ДИПЛОМНІ КУРСОВІ РЕФЕРАТИ


ИЦ OSVITA-PLAZA

Реферати статті публікації

Пошук по сайту

 

Пошук по сайту

Головна » Реферати та статті » Психологія » Фізіологія і психологія праці

Сутність методики інтегральної бальної оцінки важкості праці
Практичне застосування методики оцінки важкості праці за інтегральним критерієм функціонального стану організму працівника становить значні труднощі. Тому на основі встановлених емпіричним шляхом причинно-наслідкових залеж-ностей між факторами трудового процесу і умов праці та функці-ональним станом організму працівника було розроблено методи-ку інтегральної бальної оцінки важкості праці.
Для кількісної оцінки важкості праці використовується спеці-альна Карта умов праці на робочому місці. У ній, крім характери-стики галузі, підприємства, цеху, професії, розряду роботи, типу організації виробництва, кількості робітників, у тому числі жі-нок, зайнятих на аналогічних роботах, міститься перелік санітар-но-гігієнічних виробничих умов і факторів трудового процесу. Найважливіші з них такі:
• маса вантажу, який піднімається або переміщується, кг;
• відстань переміщення вантажу, м;
• вантажообіг за зміну, кг ∙ м;
• статичні навантаження, кгс/с;
• кількість рухів за годину (темп);
• кількість операцій за годину;
• кількість прийомів в операції;
• тривалість повторюваних операцій, с;
• робоча поза;
• змінність роботи;
• тривалість зосередження уваги, % до змінного робочого часу;
• кількість важливих об’єктів одночасного спостереження;
• кількість інформаційних сигналів за годину;
• інтелектуальне напруження;
• нервово-емоційне напруження;
• режим праці і відпочинку;
• ефективна еквівалентна температура повітря, яка враховує температуру, відносну вологість і швидкість повітря, ºС;
• токсичні речовини, г/м3;
• промисловий пил, г/м3;
• вібрація, дБ;
• шум, дБ;
• ультразвук, дБ;
• інфрачервоне (теплове) випромінювання, ккал/см2 за хвилину;
• освітлення, лк.
Статичне навантаження визначають як добуток зусилля і часу йо-го підтримання при виконанні конкретної роботи. Потім всі величини за окремі відрізки часу підсумовують і отримують статичне наванта-ження за зміну. Обсяг динамічної роботи, кг ∙ м, що її виконує пра-цівник за кожний окремий відрізок часу, обчислюють за формулою
,
де Р — маса вантажу, кг; Н — висота, на яку піднімається ван-
таж з вихідного положення, м; L — відстань, на яку переміщу-ється вантаж по горизонталі, м; Н1 — відстань, на яку опускаєть-ся вантаж, м; К — коефіцієнт (дорівнює 6).
Потім підсумовують показники динамічної роботи за всі від-різки робочої зміни.
Організаторам виробництва і праці слід пам’ятати, що Мініс-терством охорони здоров’я України Наказами №№ 241 і 256 для жінок та молоді віком 14—17 років установлені граничні норми підіймання і перенесення важких речей. Так, для жінок граничні норми становлять:
• підіймання і перенесення вантажів при чергуванні з іншою роботою (до 2 разів на годину) — 10 кг;
• підіймання і перенесення вантажів постійно протягом робо-чої зміни — 7 кг.
Сумарна маса вантажу, який переміщується протягом кожної години робочої зміни, не повинна перевищувати:
• з робочої поверхні — 350 кг;
• з підлоги — 175 кг.
Для молоді робота з вантажем не повинна перевищувати тре-тину робочого часу; висота піднімання — не більше 1 м, а від-стань переміщення вручну — не більше 5 м.
Таблиця 12.2
ГРАНИЧНІ НОРМИ ВАГИ ВАНТАЖУ, кг
Вік,
років Короткочасна робота
(1—2 підняття на 1 год) Тривала робота (більш як 2 піднят-тя і переміщення на 1 год)
Юнаки Дівчата Юнаки Дівчата
14 5 2,5 — —
15 12 6 8,4 4,2
16 14 7 11,2 5,6
17 16 8 12,6 6,3

