«БРАТЕРСЬКА СПІВДРУЖНІСТЬ ВІЙСЬКОВОПОЛОНЕНИХ» («БСВ») — підпільна антифашист. орг-ція військовополонених Червоної армії (див. Радянська армія) у гітлерівській Німеччині в роки Другої світової війни. Ств. наприкінці 1942 — поч. 1943 у концентраційному таборі для рад. військовополонених Мюнхен—Перлах (р-н Мюнхена). Організаторами «БСВ» були рад. офіцери, що потрапили у полон після падіння Севастополя (див. Севастопольська оборона 1941— 1942) — полк. М.Тарасов, майори М.Конденко і К.Озолін, який став командиром орг-ції, та ін. Штаб «БСВ» установив зв’язки з ін. таборами військовополонених і остарбайтерів у Пд. Німеччині, з нім. антифашистами. Формами боротьби були акти саботажу на підпр-вах, втечі в’язнів із таборів. Було створено бойову орг-цію «БСВ», розроблено плани одно-
часного повстання в концентраційних таборах навколо Мюнхена, захоплення міста. Наприкінці 1943 гестапо натрапило на слід «БСВ», виявило все її кер-во, багатьох рядових членів. Усіх їх було страчено. 4 верес. 1944 в концтаборі Дахау були розстріляні останні 93 офіцери «БСВ». В.С. Коваль.
ючими листами. Згідно з постановою військ. суду, страчений у Луцьку. Через три роки за рішенням Луцького гродського суду його діти були піддані баніції, тобто оголошені поза законом. Літ.: Антонович В. Содержание актов о козаках на правой стороне Днепра (1679—1716). В кн.: Архив Юго-Западной России, ч. 3, т. 2. К., 1868; Акты о козаках (1679—1716). Там само; Lipinski W. Daniel Bratkowski. Kijоw, 1909; Сергієнко Г.Я. Визвольний рух на Правобережній Україні в кінці XVII і на початку XVIII ст. К., 1963; Величко С.В. Літопис, т. 2. К., 1991; Данило Братковський — поет і громадянин: Матеріали науково-краєзнавчої конференції, приуроченої 300-й річниці страти Данила Братковського (Луцьк, 22—23 листопада 2002 р.). Луцьк, 2002. В.В. Станіславський.
Ви переглядаєте статтю (реферат): ««БРАТЕРСЬКА СПІВДРУЖНІСТЬ ВІЙСЬКОВОПОЛОНЕНИХ»» з дисципліни «Енциклопедія історії України»