Підходи світової та вітчизняної практики нагляду за банківським кредитним ризиком
Сутність банківського нагляду за конкретним видом ризику, притаманного діяльності банку, полягає в якісній оцінці кожного з етапів процесу управління ним: заходи попередження ризику, оцінка ризику, прогнозування ризику, шляхи мінімізації ризику, страхування ризику. Так, заходи попередження кредитного ризику включають: 1) підбір, оцінку та мотивацію кредитних менеджерів банку; 2) удосконалення кредитної діяльності банку (додаток Е); 3) користування базою даних про позичальників. При підбиранні кредитних працівників слід врахувати психологічну теорію особистого співвідношення прийнятого ризику та очікуваного доходу. Для підбирання персоналу застосовують співбесіди, заповнення біографічної анкети, соціально-психологічне тестування; а в процесі роботи — атестацію та мотивацію, суть якої полягає у виплаті заробітної плати за обгрунтованою системою преміювання кредитних менеджерів. Це формує почуття задоволеності своєю роботою і стимулює працювати більш старанно та відповідально.
Банківський нагляд
167
Рис. 9. Матриця психологічної класифікації кредитних працівників Більшість банків країн світу обмінюються інформацією про позичальників через кредитні бюро. Національним банком України в рамках виконання своєї основної функції — забезпечення надійності банківської системи (ст. 6 Закону України «Про Національний банк України») для зменшення кредитних ризиків створено за участю банків єдину інформаційну систему обліку позичальників, які мають прострочену заборгованість за банківськими кредитами (ЄІС «Реєстр позичальників»). Ця інформація становить банківську таємницю. Нею можуть користуватися банки та їх філії за умови укладення договору з Національним банком про інформаційно-довідкове обслуговування. На сьогодні в ЄІС «Реєстр позичальників» беруть участь 128 банків, яким належить 75% від усіх банківських активів. Загальна сума простроченої заборгованості за банківськими кредитами, що обліковується у цьому реєстрі, становить 4,38 млрд грн — це близько 1% від сумарних активів банківської системи України.
Ви переглядаєте статтю (реферат): «Підходи світової та вітчизняної практики нагляду за банківським кредитним ризиком» з дисципліни «Банківський нагляд»