Неспроможність ціноутворення в умовах адміністративно – командної економіки
В умовах адміністративно-командної економіки ціноутворення ігнорувало об'єктивні економічні закони ринкової економіки, мало, як правило, відбиток суб'єктивізму і волюнтаризму. Насамперед це виявилось у відриві цін багатьох товарів від їхньої суспільне необхідної вартості, що призводило до необгрунтованої збитковос- 184
ті виробництва, зростання дотацій у цінах виробника і споживача. Ціни не були вільними, тобто розміри їх залежали переважно від “команд зверху”, вони ігнорували попит і пропозицію. А тому ціни перестали давати об'єктивну характеристику стану економіки, втратили роль економічних орієнтирів її розвитку. Отже, відсутність вільних цін породжувала економіку кривих дзеркал, що не давало змоги ефективно регулювати виробництво, більш повно задовольняти потреби населення. Значною мірою у ціноутворенні переважали перерозподільні процеси. Ціни носили, як правило, затратний характер і не сприяли ресурсозбереженню. Штучне зниження або збільшення цін державою, жорсткий контроль за ними підривало інтереси як виробників, так і покупців, негативно позначалось на економіці. Оскільки підприємства не мали права змінювати ціни на товар, вони ухилялись від виробництва нерентабельних виробів (через низькі ціни) і збільшували випуск високоприбуткової продукції. Час переконливо довів, що в умовах адміністративно-командної економіки ніякі реформи ціноутворення не дають позитивних результатів. Необхідний перехід до ринкової економіки.
Ви переглядаєте статтю (реферат): «Неспроможність ціноутворення в умовах адміністративно – командної економіки» з дисципліни «Основи економічної теорії»