АРХЕОЛОГІЧНІ ІНСТИТУТИ в Києві та Одесі (1917—24) — наук.-навч. «корпорації», вищі навч. багатопрофільні заклади для підготовки археологів, архівістів, му-
зеєзнавців, бібліотекознавців та етнографів. Відомі Київ. археол. ін-т (КАІ, 1917—24) та Одес. археол. ін-т (ОАІ, 1922—24). Ідея створення на теренах України археол. ін-ту виникла наприкінці 19 ст., проте була втілена в життя лише за доби української революції 1917—1921. Першим після тривалого підготовчого періоду восени 1918 (дозвіл отримано 1917) на правах приватного навч. закладу з двома від-нями (археол. з історією мист-в та археогр.) створено КАІ на чолі з проф. М.Довнар-Запольським (його наступниками на посаді ректора стали М.Гуля, С.Маслов, Ф.Шміт), незмінним ученим секретарем була Н.Полонська-Василенко. У лип. 1920 закрито як самостійний навч. заклад, підпорядковано ВУАН, піддано кільком реформуванням. З осені 1921 навчання відновилося на археол.-мистецтвознавчому, істор.-літ., згодом — етногр. віднях. 15 листоп. 1922 колегія Головпрофосу надала ін-ту статус Київ. археол. курсів при н.-д. каф-рі мистецтвознавства з платним навчанням. У серп. 1924 ін-т ліквідовано. Впродовж існування КАІ в ньому постійно змінювалися не лише кількість від-нь, а й концепція його діяльності: з двох перших від-нь спочатку виокремився від. історії мист-в, пізніше було створено етногр. від-ня. До ін-ту (дійсними слухачами) приймали юнаків і дівчат, що закінчили вищий навч. заклад або навч. на останніх курсах. На 1-му курсі студенти слухали лекції, на 2-му — працювали за семінарською системою, третій рік призначався для написання дисертації та захисту її перед наук. радою ін-ту. Викладали: М.Довнар-Запольський, С.Маслов, Ф.Шміт, В.Базилевич, О.Грушевський, В.Романовський, В.Кордт, М.Біляшівський та ін., навч. майбутні відомі учені Л.Динцес, М.Новицька, Н.Коцюбинська та ін. ОАІ відкрито у серп. 1921 (ректор Ю.Оксман, проректор — С.Дложевський), згідно з рішенням Одес. губпрофосу, як вищий наук.-навч. та професійно-тех. заклад з трирічним курсом навчання для «наукової і практичної» підготовки архівістів, музеєзнавців та культурологів. Викладачами на двох від. ін-ту (археол. і археогр.) були професори Б.Варнеке, Р.Волков, М.Болтенко, О.Шпаков та ін. Серед студентів ін-ту — майбутні акад.
М.Алексєєв, проф. С.Брейбурт, І.Троїцький та ін. Здійснено один випуск. 1924 ОАІ розформовано в зв’язку з рішенням створити на базі Одес. ін-ту нар. освіти музейно-бібліотечно-архів. ф-т.
Ви переглядаєте статтю (реферат): «Археологічні інститути в Києві та Одесі (1917—24)» з дисципліни «Енциклопедія історії України»