ДИПЛОМНІ КУРСОВІ РЕФЕРАТИ


ИЦ OSVITA-PLAZA

Реферати статті публікації

Пошук по сайту

 

Пошук по сайту

Головна » Реферати та статті » Фінанси » Міжнародні фінанси

Транснаціональні банки як основні суб’єкти міжнародної банківської справи
Основними суб’єктами міжнародної банківської справи сього-дні є транснаціональні банки (ТНБ) — головна організаційна фо-рма транснаціонального банківського капіталу.
Транснаціональний банківський капітал є національним за по-ходженням та міжнародним за сферою діяльності. Він одночасно виступає складовою національної економіки і важливим елемен-том функціонування світового господарства. Коли банківський капітал переходить за національні межі, він зберігає національні особливості функціонування і водночас набуває рис банківського капіталу тієї держави, на території якої він починає діяти. Ці осо-бливості виявляються в засобах дії, сферах діяльності, перева-жанні тих чи інших банківських послуг, у специфіці організацій-них структур.
Транснаціоналізація банківського капіталу — багатопланове явище, яке в сучасних умовах являє собою переміщення значної частини активів банків за кордон, базування за межами країни банківських послуг, налагодження місцевих довгострокових зв’язків промислових компаній і банків однієї і тієї самої країни за кордоном, відбувається також передання інформації, нових технологій, досвіду ведення банківської справи тощо. Транснаці-ональний банківський капітал дедалі активніше виконує посере-дницьку функцію в обміні знаннями, формує сукупну робочу си-лу в банківській сфері на інтернаціональній основі.
Транснаціональний банківський капітал — категорія діалек-тична. Якщо у 60—70-ті роки можна було чітко визначити його національну належність, то зараз транснаціональний банківський капітал поступово з однонаціонального перетворюється у багато-національний. Форма функціонування тільки за рахунок націона-льних коштів поступово відмирає завдяки розвитку світового фі-нансового ринку. Акції ТНБ продаються на міжнародному ринку акцій, і їхніми власниками є акціонери різних країн. Отже, транс-національний банківський капітал перетворюється у багатонаціо-нальний. При цьому його національна належність визначається національною належністю контрольного пакета акцій, який є власністю тієї чи іншої організаційної структури транснаціональ-ного банківського капіталу.
Таким чином, транснаціональний банківський капітал — це сукупність грошових капіталів, залучених транснаціональними банками для кредитно-розрахункових та інших операцій у різних країнах світу з метою отримання найбільшого прибутку. Транс-національний капітал своєю діяльністю сприяє зближенню наці-ональних економік.
Однак є об’єктивні фактори, які гальмують процес транснаці-оналізації банківського капіталу. Серед них — втручання уряду в діяльність іноземних банків на території своїх держав, яке пов’язане із захистом конкурентоспроможності національного банківського капіталу.
Транснаціональний банківський капітал як універсальний фе-номен світової економіки виражає відносини між:
1) групами транснаціональних банків, що загострює конкуренцію і сприяє підриву монополізму;
2) транснаціональним банківським капіталом та інтернаціоналізованою найманою працею;
3) транснаціональними і національними банківськими інсти-туціями. Транснаціональні банківські інституції, спираючись на економіку країн базування (а ТНБ переважно належать країнам з розвинутою економікою), сповна використовують переваги гло-бальної організації своїх операцій; національні банківські уста-нови намагаються завоювати ринок всередині окремих країн че-рез знання місцевих умов, володіння унікальними послугами чи технологіями, висококваліфікованими кадрами;
4) транснаціональними банками і державами. Держава — ва-гомий фактор розвитку транснаціонального банківського капіта-лу. Вона стимулює його діяльність, захищає його інтереси в од-них випадках і обмежує, регламентує і навіть забороняє його діяльність в інших. Транснаціональний банківський капітал спи-рається у своїх діях на державу, коли це йому вигідно, й ігнорує її закони й інтереси, йде на прямі конфлікти, коли заходи держа-ви протистоять його прагненням;
