Дохідність залученого капіталу (ROCE), або облікова став-ка дохідності, широко застосовується як показник ефективності. Керівники використовують багато різних коефіцієнтів для оцінки успішності підприємницької діяльності. Коефіцієнти пропонують емпіричні правила, які допомагають керівникам у: • порівнянні результатів поточного року з результатами минулого року; • зіставленні результатів діяльності підприємства з результа-тами діяльності конкурентів; • порівнянні фактичних показників діяльності з плановими; • розробці фінансових планів. Немає сенсу використовувати показник дохідності на залуче-ний капітал, який є лише емпіричним правилом, при прийнятті рішень стосовно прийняття чи неприйняття проекту. Дохідність залученого капіталу — це просто величина балансового прибутку у відсотках щодо суми залученого капіталу. Коефіцієнт ігнорує грошові потоки, їх розподіл у часі та ризик. У табл. 3.3 наведено приклад розрахунку дохідності (ROCE).
Таблиця 3.3 ПОКАЗНИКИ ROCE І EPS Показники 1-й рік 2-й рік Чистий грошовий потік 60 60 Амортизація 50 50 Балансовий прибуток 10 10 Залучений капітал (середнє значення) 75 25 ROCE 13,3 % 40 % Кількість акцій 100 100 EPS 0,1 0,1
Річний грошовий потік становить 60 грн. Беручи до уваги, що початкова ін-вестиція реалізується рівномірно, сума амортизації у перший рік дорівнювати-ме 50 грн. і 50 грн. — у другий рік. Балансовий прибуток таким чином становитиме 10 грн. щороку. Сума залученого капіталу у розмірі 100 грн. зменшиться до 50 грн. на кінець першого року і до нуля — на кінець другого року. Середня величина залу-ченого капіталу на кінець першого року становитиме 75 грн. і 25 грн. — на кінець другого року. Розрахунки показують, що проект забезпечує дохідність залученого капіталу: 13,3 % — у першому році; 40 % — у другому. Отримані результати не дають відповіді на запитання щодо прийняття чи неприйняття інвестиційного проекту, оскільки не дано відповіді, чи дійсно цей проект створює багатство.
Ви переглядаєте статтю (реферат): «Дохідність залученого капіталу» з дисципліни «Інвестиції»