При цьому врегульовуються тривалість утримання та перемі-щення вантажу, яка не повинна перевищувати 3 хв., і подальший відпочинок протягом не менш як 2 хв.
Кількість рухів, операцій, прийомів в операції, тривалість їх виконання і повторення встановлюють на основі хронометраж-них спостережень.
Щільність сигналів, що надходять за годину, вираховується шляхом перемноження кількості повідомлень на кількість ознак інформації. Наприклад, якщо кількість повідомлень за годину становить 60, а інформація, яка міститься в них, має 5 ознак, то щільність сигналів становить 300 (60 ∙ 5).
Рівень інтелектуального та емоційного напруження встановлюється на основі експертних оцінок.
Фактичні показники елементів виробничого середовища вста-новлюються шляхом безпосередніх вимірювань за допомогою відповідної апаратури.
Фактичні показники за всіма факторами трудового процесу і виробничого середовища заносяться до Карти і переводяться в бали. Кожному елементу присвоюється бал від 1 до 6 залежно від кількісного його значення, що відповідає кількості категорій важкості праці. Для переведення фактичних показників у бали користуються спеціально розробленими критеріями, які наведено в дод. 4. Відповідно до цих критеріїв, один бал отримують ті елементи, значення яких відповідають стандартам або нижчі від санітарних норм і гранично допустимих рівнів (концентрацій); два бали — ті, які відповідають гранично допустимим рівням (концентраціям). Більш високі бали диференціюються залежно від величини перевищення норми або кратності перевищення гранично допустимого рівня (концентрації). Наприклад, трьома балами оцінюється шум, рівень якого на 5 дБ перевищує норму,
а шістьма балами — при перевищенні норми на 10 дБ при одно-часній дії вібрації. Якщо наявність токсичних речовин в 2,5 раза перевищує гранично допустиму концентрацію, то цей елемент оцінюється чотирма балами, а при перевищенні в 6 разів — шіс-тьма балами. При встановленні бала фізичного динамічного і ста-тичного навантаження для жінок і працівників, старших 50 років, береться 25—50 % величин, наведених у таблиці (35 % при разово-му вантажі масою 10…15 кг, 50 % — при вантажі вагою до 10 кг).
При інтегральній оцінці важкості праці враховуються тільки ті елементи, які формують певну категорію важкості на даному ро-бочому місці. Такі елементи називають біологічно значущими. При цьому елемент оцінюється повним балом, якщо тривалість його дії (експозиція) становить від 90 до 100 % часу восьмиго-динної робочої зміни. При меншій експозиції оцінка елемента з врахуванням експозиції, балів, визначається за формулою:
,
де Хмакс — максимальна оцінка елемента при експозиції від 90 до 100 % робочої зміни, балів; tел — час дії елемента в частках робо-чої зміни.
Біологічно значущі елементи, особливо провідний, тісно пов’язані з ключовими фізіологічними функціями, які властиві певним видам праці. Так, при фізичній важкій праці ключовими є обмінні процеси, діяльність серцево-судинної і дихальної систем, терморе-гуляція. Біологічно значущими елементами важкості праці висту-пають динамічні і статичні навантаження, мікроклімат, стан повіт-ряного середовища виробничих приміщень. При розумовій праці ключовою є аналітико-синтетична функція центральної нервової системи, а біологічно значущими факторами важкості — кількість одночасно перероблюваної інформації, її новизна, складність пе-реробки і необхідність запам’ятовування, емоційне напруження.
Для операторської праці ключовими є функції аналізаторів,
а значущими елементами важкості — сила сигналів, ступінь їх розпізнавання і щільність, складність інформації, емоційне на-пруження, випромінювання.
Після оцінки кожного елемента в балах розраховується серед-ній бал як середньоарифметична величина. При цьому, якщо на робочому місці є елементи, які отримали оцінку від трьох до ше-сти балів, то ті елементи, які оцінені в один і два бали на цьому робочому місці, не враховуються, оскільки вони не беруть участі в формуванні підвищеної категорії важкості праці. Ці елементи створюють нормальні умови життєдіяльності організму праців-ника. Якщо на робочому місці всі елементи оцінені одним і дво-ма балами, то розрахунки проводяться для встановлення першої чи другої категорії важкості.
За наявності на робочому місці екстремальних елементів, зна-чення яких з врахуванням експозиції коливаються в межах від 4,1 до 6 балів, в розрахунках інтегрального показника важкості праці враховуються тільки ці елементи, оскільки саме вони формують дуже високі категорії важкості.
Існує два методи розрахунку інтегрального показника важкості праці по елементах трудового процесу і виробничого середовища.
Перший метод базується на врахуванні визначального, «про-відного» елемента, який має найвищий бал, і пропорційного до своєї бальної оцінки впливу додаткових елементів.
Інтегральний показник важкості праці, балів:
,
де Хв — визначальний елемент, який отримав найвищу оцінку, балів; — сума балів всіх інших біологічно значущих елеме-нтів без Хв; n — кількість усіх елементів.
За другим методом інтегральний показник важкості праці враховує всі біологічно значущі елементи і вираховується за ем-піричною формулою:
,
де х — середня арифметична суми всіх біологічно значущих еле-ментів, балів.
Першій категорії важкості відповідає інтегральний показник до 18 балів; другій — від 19 до 33; третій — від 34 до 45; четвер-тій — від 46 до 53; п’ятій — від 54 до 59; шостій — від 59,1 до 60 балів.
На практиці можливе підвищення важкості на одну категорію, якщо на працівника одночасно діють два або більше несприятли-вих елементи з оцінкою 4, 5 і 6 балів протягом більш як 90 % ча-су робочої зміни.
Зниження важкості на одну категорію дозволяється за умови, коли на робочому місці всі елементи, крім одного, сприятливі, а дія цього несприятливого елемента триває менше 80 % часу ро-бочої зміни. Крім того, враховується відсутність впродовж декі-лькох років виробничо зумовлених та професійних захворювань працівників, зайнятих на аналогічних робочих місцях.

Ви переглядаєте статтю (реферат): «Сутність методики інтегральної бальної оцінки важкості праці» з дисципліни «Фізіологія і психологія праці»

Заказать диплом курсовую реферат
Реферати та публікації на інші теми: ОСНОВНІ ПОНЯТТЯ ТА ВИЗНАЧЕННЯ ЯКОСТІ ТОВАРІВ І ПОСЛУГ
Якість створення продукту
Економічні нормативи, що регулюють діяльність комерційного банку
ОСНОВНІ ПРИНЦИПИ ТА ЕТАПИ ФУНКЦІОНАЛЬНО-ВАРТІСНОГО АНАЛІЗУ
Ложный путь изобретательства


Категорія: Фізіологія і психологія праці | Додав: koljan (20.04.2011)
Переглядів: 2213 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]

Онлайн замовлення

Заказать диплом курсовую реферат

Інші проекти




Діяльність здійснюється на основі свідоцтва про держреєстрацію ФОП