Для підвищення ступеня об’єктивності та якості процедури прийняття рішення доцільно враховувати думки кожного з екс-пертів, що входять в експертну раду. Розрахунок агрегованої оці-нки у випадку залучення до експертної ради Т експертів, які ма-ють різну компетентність (кваліфікацію), здійснюється за фор- мулою:
де ― результат порівняння t-м експертом елементів — «на-щадків» та відносно «батьківського» елемента ; ― ваговий коефіцієнт пріоритету (компетентності) експерта, що входить у раду Обчислити коефіцієнти компетентності експертів можна на основі інформації, яку містять вектори вагових коефіцієнтів:
(вектор розраховується на основі аналізу матриці попарних порівнянь яка заповнена на підставі суджень t-го експерта, ). Інформацію, яку містять вектори зведемо у табл. 5.3. Таблиця 5.3 Експерти експерт 1 … експерт … експерт … … … … … … … … … … … … … … … … … … 1 … 1 … 1 Алгоритм обчислення коефіцієнтів компетентності експертів має вигляд рекурентної процедури [83]:
Обчислення починають для s = 1, вибираючи при цьому за по-чаткові наближення значень коефіцієнтів компетентності вели-чини:
Тоді групові оцінки вагових коефіцієнтів пріоритету об’єктів (елементів (і + 1)-го рівня ієрархії) першого наближення дорів-нюють середнім арифметичним значенням оцінок експертів:
Далі обчислюється:
а також перші наближення щодо значень коефіцієнтів компетен-тності експертів (перша ітерація):
Використовуючи перші наближення коефіцієнтів компетент-ності, можна повторити весь процес обчислень і дістати другі на-ближення (друга ітерація) На s-й ітерації отримує-мо оцінки Якщо на -й ітерації дістанемо, що
(де задається наперед), то вважатимемо, що подальші обчи-слення (ітерації) не дають істотного уточнення. Отже, оцінки вектора коефіцієнтів експертів стабілізувались, а тому можна вважа-ти, що
Зауваження 5.3. До роботи в експертній раді можуть залуча-тись фахівці, різні за професією (наприклад, управлінці, маркето-логи, аналітики та ін.) та кваліфікацією. На якість інформації (що її містять матриці попарних порівнянь) впливає міра компетент-ності експертів щодо аналізованої проблеми (елементи -го рівня ієрархії, ) і критерію (елементи ), відносно якого здійснюється цей аналіз. Тому оцінку вектора компетент-ності експертів (і на його основі — урахування їхніх думок) не-обхідно здійснювати щоразу після побудови ними відповідних матриць попарних порівнянь.
Ви переглядаєте статтю (реферат): «Урахування (суджень) кількох експертів» з дисципліни «Ризикологія в економіці та підприємстві»