ВОЄВОДСТВО — 1) адм.-тер. одиниця на укр. землях у складі Великого князівства Литовського (ВКЛ) та Корони Польської у 15—18 ст. Воєводська модель адм.-тер. устрою земель сформувалася в Польщі у 14 ст. і була поширена в Галицькій Русі та Зх. Поділлі згідно із привілеєм польс. короля Владислава ІІІ (лип. 1434). Створення Руського воєводства й Подільського воєводства та формування в них воєводських урядів і введення польс. права завершили процес інкорпорації цих укр. земель польс. короною. На укр. землях у складі ВКЛ перехідний період від давньорус. схеми адм.тер. устрою (землі та князівства) до польс. (воєводська) був довшим. Статус воєводства Київська земля отримала 1471 після ліквідації Київського князівства (див. Київське воєводство). Волинське воєводство та Брацлавське воєводство виникли в результаті проведення адм.-тер. реформи серед. 60-х рр. 16 ст., яка здійснювалась урядом ВКЛ згідно з рішеннями Віленського сейму 1565—66. Чернігівське воєводство було створене урядом Речі Посполитої 1635. Управляли В. воєводи: вони обіймали адм. та військ. владу, були членами королів. сенату (див. Сенат у Речі Посполитій) і головували на місц. шляхетських сеймиках. Разом з тим їхні повноваження істотно обмежувалися привілеями місц. шляхти. Більшою, ніж ін. воєводи, вагомістю своїх повноважень відзначався київ. воєвода. Після 1-го поділу Польщі 1772 (див. Поділи Польщі 1772, 1793, 1795) території Рус. воєводства (без Холмщини), Белзького воєводства та зх. регіонів Волин. і Подільського воєводств увійшли до складу Австрії. Управління краєм (названим Східною Галичиною) здійснювала ств. 1774 галицька придворна канцелярія, якій на місцях підпорядковувалися губернські управління. Київ., Волин., Брацлавське й Подільське воєводства збереглися до поч. 90-х рр. 18 ст. Після 2-го поділу Польщі 1793 вони увійшли до складу Російської імперії й були замінені Ізяславською губернією, Брацлавською губернією та Київським намісництвом; 2) адм.-тер. одиниця зх.-укр. земель, які 1921—39 перебували у складі Польщі (Львів., Терноп., Станіславське, Волин. воєводства).
593 ВОЄВОДСТВО
594 ВОЄННА
Літ.: Клепатский П.Г. Очерки по истории Киевской земли, т. 1. Одесса, 1912; Крикун М.Г. Поширення польського адміністративно-територіального устрою на українських землях. «Проблеми слов’янознавства», 1990, вип. 42; Його ж. Адміністративно-територіальний устрій Правобережної України в XV—XVIII ст.: Кордони воєводств у світлі джерел. К., 1993; Гурбик А.О. Правова культура на українських землях у складі Польської держави (XIV— XVIII ст.). В кн.: Польська культура в житті України: Історія. Сьогодення. (Матеріали II Міжнародної наукової конференції). К., 2000. А.О. Гурбик.
ратии. «Труды Института этнографии. Новая серия», 1960, т. 54; Аверкиева Ю.П. О месте военной демократии в истории индейцев Северной Америки. «Советская этнография», 1970, № 5; Морган Л.Г. Лига Ходеносауни, или ирокезов. М., 1983; История первобытного общества. Эпоха классообразования. М., 1988. А.В. Ніколова.
Ви переглядаєте статтю (реферат): «ВОЄВОДСТВО» з дисципліни «Енциклопедія історії України»