5) транснаціональними банками й іншими міжнародними кре-дитно-фінансовими організаціями (МБРР, МВФ, ЄБРР та ін.). Між ними складаються багатогранні відносини, завдяки яким акумулюється і перерозподіляється позичковий капітал між краї-нами залежно від їхнього економічного і політичного становища. Своєю діяльністю міжнародні кредитно-фінансові організації сприяють успішному функціонуванню ТНБ на території ряду країн, впливаючи на удосконалення правової бази, яка дає змогу прибутково працювати в багатьох країнах світу. При підготовці пріоритетних проектів для фінансування міжнародні фінансово-кредитні інституції у багатьох випадках пропонують ТНБ брати в них участь. У партнерстві з ТНБ приваблює те, що вони мають певну практику та досвід у фінансуванні значної кількості проек-тів як у державному, так і в приватному секторах економіки різ-них країн, тому що інвестиційна діяльність та надання консуль-таційних послуг щодо розроблення проектів — це невід’ємна частина їхньої діяльності. Так, згідно зі статутом ЄБРР максима-льні кошти, які можна виділити на проекти у приватному секторі, становлять 35 % від вартості проекту, решта капіталу на проекти у більшості випадків надходить від транснаціональних банків, які при цьому беруть на себе разом з ЄБРР певний ризик фінансу-вання проекту (проектне фінансування розглядається у темі «Міжнародний ринок банківських кредитів»).
Усі особливості транснаціонального банківського капіталу на сучасному етапі дуже виразно можна спостерігати у функціону-ванні та принципах діяльності траснаціональних банків. Транс-національні банки ще з 70-х років мережами своїх підрозділів охопили всі без винятку країни — і з розвинутою економікою,
і ті, що розвиваються, а з кінця 80-х років вони проникли через кордони країн колишньої соціалістичної співдружності. Сьогодні ТНБ проводять небачені раніше за масштабами операції як у кра-їнах базування, так і за їхніми межами; під їхнім контролем пере-бувають валютні та фінансові зв’язки між державами й економі-чні процеси у країнах. Транснаціональні банки відіграють важливу роль у сучасних процесах як на національному, так і на міжнародному рівні.
Ось уже протягом близько 35 років один із відомих у світі журналів «Банкір» («The Banker») аналізує роботу великих банків світу. У 1970 р. вперше було опубліковано список 300 наймогут-ніших банків світу. Сьогодні до цього списку включено 1000 ба-нків. До найбільших банків світу, що входять за останніми дани-ми до першої п’ятірки за капіталом першого порядку (основних показників, за якими складається список, близько дев’яти), від-носять Citigroup (США), Mizuho Financial Group (Японія), Bank of America Corp. (США), JP Morgan Chase & Co. (США), HSBC Holdings (Велика Британія). Усі ці банки є транснаціональними.
Експерти ООН до транснаціональних відносять банки з акти-вами не менше 2 млрд дол. і власною мережею філій не менше ніж у п’яти іноземних державах. У даному визначенні ми спосте-рігаємо кількісну характеристику транснаціонального банку, яка допомагає визначити міць банку, дати оцінку співвідношення сил у банківському секторі на міжнародному рівні й значною мірою прогнозувати тенденції розвитку діяльності транснаціональних банків. Якісна характеристика транснаціонального банку, на на-шу думку, знайшла своє відображення у такому визначенні ТНБ: це — різновид міжнародної кредитно-фінансової організації уні-версального типу, більша частина капіталу якої — національна, з широко розгалуженою мережею національних та закордонних підрозділів, чия діяльність сприяє посиленню міжнародних зв’язків фінансового капіталу і взаємодії національних економік. Хоча, що стосується «широко розгалуженої мережі», то останні дані свідчать, що, наприклад, транснаціональні банки Європи за-кривають свої відділення та філії. Така фінансова політика вели-ких банків