Основними узагальнюючими показниками використання основних фондів є фондовіддача і фондомісткість. Фондовіддача визначається як відношення обсягу виробленої продукції до середньої вартості основних виробничих фондів і показує, скільки продукції одержує підприємство з кожної гривні, вкладеної в основні фонди. Фондомісткість –– показник, зворотній фондовіддачі, він характеризує величину основних промислово-виробничих фондів, що приходиться на 1 грн. продукції. Показник фондовіддачі може визначатися по основним виробничим фондам і по їх активній частині. Для узагальненої характеристики ефективності використання основних фондів служать також показники рентабельності основних фондів (відношення прибутку до середньої вартості основних виробничих фондів), питомі капітальні вкладення на 1 грн. приросту продукції. В процесі аналізу вивчається динаміка цих показників. Динаміка показника фондовіддачі за ряд років дозволяє виявити, наскільки доцільними були капітальні вкладення в основні фонди з погляду випуску продукції. Відносний приріст випуску продукції повинний, як правило, перевищувати відносний приріст основних фондів. Приклад загального аналізу фондовіддачі і фондомісткості продукції наведений в табл. 5.4.
Таблиця 5.4
Загальний аналіз показників, що характеризують ефективність використання ОВФ
№ п/п Показники Факт попере-днього року Звітний рік Абсолютне відхилення факту звітного року від Факт звітного року у % до
план факт факту попере-днього року плану факту попере-днього року плану 1 Обсяг товарної продукції, тис. грн. 12840,4 13522,1 10110,2 –2730,2 –3411,9 –21,3 –25,2 2 Середньорічна вартість ОВФ, тис. грн. 2050,1 2043,6 2028,9 –21,2 –14,7 99,0 99,3 3 Фондовіддача, грн./грн. 6,26 6,62 4,98 –1,28 –1,64 79,6 75,2 4 Фондомісткість, грн./грн. 0,160 0,151 0,201 0,041 0,050 125,6 133,1
Із наведених розрахунків можна зробити висновки, що фондовіддача у звітному році значно знизилась порівняно з фактори попереднього року (на 1,28 грн./грн. або на 20,4%) та порівняно із планом (на 1,64 грн./грн. або на 24,8%). Відповідно суттєво зросла фондомісткість продукції. Така динаміка показників фондовіддачі і фондомісткості продукції свідчить про зниження ефективності використання основних виробничих фондів, тому необхідно з’ясувати, за рахунок яких факторів мало місце погіршення показників, що розглядаються. На рівень фондовіддачі впливають багато факторів, тому можна використовувати різні факторні моделі аналізу цього показника. Можна розглянути модель, де на рівень фондовіддачі впливають наступні фактори: зміна обсягу виробництва в натуральному виразі, середньої оптової ціни, середньорічної вартості ОВФ. Вплив обсягу виробництва в натуральному виразі (∆fв) визначається по формулі:
; (5.14)
вплив зміни середньої вартості ОВФ (∆fф)
. (5.15)
Обсяг виробництва і середня вартість ОВФ відносяться до кількісних показників, ціна продукції –– це якісний показник, тому вплив фактору зміни ціни на фондовіддачу (∆fц) розраховується в останню чергу.
, (5.16) де Вф, пл –– фактичний, плановий обсяг виробництва, нат. од.; Цф, пл –– фактична, планова ціна продукції, грн.; –– фактична, планова середня вартість ОВФ, грн.
