Встановлення тривалості життєвого циклу операційної системи
Вступ Нормування показників надійності (установлення кількісних і якісних вимог щодо надійності) містить у собі вибір унормованих показників, обчислення і техніко-економічне обґрунтування їх значень для операційної системи в цілому і її підсистем. Крім того, формулюються критерії (або один узагальнюючий критерій) низької ефективності чи граничного стану системи (IV етап життєвого циклу, рис. 2.9), формулюються вимоги стосовно точності і вірогідності вихідних даних, тобто інформаційного ресурсу як вхідного, так і вихідного, а також визначаються методи підтримки високої поточної ефективності системи і її контролю на всіх стадіях життєвого циклу. Особливу увагу у ході нормування показників надійності операційної системи слід звернути на коректний добір як номенклатури, так і їх чисельних значень, оскільки помилки можуть призвести до вибору неправильних технічних рішень з подальшими техніко-економічними наслідками. Не слід забувати про те, що нормування показників надійності на етапі проектування операційної системи або перегляд їх у 229
О. М. Сумець Основи операційного менеджменту
процесі її функціонування є процедура узгодження інтересів споживачів сформованого або на стадії утворення ринку і, власне, системи за наявності вимог, установлених різними нормативними актами, стандартами, технічними умовами і, нарешті, «законами самого ринку». При цьому випливає, крім всього іншого, необхідність враховувати обмеження на вартість товару (послуг) і терміни, на сировинну і технологічну базу, на виробничий цикл тощо. Під час вибору номенклатури показників надійності необхідно враховувати такі параметри: N призначення і вид операційної системи; N ступінь її відповідальності; N режим її функціонування (ступінь інтенсивності її використання за призначенням, очікувані перевантаження в системі); N мінливість зовнішнього середовища; N характер збоїв у системі і можливі наслідки цього. Тому сформулюємо основні вимоги до нормованих показників надійності операційної системи: а) загальне число нормованих показників повинно бути мінімальним; б) нормовані показники повинні мати простий фізичний зміст; в) можливість розрахункового оцінювання кожного показника як на стадії проектування, так і на всіх стадіях життєвого циклу операційної системи. Всі ці вимоги сукупно задовольнити нелегко. Однак ситуація трохи полегшується тим, що, по-перше, більшість показників надійності позв’язані між собою аналітичними співвідношеннями. По-друге, за наявності додаткової інформації одні показники можуть бути перераховані на інші. Так, наприклад, якщо поточна ефективність операційної системи за одиницю календарного часу постійна, то загальна ефективність дорівнює останній, помноженій на період життєвого циклу системи.
Ви переглядаєте статтю (реферат): «Встановлення тривалості життєвого циклу операційної системи» з дисципліни «Операційний менеджмент»