ГЛУХІВСЬКА ШКОЛА СПІВУ ТА ІНСТРУМЕНТАЛЬНОЇ МУЗИКИ — перший в Україні та Росії муз. навч. заклад, який готував півчих (партесного співу) і музикантів (гуслярів, бандуристів, скрипалів) для Придворної співацької капели у Санкт-Петербурзі. Розпорядженням Закордонної колегії царського уряду від 24 серп. 1730 Генеральній військовій канцелярії було вказано відкрити в м. Глухів «Школу співу та інструментальної музики» з учителями хорової справи та гри на муз. інструментах. Згідно з указом імп. Анни Іванівни від 14 верес. 1738, у шк. передбачався штатний розклад на 20 осіб: 17 учнів, 1 регент, 2 викладачі-інструменталісти. Основою навч. процесу стали традиції київ. партесного церк. співу. В 2-й пол. 18 ст. шк. координувалася президентом Малоросійської колегії П.Румянцевим (див. П.РумянцевЗадунайський), який запровадив до навч. процесу й танець. Період найбільшої активності шк. припадає на 1740—50-ті рр. Тут викладали досвідчені майстри муз. справи: регент Ф.Яворовський (1736—41), Н.Шолупіні, О.Брежинський, Ф.Негай (кін. 1750-х рр.), К.Каченовський (1754), С.Андрієвський (1758) та ін. Учнями були: В.Григор’єв (співав у капелі до 1741), І.Федоров (зарахований до хору 1746) та ін. Традиції шк. розвинули композитори Д.Бортнянський та М.Березовський, а також М.Полторацький, Г.Головня та ін. Відомі художники, вихідці з Г.ш.с. та і.м. — К.Головачевський, І.Саблучок, А.Лосенко. Ця школа була своєрідним культ. центром укр. і рос. муз. мист-ва 2-ї чв. і серед. 18 ст., де формувалися майбутні спеціалісти не тільки для творчих колективів С.-Петербурга і Москви, а й ін. міст України та Росії. Літ.: Майбурова К.В. Глухівська школа півчих XVIII ст. та її роль у розвитку музичного професіоналізму на Україні та в Росії. «Українське музикознавство», 1971, вип. 6; Іванов В.Ф. Співацька освіта в Україні. К., 1992; Корній Л.П. Історія української музи-
ки, ч. 1. К.—Х.—Нью-Йорк, 1996; Васюта О.П. Музичне життя на Чернігівщині у XVIII ст. — XIX ст.: Історико-культурологічне дослідження. Чернігів, 1997. М.В. Юр.
Ви переглядаєте статтю (реферат): «ГЛУХІВСЬКА ШКОЛА СПІВУ ТА ІНСТРУМЕНТАЛЬНОЇ МУЗИКИ» з дисципліни «Енциклопедія історії України»