БЕРЛІНСЬКА (ПОТСДАМСЬКА) КОНФЕРЕНЦІЯ 1945 — переговори голови РНК СРСР Й.Сталіна,президентаСША Г.Трумена, прем’єр-міністра Великої Британії У.Черчілля (в ході конференції його замінив новий прем’єр-міністр К.Еттлі) про перехід Європи від війни до миру. Відбулася 17 лип. — 2 серп. у пригороді Берліна — Потсдамі. Центр. на конференції було питання про дальшу політику щодо Німеччини. Голови урядів трьох д-в ухвалили, що в період окупації, незважаючи на поділ Німеччини на чотири зони, вона розглядатиметься як єдине екон. й політ. ціле. В усіх окупованих зонах повинна провадитися одна політика щодо нім. нас., її метою проголошувалося цілковите роззброєння та демілітаризація Німеччини, ліквідація всіх нацистських і військ. орг-цій та інституцій, допомога нім. народові у створенні демократ. і миролюбної д-ви. В галузі економіки мали бути ліквідовані нім. монополії — картелі, трести, синдикати, вся пром-сть, здатна служити воєн. цілям. Конференція ухвалила, що засобом екон. роззброєння та демілітаризації Німеччини стануть репарації у вигляді демонтажу пром. підпр-в і передачі їхнього устаткування країнам, які найбільше постраждали від нім. агресії. Заг. суму репарацій визначено у розмірі 20 млрд дол. США. СРСР мав отримати половину цієї суми. Гол. воєн. злочинців — вище політ. та військ. кер-во нацистської Німеччини, винне у розв’язуванні агресії та порушенні міжнар. законів ведення війни, — було ухвалено передати Міжнар. військ. трибуналові. На конференції прийнято рішення про створення Ради міністрів закордонних справ для розробки проектів мирних договорів з Італією, Румунією, Болгарією, Угорщиною, Фінляндією, Німеччиною. Конференція ухвалила передати Польщі сх. тер. Німеччини
до річок Одер та його прит. Нейсе. Сх. Пруссію було поділено між Рад. Союзом і Польщею. Велика трійка ухвалила, що в країнах Сх. Європи мають відбутися вільні демократ. вибори. Рад. Союз порушив цю ухвалу, встановивши в Сх. Європі владу комуніст. режимів. Особливо серйозним було порушення Рад. Союзом рішень конференції щодо нім. питання. Уже 1946 в рад. зоні Німеччини була створена т. зв. нар. поліція, котра жила у казармах і була по суті новою нім. армією. Літ.: Дипломатический словарь, т. 2. М., 1950. В.С. Коваль.
Ви переглядаєте статтю (реферат): «БЕРЛІНСЬКА (ПОТСДАМСЬКА) КОНФЕРЕНЦІЯ 1945» з дисципліни «Енциклопедія історії України»