КОНСТАНТИН IХ Мономах (бл. 1000 — 07.01.1055) — представник знатного сенаторського роду Мономахів, імператор Візантії (12 черв. 1042 — 7 січ. 1055) у співправлінні з останніми представницями Македонської династії Зоєю і Феодорою. Його правління було часом громадян. воєн, активних набігів на Візантію печенігів і турків-сельджуків, від яких війська К. IХ зазнавали поразок. 1043 відбувся воєн. конфлікт з Київською Руссю, викликаний, за офіц. даними, вбивІмператриця Зоя, дружина Константина IX Мономаха. Деталь мозаїки з собору св. Софії у м. Константинополь (з 1453 — м. Стамбул).
Константин IX Мономах, Зоя і Феодора. Мініатюра. Слова Іоанна Златоуста. Константинополь. 1042—1050.
ством на ринку Константинополя знатного «руса». Частина істориків причиною конфлікту 1043 вважає намагання К. IХ розпустити корпус найманців із варягів та русів. Флот русів на чолі з сином. Ярослава Мудрого Володимиром був розбитий, ч. дружини з воєводою Вишатою три роки перебувала в полоні. Але вже 1046—47 між К. IХ і Ярославом Мудрим укладено союз, який закріплено шлюбом (у джерелах Візантії про цей шлюб немає, однак, жодних згадок) родички (за деякими да-
ними — доньки) імператора з Всеволодом Ярославичем. Син від цього шлюбу Володимир Всеволодович отримав у спадок прізвище Мономах (див. Володимир Мономах). З цим шлюбом пов’язана й легенда про «дари Мономаха», яка 16 ст. увійшла до Третього Риму концепції. Літ.: Брюсова В.Г. К вопросу о происхождении Владимира Мономаха. «Византийский временник», 1968, т. 28; Пселл М. Хронография. М., 1978; Синицына Н.В. О происхождении понятия «шапка Мономаха». В кн.: Древнейшие государства на территории СССР. М., 1989. А.Г. Плахонін.
Ви переглядаєте статтю (реферат): «КОНСТАНТИН IХ» з дисципліни «Нарис історії України»