відображає сучасну тенденцію до реорганізації бан-ківської мережі. Фінансисти вважають, що ця реорганізація має природний характер і викликається потребами бізнесу. Так, зага-льна кількість банківських відділень у Великобританії значно скоротилася: від 21,8 тис. відділень у 1985 р. до 15 тис. у 1999 р. 2, с. 51. На початку 2001 р. німецький банк Дрезднер банк (Dresdner Bank) ліквідував неприбуткові підрозділи закордонного корпоративного кредитування, закрив низку філій у Північній Америці, Індії, Китаї та Таїланді. Зараз банк призупиняє всі кре-дитні операції за межами Європи, які не пов’язані з його інвести-ційною діяльністю. Витрати на здійснення цієї реструктуризації становлять понад 200 млн євро, але у результаті очікується отримати 80—100 млн євро щорічної економії 3, с. 12.
Взагалі на сучасному етапі спостерігається тенденція до укрупнення розмірів банку. Усього у світі на початку ХХІ ст. налічува-лося 847 банків з балансовою вартістю понад 100 млрд дол., бі-льше половини з них — європейські. Розміри банку мають значення для зниження вартості продукції, участі у великих про-ектах й управління ризиком. Крім того, тільки банк, що має пев-ну вагу, може мати у своєму розпорядженні спеціалістів для по-долання труднощів комплексного, глобалізованого фінансового світу. Інформаційні технології все більше стають умовою і ви-значальним фактором роботи транснаціональних банків. Завдяки інформаційній технології банки отримують швидкий доступ до даних, що стосуються поведінки клієнтів у різних країнах світу, їх структурування, статистики, галузей та ринків, дозволяють за-йматися управлінням ризиками на сучасному рівні. Транснаціо-нальні банки зростають завдяки концентрації і централізації на-ціонального капіталу.
До основних принципів діяльності ТНБ відносять:
• струнку організаційну структуру, яка має сприяти проведен-ню банківської політики на внутрішньому і зовнішньому ринках;
• застосування наукового менеджменту;
• соціальну відповідальність банку за свої справи;
• довгострокове планування, яке підтримує впевненість акці-онерів у майбутньому банку;
• якісне виконання своїх функцій, зосередження уваги на сво-їх клієнтах, забезпечення їх необхідними послугами;
• розширення обсягів експансії банківського капіталу;
• поєднання децентралізованого управління службовцями банківської групи і відповідальності за свою діяльність кожного під-розділу, кожної структурної ланки, кожного банківського праців-ника;
• матеріальне стимулювання підвищення якості роботи.
Основними функціями транснаціонального банку є:
• фінансове, консультативне й інформаційне обслуговування ТНК усіх нефінансових секторів економіки у своїй країні й за кордоном;
• кредитування держав;
• обслуговування ринку євровалют;
• участь у фінансуванні діяльності міжнародних кредитно-фінансових організацій;
• фінансування іпотек;
• розрахункове обслуговування населення;
• інформаційний бізнес;
• обслуговування ринку цінних паперів тощо.
Виконання транснаціональними банками названих вище функцій сприяє прискоренню обігу капіталу, збільшенню масштабів зовнішньої торгівлі, поширенню науково-технічних досягнень, передової банківської технології, вирівнюванню платіжних бала-нсів країн, надходженню додаткових грошових ресурсів у країну.

Ви переглядаєте статтю (реферат): «Транснаціональні банки як основні суб’єкти міжнародної банківської справи» з дисципліни «Міжнародні фінанси»

Заказать диплом курсовую реферат
Реферати та публікації на інші теми: Перевірка постановки обліку капітальних інвестицій на підприємств...
Как надо понимать закон инерции
Вартість капіталу та інфляція
Особливості надання та погашення окремих видів кредиту
Аудит оборотних засобів, інших необоротних матеріальних активів. ...


Категорія: Міжнародні фінанси | Додав: koljan (26.02.2011)
Переглядів: 1890 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]

Онлайн замовлення

Заказать диплом курсовую реферат

Інші проекти




Діяльність здійснюється на основі свідоцтва про держреєстрацію ФОП