Аналіз фінансової міцності банку за доходом і прибутком
Певні співвідношення доходів і витрат банку дають змогу визначити його фінансову міцність. Аналіз фінансової міцності ґрунтується на розподіленні витрат банку за ознакою їх залежності від обсягів діяльності. Згідно з цим витрати поділяють на умовно-змінні та умовно-постійні. Умовно-змінні — це витрати, які залежать від обсягу, видів та строків залучених коштів, від кількості послуг, отриманих від контрагентів тощо. До них належать процентні, комісійні, інші банківські та небанківські операційні витрати. Умовно-постійні — це витрати, які меншою мірою залежать від зміни обсягу операцій. До них належать витрати на утримання основних засобів та нематеріальних активів, деякі господарські витрати, витрати на утримання адміністративно-управлінського персоналу, амортизаційні відрахування тощо. Поділ витрат на умовно-змінні та умовно-постійні дає змогу виділити і залучити до аналізу категорію проміжного доходу. Проміжний дохід визначається як різниця між загальними доходами банку та умовно-змінними витратами: ПД = Д-ВЗМІН,
де ПД — проміжний дохід; Д — загальні доходи банку; В3мін — умовно-змінні витрати. В іншій інтерпретації проміжний дохід можна розглядати як суму постійних витрат і прибутку банку. Виходячи з того, що доходи банку спрямовуються на відшкодування витрат (умовно-змінних та умовно-постійних) і утворення прибутку, можна записати: Д = Взмін + Впост + П, де Впост — умовно-постійні витрати; П — прибуток банку до оподаткування. Таким чином, згідно з наведеним вище рівнянням: ПД = Впосг + П.
Виходячи з цього рівень фінансової міцності банку можна визначити за коефіцієнтом безпеки (КБ):
Отже, рівень фінансової міцності банку буде тим вищий, чим меншою буде частка проміжного доходу, необхідна банку для відшкодування своїх умовно-постійних витрат. Інакше кажучи, рівень фінансової міцності банку перебуває у зворотній залежності від рівня умовно-постійних витрат у загальному доході банку. Це означає, що нормальний розвиток комерційного банку сприяє підвищенню його фінансової міцності, адже зростання обсягів діяльності за цих умов сприятиме збільшенню доходів. Що ж до умовно-постійних витрат, то вони залишаться незмінними, оскільки не залежать від обсягів діяльності комерційного банку. Тобто рівень умовно-постійних витрат відносно доходів знизиться, спричинивши підвищення рівня фінансової стійкості банку. Скориставшись попередніми даними щодо доходів і витрат, можна легко обчислити рівень фінансової міцності банку та оцінити його зміну в досліджуваному періоді. Якщо постійні витрати банку у звітному та попередньому році становлять відповідно 23 176 тис. грн і 24 094 тис. грн, коефіцієнт безпеки банку дорівнюватиме:
Зміна за період становить 6,92 підпункти. Розрахунки вказують на те, що в аналітичному періоді рівень фінансової міцності банку збільшився, перш за все внаслідок збільшення обсягів та ефективності його діяльності. На завершення аналізу фінансової міцності можна визначити «межу» безпеки (МБ) банку й оцінити її динаміку в досліджуваному періоді: МБ = Д-ПДМІН.
Скориставшись наведеними вище даними, отримаємо: МБі = 83 602 - 23 176 = 60426 тис. грн; МБ0 = 69 540 - 24 094 = 45446 тис. грн. Відбулися зміни на користь банку: у звітному періоді межа безпеки поширилась на 14 890 тис. грн. За результатами обчислень можна зробити висновок щодо високого рівня фінансової міцності банку.
Ви переглядаєте статтю (реферат): «Аналіз фінансової міцності банку за доходом і прибутком» з дисципліни «Аналіз банківської діяльності»