БЮДЖЕТ (від англ. budget — мішок скарбника) — 1) кошторис доходів і витрат, складений на певний термін. Розрізняють Б. держ., Б. місц., Б. сімейний і т.д. У Венеції (Італія) урядовий Б. відомий з 13 ст. (Bilanci), в Бур-
гундії (істор. область на сх. Франції) — з 15 ст. Заг.-європ. практикою держ. Б. стає протягом 16— 17 ст. Сучасні форми складання держ. Б. набули поширення в 19 ст. Від 1645 є відомості про держ. кошторис прибутків та видатків у Росії. Втім, колегії для кер-ва фінансовими справами країни були запроваджені Петром I лише 1718. У Гетьманщині фінансову реформу із запровадження Генеральної «щетної» комісії проведено за гетьманування Д.Апостола (1728). 1802 засновано Мін-во фінансів Російської імперії, що почало регулярно складати щорічні бюджети; 2) Б. часу — розподіл часу за видами процесів, що виконуються впродовж певного періоду (напр., доби) окремими особами, родинами або групами населення. Літ.: Слабченко М.Е. Организация хозяйства Украины от Хмельнищины до мировой войны, ч. 1, № 4. Одесса, 1925; Деркач Н.И., Гордеева Л.П. Бюджет и бюджетный процесс на Украине. Днепропетровск, 1995; Бродель Ф. Матеріальна цивілізація, економіка і капіталізм, XV—XVIII ст., т. 2. К., 1997; Єпіфанов А.О. та ін. Бюджет і фінансова політика України. К., 1997; Гвоздик-Пріцак Л. Економічна і політична візія Богдана Хмельницького та її реалізація в державі Військо Запорозьке. К., 1999. Д.С. Вирський.
«Бюлетень УРЕ». 1932, № 3. Обкладинка.
наприкінці 16 ст. чи навіть пізніше. Загальновживаним став у 18 ст. (витіснивши словосполучення «поважна людина»), остаточно його успіх закріпила Французька революція кінця 18 століття. Пов’язувався зі стилем життя, характерним для міськ. к-ри. В Україні словосполучення «поважна людина», очевидно, так і не було витіснено терміном «Б.» Нині термін зазвичай має позитивне (з наголосом на важливій істор. ролі Б. у творенні сучасного світу), хоча іноді й іронічне, смислове навантаження (про це свідчить, зокрема, і те, що й похідний від нього термін «бюргерство» вигідно відрізняється від спорідненого терміна «міщанство», останній має більш негативні нашарування, які асоціюються з обмеженістю, відсталістю тощо). Літ.: Вебер М. Протестантська етика і дух капіталізму. К., 1994; Зомбарт В. Буржуа: Этюды по истории духовного развития современного экономического человека. М., 1994; Бродель Ф. Матеріальна цивілізація, економіка і капіталізм, XV—XVIII ст., т. 3. К., 1998; Блок М. Феодальне суспільство. К., 2002. Д.С. Вирський.
Ви переглядаєте статтю (реферат): «БЮДЖЕТ» з дисципліни «Енциклопедія історії України»