Рита».
Компанія «МММ» для залучення клієнтів проводила різні маркетингові акції. Так, в 1992 році «МММ» кілька разів на один день робила безкоштовним проїзд в Московському метрополітені. У 1993 році Сергій Мавроді привітав на Першому каналі з Новим роком росіян замість президента Єльцина.

Ви переглядаєте статтю (реферат): «АО "МММ" Історія, наслідки та реклама» з дисципліни «Фінансові піраміди»

Заказать диплом курсовую реферат
Реферати та публікації на інші теми: Аудит податкової звітності з податку на додану вартість сільськог...
Мета аудиту — перевірити правильність визначення податку з реклам...
Аудит прибуткового податку з доходів громадян
. ВИМОГИ МІЖНАРОДНИХ СТАНДАРТІВ ДО ОКРЕМИХ ЕТАПІВ І ПРОЦЕСІВ СТВО...
. Місце та роль комерційних банків на ринку цінних паперів. Профе...


Категорія: Фінансові піраміди | Додав: admin (17.05.2010)
Переглядів: 2411 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]

Онлайн замовлення

Заказать диплом курсовую реферат

Інші проекти




Діяльність здійснюється на основі свідоцтва про держреєстрацію ФОП