Трактування понять «операційна функція» й «операційна стратегія»
Для правильного розуміння терміну «операційна функція» доцільно звернутися до визначень «функція» і «операційний». Функція (від лат. functio — виконання, закінчення) позначає величину, що змінюється разом із незалежною змінною величиною (аргументом). Також даний термін можна трактувати як явище, що залежить від іншого і змінюється синхронно з ним. «Операційний» — той, що стосується операції. Таким чином поняття «операційна функція» має тлумачитися як дія, яка стосується забезпечення (виконання) операції. Щодо операційної системи підприємства (організації), то операційна функція буде характеризувати дії, внаслідок яких продукується товар, надаються послуги, виконуються роботи. Мета керування будь-яким об’єктом, будь-якою системою передбачає, що з усіх можливих рішень було знайдено 27
О. М. Сумець Основи операційного менеджменту
найоптимальніше. Стосовно підприємств, фірм таке рішення буде спрямоване, насамперед, на відпрацьовування і взаємозв’язування комплексу дій як безпосередньо на підприємстві, так і в зовнішньому оточенні. Тут доречно наголосити на необхідності оптимізувати операційну функцію. Операційна функція є основою будь-якої організації і взаємодіє з усіма можливими функціями. Під час дослідження операційної функції перевагу віддають системному підходу, коли діяльність будь-якого одного структурного підрозділу організації впливає на роботу решти. Тому для відпрацьовування операційної функції необхідно визначити всі найбільш вагомі взаємозв’язки й встановити їхній вплив на стратегію і стан усієї організації. До того ж варто враховувати те, що операційна функція повністю залежить від зовнішнього середовища, чим і визначаються її форма і зміст. Ефективність процесу керування організацією, розглянутого як сукупність дій, цілковито залежить від правильності вибору операційної стратегії. Якщо операційна функція не має чітких і досяжних цілей, то вона, як і організація в цілому, незабаром почне вироджуватися, тобто буде нездатна протистояти конкуренції. Природнім є твердження, що «без ефективної і раціонально організованої операційної функції жодна організація не може втримати за собою лідерства на ринку, оскільки вона програє у швидкості доставки, ціні, якості, або по всіх трьох показниках» (Лес Гелловей, 2001). Очевидно, операційна функція є одним з основних інструментів формування і виконання операційної стратегії, що визначає, як керувати ключовими організаційними ланками операційної системи, а також як забезпечувати виконання стратегічно важливих оперативних завдань (купівля матеріалів, керування запасами, ремонт, транспортування, рекламні кампанії). Тільки поєднання операційної функції й операційної стратегії є ключем до успішного досягнення місії організації.
Ви переглядаєте статтю (реферат): «Трактування понять «операційна функція» й «операційна стратегія»» з дисципліни «Операційний менеджмент»