Розрахунок впливу факторів на зміну фондовіддачі здійснюється на основі даних табл. 5.4 (порівнюються планові і фактичні дані звітного року). Середня оптова ціна продукції визначається за даними табл. 4.5 і становить: фактична ціна 1т СМЗ – 1426 грн./т (10110,2/7088,4) планова ціна 1т СМЗ – 1,386 грн./т (13522,1/9754,9) ∆fВ = – = – 1,81 (грн./грн.); ∆fф = – = 0,03 (грн./грн.) ∆fц = – = 0,14 (грн./грн.). Сумарний вплив факторів становить: – 1,81 + 0,03 + 0,14 = – 1,64 (грн./грн.) Вплив факторів у відносному виразі буде дорівнювати: ∆fВ% = х 100 = – 27,3 (%); ∆fф% = х 100 = 0,4 (%); ∆fц% = х 100 = 2,1 (%). В результаті дії усіх факторів фондовіддача змінилась на 24,8% (– 27,3 + 0,4 + 2,1). Таким чином, можна зробити висновки, що найбільш суттєвий негативний вплив на показник, що досліджується, мало зниження обсяг виробництва СМЗ у натуральному виразі. В результаті дії цього фактору фондовіддача знизилась на 27,3%. Останні два фактори хоч і позитивно вплинули на показник фондовіддачі, але їх дія незначна (0,4% та 2,1%). Поліпшення використання основних виробничих фондів може бути досягнуто за рахунок, в першу чергу, збільшення виробництва СМЗ. Як вже відмічалось, основна причина невиконання плану з обсягу виробництва – недостатнє постачання основної сировини, тому необхідно проведення маркетингових досліджень ринку сировинних ресурсів. Підприємству також треба приділити увагу оновленню асортименту СМЗ з метою розширення ринку збуту продукції. Доцільно також оцінити вплив на рівень фондовіддачі ефективності використання машин і устаткування, питомої їхньої ваги в загальній вартості основних фондів, зміни рівня матеріальних витрат і зміни випуску продукції з однієї гривні вартості машин і устаткування. Для оцінки впливу цих факторів на рівень фондовіддачі використовується прийом розширення. В факторну модель визначення фондовіддачі додатково вводяться показники: товарна продукція за відрахуванням матеріальних витрат і середня вартість машин і обладнання.
, (5.17) де f –– фондовіддача; V –– товарна продукція; V' –– товарна продукція за відрахуванням матеріальних витрат; –– середня вартість машин і обладнання; –– коефіцієнт матеріальних витрат (відношення товарної продукції до товарної продукції за відрахуванням матеріальних витрат); –– випуск продукції з однієї гривні вартості машин і обладнання; –– питома вага машин і обладнання в загальній вартості ОВФ.
Позначивши наведенні останні три показники таким чином: = а; = b; = d, формула визначення фондовіддачі буде мати наступний вигляд:
f = а х b х d.
Далі, використовуючи метод ланцюгових підставок, здійснюються розрахунки для оцінки впливу цих факторів на зміну рівня фондовіддачі. Фондовіддача багато в чому залежить від досягнутого рівня продуктивності праці і його фондоозброєності. Оптимальне співвідно-шення темпів їхнього росту –– обов'язкова умова підвищення ефективності використання основних фондів. Динаміка продуктивності праці, фондоозброєності і фондо-віддачі –– процеси, залежні один від іншого, тому усі фактори, що впливають на продуктивність праці, одночасно впливають і на фондовіддачу. Єдність цих показників може бути продемонстрована за допомогою наступної формули:
, (5.18) де ПП –– продуктивність праці; ФО –– фондоозброєність праці.
У ході аналізу необхідно вивчати співвідношення темпів росту цих показників у динаміку, і на цій основі зробити висновки про характер розвитку підприємства і рівень використання ресурсів. Якщо темпи росту продуктивності праці випереджають темпи росту фондоозброєності праці, то це веде до підвищення фондовіддачі, що характерно для виробництва, що розвивається інтенсивно. Перевищення темпів росту фондоозброєності над темпами росту продуктивності праці знижує фондовіддачу, що типово для екстенсивного шляху розвитку. За результатами аналізу забезпеченості підприємства основними фондами й ефективності їхнього використання повинні бути розроблені конкретні заходи, спрямовані на поліпшення структури основних фондів на окремих ділянках виробництва за рахунок введення в експлуатацію більш прогресивної техніки, поліпшення використання наявного парку устаткування, підвищення фондовіддачі.
Ви переглядаєте статтю (реферат): «Аналіз ефективності використання основних засобів» з дисципліни «Економічний аналіз»